Jourová dosud nemá sestavený svůj tým, který by ji mohl do Bruselu doprovázet. Šéfa kabinetu, kterým by měl být cizinec, teprve vybírá. Už dříve uvedla, že si s sebou vezme svého náměstka Daniela Brauna. Ten by mohl být zástupcem šéfa kabinetu.

Dá se očekávat, že Jourová Junckerovi ve středu sdělí svoje priority, představy o práci v komisi i to, že by měla zájem řídit resort regionálního rozvoje, který se pro ni snaží vyjednat i vláda. Toto portfolio v dosluhující komisi připadlo Rakousku, které o něj původně také projevilo zájem. Podle zákulisních informací nyní ale usiluje o resort dopravy. Doposud přitom platilo, že evropští komisaři nevedou stejné „ministerstvo" dvakrát za sebou.

Jourová se už na začátku srpna sešla s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem. Po tomto setkání uvedla, že si věří, že má velkou šanci vést v příští Evropské komisi právě regionální rozvoj. Více se dočtete ZDE!

Grilování před europoslanci

Na konci září pak Jourová bude muset obstát před europoslanci příslušného výboru při takzvaném grilování, které si v mírnější formě vyzkoušela už před českým sněmovním výborem pro evropské záležitosti. Pokud jí europoslanci dají zelenou a Evropský parlament schválí celou Junckerovu komisi, ujme se Jourová nové funkce na počátku listopadu.

Současně s přípravou na novou funkci dává Jourová dohromady i svůj tým nejbližších spolupracovníků. Bývá složen ze šesti až osmi osob, z nichž polovinu si může přivést z rodné země a zbytek tvoří úředníci z ostatních členských zemí. Jourová už dříve uvedla, že vedle náměstka Brauna si s sebou do Bruselu vezme svou dosavadní mluvčí Burketovou a ještě jednu spolupracovnici z ministerstva.

Své experty jí do týmu navrhly také zbylé dvě koaliční strany: KDU-ČSL nabídla svého neúspěšného kandidáta z voleb do Evropského parlamentu Eduarda Huliciuse, a ČSSD dokonce čtyři své odborníky na evropskou problematiku. Podle dohody v koalici si Jourová z nich může vybrat členy svého kabinetu, ale nemusí.