V sobotu se do soutěže přihlásil ještě okresní tajemník strany z Rychnova nad Kněžnou Jan Horníček, který využil sjezdovou atmosféru k alarmujícímu projevu na ochranu klimatu, šetrnému vztahu k přírodě a uvážlivému spotřebitelskému životnímu stylu.

Lidovci volili rozumem

Naopak europoslanec Zdechovský se kandidatury vzdal. Svůj původní zájem zdůvodnil tím, že chtěl především rozvířit vnitrostranickou diskusi.

Nové vedení lidovců

Marian Jurečka
předseda, poslanec

Šárka Jelínková
1. místopředsedkyně, senátorka

Jan Bartošek
místopředseda, poslanec

Tomáš Zdechovský
místopředseda, europoslanec

Ondřej Benešík
místopředseda, poslanec

Petr Hladík
viceprimátor Brna

 

Zatímco šéf poslaneckého klubu Bartošek apeloval na hodnotovou základnu lidovců, Jurečka předestřel konkrétní seznam programových bodů. Mimo jiné chce prosazovat, aby matky měly v důchodu za každé vychované dítě navíc 500 korun, aby se solární panely přestěhovaly z polí na střechy domů, což by ušetřilo 18 miliard korun, nebo aby drobní dlužníci nepadali do exekučních pastí.

Řešení bytového problému

Hodlá se sejít se všemi předsedy parlamentních stran a jednat s nimi o řešení bytového problému. „Stavební zákon by měl platit od roku 2023, ale to je strašně dlouho pro lidi, kteří nemají kde bydlet,“ uvedl.

Hlasy 205 z 357 delegátů získal i proto, že se nežene do předvolebních koalic, neboť neblahá zkušenost s obdobným pokusem se STAN v roce 2017 je varováním. Spojenectví se nebrání, ale nejdříve by se podle něj musel změnit volební zákon.

V letošním roce chce získat minimálně tolik mandátů krajských zastupitelů, kolik jich má KDU-ČSL doposud. Pro sněmovní klání má čerstvý lidovecký šéf ještě vyšší cíle, a to devět procent jako za Josefa Luxe.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný
Hledání nového ombudsmana: Lidovcům se Křeček nelíbí, Trikolóra by úřad zrušila

O změně pravidel pro předvolební koalice hovořila i lidovecká ikona, bývalý český premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Jak řekl, spojování je důležité proto, že „je potřeba porazit politickou divizi dravé firmy trestně stíhaného podnikatele v těžkém konfliktu zájmů“.

Jurečka potvrdil, že nepřekonatelnou překážkou pro vstup lidovců do vlády je spolupráce s obviněným politikem, který je ve střetu zájmů a nevlastní čisté lustrační osvědčení. Krédem nového šéfa KDU-ČSL je co nejtěsnější kontakt s voliči a snaha „být stranou populární, nikoli populistickou“.