Věděli jste, že muži mají silnější vlasy než ženy,
a že když pijete denně kafe, tak toho vaše vlasy moc nevydrží?
S tímto poznatkem nepřišli vědci z kosmetické firmy, nýbrž dvě středoškolačky Christina Bachmannová a Kateřina Diblíková z Vysokého Mýta. Se svým „vlasovým" projektem vyrazily na právě probíhající vědeckou soutěž pro mládež AMAVET, kde se utkají s 39 dalšími týmy. A že konkurence je na dvacátém ročníku soutěže, který se koná na půdě Akademie věd ČR, silná.

I když většině uchazečů ještě není ani 18, najdete tu projekty snad ze všech oborů – od konstrukce inteligentního auta přes studium strategie rozmnožování a nové učebnice botaniky až po analýzu karetní hry Prší. Nemluvě o tom, že názvy poloviny projektů jsou tak složité, že kdyby byly napsány v čínštině, vyšlo by to pro laika nastejno.

Za projekty přitom často stojí stovky hodin práce. „Na téhle soutěži už jsem poněkolikáté – vždycky s tímhle robotem. V předchozích letech jsem se ale připravoval až na poslední chvíli, tak dva měsíce předem. Tentokrát jsem na tom dělal celý rok," říká František Střasák z Litomyšle. Na stole má robota, který vás pozná, odpoví na pozdrav, pochlubí se, co všechno umí a nabídne vám partičku karet. Pravda, není to žádný rychlík – nějakou tu chvilku mu trvá, než se mu podaří kartu chytit. Když ale uvážíte, že ho jeho stvořitel vyrobil ze starých vrtaček a částí stavebnice Merkur, jde o výkon pozoruhodný.

Pořídit vybavení je problém

Na problém sehnat potřebné vybavení poukazuje i další tým: Ondřej Svoboda a Ondřej Zbytek 
z gymnázia Opatov v Praze 4, kteří se snaží najít ekologickou náhradu k bateriím a akumulátorům. „Zařízení jsme vyráběli doma v garáži, takže je kvůli přesnosti větší a těžko si ho zatím představit doma místo baterek v ovladači. Šel by 
s ním ale napájet i automobil," popisuje Ondřej Zbytek s tím, že na pořízení magnetů se podařilo sehnat sponzora, jinak si ale musela dvojice vystačit s vybavením dílny a podporou rodičů.

Ačkoliv – jak dokazuje šest studentů, kteří se v polovině května chystají do Ameriky na mezinárodní soutěž Intel ISEF, máme na poli mladých vědců velký potenciál, o AMAVET se u nás politici příliš nezajímají. A to přes to, že o ničem nemluví ministři školství tak rádi jako o podpoře mladých talentů, rozvoji technických oborů 
a konkurenceschopnosti.

Ministři nepřišli

Na projekty 40 finalistů z celé ČR se ale nepřišel podívat nikdo z ministerstva školství ani průmyslu a obchodu. 
„O AMAVETu nevím. Náš zástupce tam nebyl, ale jen z časových důvodů. Odbor, který to má na starosti, je skoro celý mimo Prahu. Není to tedy proto, že bychom o tuto oblast neměli zájem," sdělil Deníku Marek Zeman, mluvčí ministerstva školství.

Jeho kolegyně z průmyslu Veronika Forejtová se připojila: „Na AMAVET nedorazíme, nebyli jsme zvaní, ale pro téma děláme dost."
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba alespoň uvedl, že podobná klání vítá: „Dlouhodobě podporujeme technické vzdělávání mládeže. Je to pro nás jedna z priorit. Jsme si vědomi nedostatku odborně připravených žáků a studentů. 
I proto jsme přišli s návrhem na daňové úlevy pro firmy, které umožní žákům a studentům vzdělávat se přímo v praxi na špičkových strojích a technologiích. "

Je pravda, že kromě této iniciativy ministr školství Petr Fiala aktuálně posílá na rozvoj technických oborů 1,8 miliardy korun z evropských fondů.
Nicméně zájem někoho 
z vedení obou klíčových resortů by mladé vědce nepochybně povzbudil. Na přítomnost ministrů ale čekali marně.

Jedinou političkou, která se o mladé, zapálené lidi zajímá, je tak místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková, odborná mluvčí sociální demokracie pro vědu. Pod jejím patronátem probíhá od včerejšího dne do dneška v Senátu konference, které se účastní sto finalistů 19 uplynulých ročníků soutěže AMAVET.