„Zařazení země na seznam nebezpečných zemí by mohlo mít zásadní dopady na diplomatické vztahy s těmito zeměmi," upozornili vládní legislativci v předběžném stanovisku pro dnešní zasedání ministrů. Zdůraznili taky, že Česko je dlouhodobým zastáncem vízové liberalizace s Ukrajinou. Navíc by se mohlo podle materiálu pro kabinet stát, že z pohledu azylové politiky by Česko některou zemi pokládalo za bezpečnou a z hlediska pobytu jejích obyvatel v tuzemsku za nebezpečnou.

Na seznamu nebezpečných zemí by měly být takové země, o jejichž osvobození od vízové povinnosti rozhodla Evropská unie proti vůli Česka, uvádějí poslanci Úsvitu v důvodové zprávě. Sněmovna letos v březnu odmítla zavedení bezvízového styku s Tureckem, jak vyplývá z dohody mezi EU a touto zemí ohledně migrace. Úsvit tehdy neprosadil, aby Sněmovna odmítla dohodu s Tureckem jako celek kvůli tomu, že je bezpečnostním rizikem pro Česko.

O předloze Úsvitu rozhodnou zákonodárci. Kdy se k ní dostanou, není jasné. Řada opozičních návrhů leží ve Sněmovně bez projednání už delší čas.