Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) v případě neúspěchu petice uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a také přistoupí k podávání hromadných výpovědí. Premiér Petr Nečas (ODS) a jeho kabinet podle Johna neuvolnili resortu pro tento rok dostatečné finanční prostředky, přestože ministr žádal o další půl miliardy korun z rozpočtu.

John v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že policistům klesnou platy pouze o 6,7 procenta, některým pak vůbec. S tím však nesouhlasí místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Alexandr Burda, podle něhož se některým příslušníkům sníží mzda až o 15 procent. Podle ministra lze zajistit více peněz na platy policistů tím, že se bude nadále snižovat jejich počet.

Optimální policejní sbor by podle něj měl mít 40.000 příslušníků, v současné době je to zhruba o tisíc více.

Policejní prezident Petr Lessy však nepovažuje situaci za tak jednoduchou. Policisté podle něj nedostanou tolik peněz za neobsazená tabulková místa jako dříve, některé finanční prostředky se budou muset použít na provoz. Počet policistů zároveň musí vycházet z bezpečnostní a finanční situace, uvedl Lessy s tím, že si ohledně toho nechá zpracovat analýzu. Představit ji chce na podzim. Platy zároveň nejsou podle odborářů jediným problémem, kvůli kterému žádají Johnovo odstoupení.

Nelíbí se jim, jak se o nich ministr vyjadřuje, tvrdí také, že se nezajímá o běžnou trestnou činnost a práci řadových policistů. Odboráři očekávají, že bude mít petice, kterou spustí 15. února velký ohlas. Pokud se však mine účinkem a "bude s ní zameteno", chce UBS podle svého šéfa Miloše Plechatého kontaktovat lékaře a jejich právníky s tím, že uskuteční podobnou akci. Organizace chce však k tomu nejdříve získat podporu příslušníků bezpečnostních složek.

Debata na Facebooku

Na sociální síti Facebook již proto Plechatý na toto téma zahájil debatu. Reakce jsou různé. Odboráři nedůvěřují Johnovým slibům, že se situace v roce 2012 změní. Ministr již dříve uvedl, že v příštím roce dostane policie z rozpočtu o půl miliardy korun více. Podle Lessyho je to nutná podmínka k tomu, aby mohl sbor nadále fungovat. Letos prý policisté dostojí svým závazkům, nebudou však investovat ani obnovovat technologie. Johnovu neochotu převzít odpovědnost za finanční situaci policistů a hasičů kritizoval stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Jako místopředsedu vlády a předsedu koaliční strany by podle něj nemohl kabinet Johna v případě jeho nesouhlasu přehlasovat.

Čtěte také: Bezpečnostní sbory uvažují, že napodobí lékaře