Ten na podzim zrušil letošní úhradovou vyhlášku, protože například nerozlišuje, zda případné překročení zdravotní péče je důsledkem plýtvání nemocnic, anebo má reálné příčiny například v epidemiích či nepředvídatelných událostech. Překročení péče přitom znamenalo pro zdravotníky snížení příjmů od pojišťoven. Nová vyhláška by neměla sporné regulace úhrad obsahovat, ale podle České lékařské komory, Koalice soukromých lékařů či Asociace českých a moravských nemocnic jsou v ní obsaženy.

Do 8. prosince mají pojišťovny zapracovat vyhlášku do svých zdravotně pojistných plánů. Podle zdravotnických spolků je ale pro některé druhy péče vyhláška likvidační. Zvýhodněny jsou údajně velké nemocnice, zatímco malé nemocnice a soukromí lékaři tratí.

V plné šíři

Ministerstvo už minulý týden kritiku odmítlo. Podle legislativního náměstka Martina Plíška ve vyhlášce připomínky zohlednili podle finančních možností resortu, v plné šíři je zohlední ve vyhlášce na rok 2015.

Vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro následující rok. Po vypořádání připomínek půjde vyhláška na legislativní radu vlády a musí být ještě letos schválena tak, aby mohla začít platit od Nového roku. Podle Plívové se celý proces o týden posunul kvůli nálezu Ústavního soudu, který museli do vyhlášky zapracovat.