Kauza týkající se bezpečnostních rizik produktů obou zmíněných firem a následných komentářů ze strany čínské ambasády, které premiér Babiš označil za lživé, nabrala během uplynulých čtrnácti dnů obřích mediálních rozměrů. Nyní se do této záležitosti vložilo prostřednictvím svého šéfa také české ministerstvo zahraničí.

"Panu velvyslanci jsem sdělil, že interpretování a zveřejňování obsahu neformálních jednání nepovažuji za šťastné. Věřím, že naše společné jednání napomohlo, aby se podobná nedorozumění v budoucnu nestávala,“ sdělil ministr Petříček novinářům krátce po schůzce s čínským velvyslancem.

Varování NÚKIB, jež celý spor odstartovalo, bere podle šéfa diplomacie vláda velice vážně. Chránit zemi a její občany před nejrůznějšími riziky je jednou z jejích hlavních priorit: "Nemůžeme dovolit, aby případné napadení informační infrastruktury nebo významných informačních systémů mělo dopad na bezpečnost a fungování České republiky jako suverénního státu."

Petříček současně ujistil, že i přes aktuální mediální spor věří, že vztahy mezi Pekingem a Prahou zůstanou nadále dobré. "Naše povinnost chránit bezpečnost našich občanů nijak nenarušuje náš zájem o rozvíjení obchodních a ekonomických vztahů," dodal.

Ještě před ním se s velvyslancem Čangem dnes odpoledne sešel předseda horní komory Parlamentu České Republiky Jaroslav Kubera z ODS. Ten médiím prozradil, že čínská strana své pochybení v celé kauze uznala.

„On (Čang Ťi-min) to komentoval větou, že oba dva (Babiš i Čang) udělali chybu v tom smyslu, že místo aby ten požár hasili, tak ještě přilévali olej do ohně," řekl Kubera.

Také on si myslí, že tím vzájemné česko-čínské vztahy nijak neutrpí: „Ta kauza není zase tak vážná, aby měla vliv na třeba čínsko-české obchodní vztahy.“

Spor vznikl na Facebooku

K inkriminovanému setkání mezi premiérem Babišem a velvyslancem Čangem došlo krátce před Vánocemi, přičemž tématem této diskuze bylo vyjádření NÚKIB, který z bezpečnostního hlediska varoval před používáním hardwaru a softwaru obou zmíněných čínských firem.

Po společné schůzce čínská ambasáda zveřejnila na Facebooku prohlášení, podle něhož se varování NÚKIB „nezakládá na skutečnosti“ a „bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“. Babiš se ale vzápětí vůči těmto slovům ohradil a tvrzení velvyslance Čanga označil za lež s tím, že jeho vláda nikterak nepochybila.