VV pravděpodobně v úterý ještě definitivně o Dobešově nástupci nerozhodnou, řekl předseda strany Radek John.

Kvůli volbě vhodného kandidáta na uvolněný post ministra školství se v úterý ráno sejde výkonná rada VV. Na její jednání vzápětí naváže poslanecký klub, který bude probírat stejné téma. „Já bych skoro tipoval, že zítra (v úterý) rozhodnutí nepadne. Výkonná rada se tím bude zabývat a rozhodně vzejde většinovým rozhodnutím výkonné rady nominant. Ale nemyslím si, že to bude zítra,“ řekl John.

Předseda VV uvedl, že strana uvažuje na místo ministra školství se svými členy Dagmar Navrátilovou a Milanem Šťovíčkem. Oba mají zkušenosti ze školství, Šťovíček je navíc i starostou, takže by byl i dobrý manažer, řekl John. Vicepremiérka Karolína Peake jako další možnou kandidátku na vedení ministerstva školství označila místopředsedkyni sněmovny za Věci veřejné Kateřinu Klasnovou. „Myslím si, že všichni tři mají kvality pro tuto pozici. Budeme samozřejmě chtít nabídnout jméno ministra co nejdříve. Vidím to do týdne, deseti dnů,“ řekla Peake v rozhlasovém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Analýza situace v resortu

Situace na ministerstvu podle Johna možná bude vyžadovat „krizového manažera“. „Všechno závisí na výsledku analýzy rozpočtu a situace v resortu,“ řekl šéf VV. Rozbor finanční situace ministerstva školství podle něj strana připravuje. Měl by sloužit jako podklad pro rozhodnutí případného kandidáta na ministra, jestli na nabídku stanout v čele školství kývnout či ne, vysvětlil John. Strana podle něj zatím neoslovila žádné nestranické experty, o nichž se také hovoří, jako o možných kandidátech na ministra. I jejich kontaktování závisí na analýze financí resortu, dodal předseda VV.

Dobeš stál v čele ministerstva 21 měsíců, opustit se ho rozhodl, protože nesouhlasil s tím, aby v rozpočtu na vzdělání letos zmrazil dodatečné 2,5 miliardy korun. Tvrdí, že by musel snížit platy učitelům, pro tento rok jim přitom slíbil čtyři miliardy navíc.

Na Dobešova nástupce spadne řada problémů, kvůli kterým končící ministr čelil kritice. Bude muset nastartovat čerpání z fondů EU, rozhodnout, jestli miliardy ušetří na platech učitelů nebo je vezme univerzitám, dokončit musí také reformu vysokých škol.