„Spoluprací se zahraničními školami pomocí internetové komunikace, eTwinningem, se zabýváme už šestý rok. A protože svoji třídu učím tělocvik, rozhodli jsme se pořídit krátká videa z našich hodin, sestříhat je a poslat přes virtuální třídu do partnerské školy ve Francii. Kluci také na PC tvoří výsledkové grafy a bodovací tabulky. Dorozumívají se anglicky a německy. Je to úžasný doplněk výuky,“ líčí Zita Havranová ze Střední technické školy v Přerově.

Na projektu se podílí i její žák David Matušík, který se čtvrtým rokem učí v oboru mechatronik a seřizovač. Že je zdatným počítačovým mágem, potvrzuje certifikát, jímž se včera pochlubil. Poměrně náročný test počítačové gramotnosti složil na 88 procent. „Možnost otestovat svoje znalosti při práci s počítačem jsem ocenil. Vyplňoval jsem ho poctivě, zabralo mi to asi hodinu a půl,“ vypráví letošní maturant. A o čem že je řeč? „Davidova škola je jednou z několika desítek, které se zapojily do Evropského týdne IT dovedností, který vyvrcholí 26. až 30. března,“ uvedla Lenka Henebergová z Domu zahraničních služeb při ministerstvu školství.

Týden IT dovedností

Během něj si všichni zájemci mohou vyzkoušet, jestli jsou počítačově fit, stačí si otevřít stránku www.itfitness.cz. Po vyplnění testu ihned dostanou elektronický certifikát a v květnu pak vyhodnocení svých odpovědí. Před dvěma lety se do testu zapojilo 30 tisíc lidí. „V Týdnu IT dovedností ale zdaleka nepůjde jen o testy.

Školy a partnerské podniky pořádají tvůrčí dílny, exkurze, v Obecním domě v Praze proběhne veletrh eSkills,“ líčí za organizátory Petr Chaluš. Třeba učitelé se na něm mohou  seznámit s projekty podobnými tomu z Přerova. „Na sdíleném elektronickém úložišti LRE je k dispozici zdarma 130 tisíc materiálů, které se dají využít v jakémkoli předmětu,“ říká Barbora Grečnerová.