Vždycky jste tvrdil, že člověk, který oznámí korupci, musí být chráněn. Když teď vaše poslankyně Kočí upozornila na úplatek, udělali jste pravý opak, zbavili jste ji funkce a vyhodili ji ze strany.
Fór je ale v tom, že ona korupci neoznámila. V etickém kodexu VV je, že každý, kdo dostane korupční nabídku, musí ji do 24 hodin oznámit.

Kočí tvrdí, že o tom s vámi mluvila.
(smích) Ona se zapletla do svých lží. Někdy v minulém týdnu Kočí dostala půjčku, kterou v rámci stranického puče obrátila v korupční nabídku.

Takže vy trváte na verzi, že šlo o půjčku od Víta Bárty?
Kristýna Kočí vůbec nic neohlásila, neobrátila se na orgány činné v trestním řízení. Mimochodem, ona tvrdí, že v restauraci dostala 500 tisíc. Kdyby vám dal někdo půl milionu a vy byste nevěděla za co, vy byste se neozvala, neptala byste se, co to je za blbost? Ona to shrábla, protože chtěla půjčku.

Má na to pan Bárta nějaký papír?
Bárta nedává papíry. Pro něj je tahle částka, když vydělal za poslední tři roky 32 milionů, stejná, jako kdyby Radek John půjčil pětistovku. Bárta je frajer, který jede na čestné slovo. Nějaké potvrzení by považoval za dehonestaci.

Kdy jste se o té půjčce dověděl?
Kočí říká, že mi něco ohlásila. Není to pravda. Když vyšlo v úterý najevo, že Škárka se skrývá v lese a pan Huml tam vezl Kočí v Hummeru s ochrankou, zavázal jí oči, vytrhl jí baterky z mobilu jako v americkém filmu, tak jsme svolali vedení a Kristýnu na něj pozvali. Pan Bárta tam řekl, že kromě Škárky půjčil právě i Kočí. Po snížení platů na poslaneckém klubu totiž oznámil, že kdyby někdo potřeboval pomoc, rád mu pomůže.

To je vzhledem k šedesátitisícovým poslaneckým platům tak neuvěřitelná historka, že ji nikdo snad nemůže brát vážně.
On to řekl před svědky, to vám potvrdí všichni členové klubu. Abych to dopověděl. Když přišla Kristýna na to vedení, udeřil jsem na ni, jestli si vzala peníze v restauraci, nevrátila je, na nikoho se neobrátila a teď chce tvrdit, že je to úplatek? Ptal jsem se jí, proč nešla rovnou na policii.

Co vám řekla?
No na to samozřejmě neměla odpověď.

Takže si vymyslela dodatečné krytí?
Jistě. Před svědky se jí Kateřina Klasnová zeptala, zda poté, co Škárka obrátil půjčku v úplatek, přijde teď ona a udělá v rámci puče ve Věcech veřejných totéž. Kristýna odpověděla, ano, mediálně by se to tak dalo interpretovat.

Dobrá, nechme to na vyšetřovatelích. Bártovi zlomilo vaz hlavně odhalení, že už před čtyřmi lety pečlivě plánoval, jak upevnit svou ekonomickou moc pomocí vstupu do politiky.
Pokud na poradách v nějaké firmě řeší takové věci, nemá to nic společného se stranou. Já jsem do Věcí veřejných vstoupil před dvěma lety a pan Bárta neučinil žádný pokus ovlivnit jakoukoli zakázku ani ukrást jedinou korunu z veřejného rozpočtu. Čili ta strana nefungovala jako nástroj. Jestli o tom přemýšlel – a on se teď bude očišťovat, aby dokázal opak – tak v praxi VV k ničemu takovému nedošlo, nedojde a nemůže dojít.

Připouštíte, že kdysi takový plán existoval?
Možná před čtyřmi lety někdo přemýšlel o naivních konceptech, ale v té straně je řada lidí, kteří do VV přišli kvůli boji s korupcí a nikdy by nepřipustili, aby se strana stala nějakým nástrojem. Ale znovu zdůrazňuji, že pan Bárta nikdy takový pokus neučinil. Naopak, my jsme na našich ministerstvech přijali usnesení, že zakázky nad sto tisíc jsou na internetu. VV tedy dělají vše, aby se žádná politická strana nemohla stát nástrojem pro získání ekonomické moci.

Premiér Nečas to asi vidí jinak, když řekl, že je na zvážení, zda by strana, která je tak těsně propojena s ABL, měla držet ministerstvo vnitra.
Na ministerstvu vnitra není nikdo z ABL. Teď začíná řada koaličních jednání a my bychom v tom případě žádali důkaz o propojení s ABL, který by mohl vést k podobnému podezření.

Otázka, jak budou vám podřízení policisté vyšetřovat desítky trestních oznámení na Víta Bártu, se ovšem logicky nabízí.
No to je skvělý. Ať vyšetřují. Je tu nezávislý policejní prezident a ministr vnitra se nesmí ani informovat na stav vyšetřování, natož do něj vstupovat.

Dáte hlavu na špalek za to, že všechna oznámení budou poctivě prověřena?
To je nutné. Kdyby to neudělali jiní, podal bych ho sám. Vše je nezávisle na mně v pohybu, já nemám další informace, nechci je ani mít a neučiním žádný pokus, abych je získal. Kdybych se jen pokusil o nějaké vměšování, policisté by to hned publikovali a pro mne by to byla sebevražda.

Dejme tomu, že na vnitru není nikdo z ABL, resort školství ale vede Josef Dobeš, který je s ABL těsně propojen.
Tak on byl kdysi v ABL, ale vůbec si nemyslím, že by za to měl být postižen až do hrdel a statků svých synů a vnuků. To mi přijde zcela absurdní.

Vy věříte, že trojkoaliční projekt může pokračovat? Bez Víta Bárty a s rekonstruovanou vládou, v níž vám vezmou ministerstvo vnitra?
Tomu se mi věřit nechce.

Premiér uvedl, že kauzy Vondra a Bárta jsou nesouměřitelné, protože u Vondry nešlo o žádné podezření z korupčního jednání.
No je to přesně naopak. Pan Vondra měl odpovědnost za předsednictví, kde byly prokazatelně vyplýtvány stovky milionů z veřejných peněz. VV nejsou u jediné cinknuté zakázky a zjevně nikdo z nás neukradl jedinou korunu.

Kdyby se vláda rekonstruovala, chtěli byste, aby Vondra odešel?
Bárta dal jasný signál, že při každém podezření se má odejít a zůstat mimo až do očištění. Voliči si to musí přebrat, ti rozhodnou.

Lze očekávat, že opozice začne mohutně tlačit na vyslovení nedůvěry vládě. Má Nečasův tým ještě vůbec šanci, aby se zmátořil a začal normálně pracovat?
Koaliční projekt vznikl kvůli reformám a je historická nutnost je uskutečnit.

Budete tak činit jako předseda VV? Myslíte si, že vás členové a příznivci strany zvolí?
Rozhodně budu kandidovat. Máme výhodu přímé volby. Karolína Peake v pátek změnila své rozhodnutí, vyslyšela mou výzvu a bude kandidovat na předsedkyni. Bude kandidovat i Vít Bárta, který v rámci volební kampaně bude vysvětlovat své kroky a očišťovat se. Věci veřejné nejsou, jak naznačují některé noviny, Vít Bárta. VV jsou mladá strana, která může mít nějaké dětské nemoci, ale je to strana emancipovaná, která právě zlikvidovala pokus o puč na základě křivých obvinění.

Za asistence stavebních firem, kterým Vít Bárta šlapal na ministerstvu dopravy na paty?
Samozřejmě se říkají různé věci, jaké kdo dostává prémie za zničení Vítka Bárty, protože tam jde o zakázky za miliardy. Nějaké milionky jako odměničky by v tom mohly hrát roli.

Čtěte také: ODS a TOP 09 požadují odchod Dobeše a Johna z vlády