Co se týče obnovení trestního stíhání, uvedl, že očekával, že ho "jen tak nepustí". Jako politik to ale prý vydrží. "Dobrá zpráva je, že to má sestupnou tendenci. Původně mělo spáchat trestný čin 11 osob, pak jen 7 osob a teď už na tuto údajnou organizovanou trestnou činnost stačí dvoučlenná skupina. Takže trend je pozitivní a doufám, že směřujeme k nule a dobře to dopadne. Jsem přesvědčený, že jsem nic protizákonného nespáchal," dodal Babiš.

Žalobce Pavel Zeman
Stíhání Babiše pokračuje. Nejvyšší státní zástupce zrušil Šarochovo rozhodnutí

Na tiskové konferenci odmítl možnost abolice i spekulovat o tom, že by prezidentovu abolici pro něj spolupodepsal jiný člen kabinetu. Prezident v září uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení jeho trestního stíhání. Pokud by prezident abolici udělil a některý z ministrů ji kontrasignoval, případné soudní řízení by podle trestního řádu mohlo kvůli nesouhlasu obžalovaného pokračovat. Soud by pak podle trestního řádu jen vyslovil výrok o vině, trest by však neuložil.

Babiš během tiskové konference uvedl, že mu píše SMS prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Za chvíli budu mluvit s panem prezidentem a požádám ho, aby zkrátka abolici nenavrhoval. Já jsem se k tomu jasně vyjádřil, není důvod na žádnou abolici, já jsem nic neudělal a vyjádřil jsem se k tomu jasně," řekl.  

Obnovení stíhání

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo zastavil a s jeho závěry se ztotožnil také šéf pražských žalobců Martin Erazím. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však 4. prosince zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové, Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

„Byly zjištěny nedostatky v rovině skutkové a v rovině právního hodnocení. V rovině skutkové se jedná o nedostatečnou reflexi zjištěného důkazního stavu a zároveň o nedostatečné zjištění skutkového stavu,“ řekl vysvětlil Zeman své rozhodnutí. 

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše i dalších

Opoziční politici v reakci na obnovení stíhání opětovně vyzvali Andreje Babiše k rezignaci. "Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR," uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda ODS Petr Fiala. „Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády,“ napsal zase na twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.