Letos padesátiletý Miroslav Kalousek patří k matadorům české politické scény. Do loňského léta byl jednou z nejvýraznějších postav KDU-ČSL, za níž byl náměstkem ministra obrany či šéfem sněmovního rozpočtového výboru. Jako předseda lidovců neváhal po volbách v roce 2006 kvůli udržení své strany ve hře kývnout na spolupráci s ČSSD za podpory komunistů. To ho stálo předsednický post, nicméně Mirek Topolánek mu svěřil křeslo správce státní kasy a za výkon v této funkci byl Kalousek vyhlášen ministrem financí roku 2008 pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik. Je tvůrcem a hlavní postavou konzervativní pravicové strany TOP 09.

Oděvní podnik OP Prostějov je v konkursu. Na šest set lidí na Prostějovsku a Jesenicku přijde o práci. Co jim jako TOP 09 nabídnete?

Minulý týden jsem tam byl a situace je tam skutečně tíživá, zvláště když o práci přišli hned oba členové rodiny. Přesto nevěřím, že je možné ji tam uměle vytvářet pracovní místa pomocí veřejných peněz. Těch se nejen nedostává, ale taková místa jsou konkurenceschopná jen tak dlouho, dokud veřejné dotace vystačí.

Tohle asi rodině s třemi dětmi, kde otec i matka přišli o práci, příliš nepomůže. A vy jim ještě nabídnete silné okrouhání sociálních dávek.

Když budou navštěvovat rekvalifikační kurs nebo vykonávat veřejnou službu, na dávky v nezaměstnanosti budou mít nárok. Námi navrhovaný přesun přídavků na děti do slevy na dani se týká také nezaměstnaných, kteří vykonávají prospěšné práce pro obec.

Přesto jde o časově omezenou pomoc několika měsíců, jednak na veřejně prospěšné práce nemusí být dost peněz.

Veřejná služba je k dispozici vždy. Není přece obec či město, kde už není co zametat.

Proč to tedy nefunguje a města jsou zarostlá a špinavá a nezaměstnaní nemají do čeho píchnout?

Protože se musí změnit nastavení celého systému. Obecně platí, že řešení nezaměstnanosti na Jesenicku a kdekoli jinde spočívá v nastavení dobrých podmínek pro ty, kteří jsou schopni pracovní místa tvořit. Čili pěstovat zdravé makroekonomické prostředí, zjednodušit komplikovanou administrativu pro zaměstnavatele a reformovat režim sociálních dávek, aby se zamezilo jejich zneužívání a vykrádání. Na tyhle tři oblasti se má zaměřit politik, který sám žádná pracovní místa nevytvoří.

Fajn, myslíte, že tohle sdělení fiktivní rodinu z Jesenicka uspokojí?

Musí se snažit i sama. Třeba musí přijmout rozhodnutí, že za tou prací sama pojede, pokud v místě bydliště není.

S třemi malými dětmi dojíždět sto kilometrů ale moc nejde.

Jeden může jet za prací, druhý se bude starat o děti, to zase není ve světě až tak neobvyklé.

Ve světě ne, u nás ano.

Ale my budeme muset některé návyky změnit. Když zkrachovaly sklárny v Železném Brodě, jejich majitel pan Rückl nabídl propuštěným sklářům zaměstnání s tím, že jim zajistí ubytování, upraví pracovní týden, prostě vyjde maximálně vstříc. Kvůli stokilometrové vzdálenosti se nepřihlásil ani jeden. Pak si ovšem nemohou stěžovat. Trvám na tom, že v podobné situaci každý musí mobilizovat vlastní schopnosti.

Pokud bude mobilizovat všechny, a přesto práci ani po půl roce nesežene, ačkoli prošel rekvalifikací a zametal vesnici, co s ním bude?

Chceme pro dlouhodobě nezaměstnané režim veřejné služby prodloužit. Za dvacet hodin týdně pro obce by pak měl dostávat více než dnešních 1500 korun. Tím by se také výrazně snížila práce na černo, protože když zametáte denně sousedovi chodník, těžko můžete chodit tajně melouchařit.

Proč se nic z toho nepodařilo během dvou a půl let, kdy jste seděl v Topolánkově vládě?

Některé kroky se podařily, na jiné nezbyl čas.

Bez vyšší spoluúčasti zdravotnictví zkrachuje

Dejme tomu, že otec si najde práci ve sto kilometrů vzdáleném městě, bude muset utrácet za jízdné, stravu, ubytování atd. A TOP 09 mu řekne, že mu do tří let chce zvednout pacientskou spoluúčast o deset procent. Že jejich dítě na VŠ bude platit školné a až dcera přivede na svět dítě, nedostane ani korunu porodného. Nezdá se vám to jako poněkud likvidační nabídka pro lidi bez finančních rezerv?

Spoluúčast ve zdravotnictví se musí ze současných 14 procent zvýšit a dominantně se odehrává v doplatcích na léky, takže ji na svých bedrech nesou hlavně senioři a chronicky nemocní. Pokud se rozšíří na příplatky na materiál a výkon, poneseme ji všichni a současná vynikající úroveň české medicíny bude ufinancovatelná. Spoluúčast ale bude mít sociální limity, takže sociálně potřební ji platit nebudou. Těch pochopitelně není polovina populace, ale deset až patnáct procent lidí.

Říkáte vy. Koncem týdne vyšla statistika, podle níž dvě třetiny lidí nedosahují průměrné mzdy 23 598 korun. A ti všichni těch 10 procent navíc z vlastní peněženky setsakra pocítí.

Ale jedna třetina z těchto lidí neplatí žádnou daň z příjmu. Což je mimochodem jasný důkaz, že u nás už dávno progresivní zdanění existuje. A v okamžiku, kdy se zadrhne zdravotnický systém kvůli nedostatku prostředků, lidé s vyššími příjmy odjedou na operaci do Vídně nebo Curychu, ale ten nemajetný zůstane bez pomoci.

Proč tedy dva významní představitelé ODS a zároveň lékaři, Přemysl Sobotka a Boris Šťastný, mi řekli, že vaše návrhy v oblasti zdravotnictví jsou šílené a patří do poloviny 19. století?

Bohužel zdravotnické návrhy ODS neukazují, jak financovat moderní zdravotnictví a celý jejich program nenabízí cestu z Řecka. Republiku zadlužuje zhruba stejně, i když v jiné struktuře, jako recept pana Paroubka. Mne nijak netěší, že program TOP 09 je jediný, který skutečně vyvádí Českou republiku z dluhové pasti.

Respektive jejích horních deset tisíc?

Jde o mimořádně sociálně odpovědný program, protože budeme-li si dál lhát do kapsy, dluhová past je nevyhnutelná. A pád do ní vždy odskáčou ti nejzranitelnější. Náš program je ochraňuje, ale také poctivě přiznává, že jich nemůže být polovina obyvatel státu, nýbrž maximálně 15 procent. My nedělíme společnost na chudé a bohaté, ale na sociálně potřebné a ty ostatní, kteří jim na tíživou situaci přispívají.

Škoda, že to víte až teď v roli místopředsedy TOP 09. Jako předseda lidovců před volbami v roce 2006 jste podpořil masivní zvýšení rodičovských přídavků a porodného, které navrhl současný lídr TOP O9 Pavel Severa.

Nehlasoval jsem pro to, což mě neomlouvá. Souhlasil jsem totiž, že s tím budu spojen na billboardech, což byl typický předvolební populismus. Z mé strany šlo o výsledek bolavého kompromisu uvnitř KDU-ČSL, kdy jsem zvýšenou podporu rodin s dětmi vyměnil za regulační poplatky ve zdravotnictví, s nimiž šli lidovci jako jediní do minulých voleb. Po nich ale moje strana byla ochotna podporovat už jen ty populistické požadavky, což byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem z ní odešel.

Nejsme pravicoví populisté

Jak si vysvětlujete tvrdý odsudek TOP 09 prezidentem Klausem? Prý nemáte ideje, program a vlastně ji reprezentuje jediný člověk, tedy vy, a figurka Karel Schwarzenberg, jehož jediný politický názor si neumí vybavit.

Pan prezident zřejmě neměl zatím čas seznámit se s programovými východisky TOP 09, pročež se dopustil toho velkého omylu, že nás v podstatě hodil do jednoho pytle s Věcmi veřejnými. Jinak by viděl, že naše strana je důsledně ideově i institucionálně budována jako konzervativní strana. Fakt, že náš program Petr Nečas nazval pravicovým populismem, je jen smutným svědectvím toho, že TOP 09 je jedinou skutečnou konzervativní silou v zemi.

Nemůžete ale popřít, že TOP 09 je vnímána jako strana, kterou jste vymyslel a řídíte ji pevnou rukou, zatímco Karel Schwarzenberg je jen vábničkou na voliče, jehož kromě zahraniční politiky její program prakticky nezajímá, ba ho ani nezná.

V začátcích jsem byl hlavním motorem a hybatelem této operace, zatímco Karel Schwarzenberg je jejím ideovým vůdcem a garantem. On dává zásadní ideová zadání, typu budujeme společnost rovných šancí, nikoli rovné spotřeby, společnost s bezvýhradnou vládou práva atd. V zásadních strategických otázkách, jako jsou budoucí koaliční spolupráce, názor na další směřování TOP 09, má rozhodující slovo Karel Schwarzenberg. Mým úkolem je jeho zadání zpracovat s náležitou odbornou péčí.

Takže vy byste šel klidně do koalice s ČSSD, protože vašemu panu předsedovi prý nevadí úctyhodná sociálnědemokratická strana, ale její současný lídr?

Pan Schwarzeneberg to vnímá z evropského a historického měřítka. Sociální demokracie byla po velkou část své historie úctyhodnou stranou postavenou na principech sociálního státu. S takovou je možné spolupracovat a uzavírat koalice. Možná vás to překvapí, ale na Radě EU jsem v době předsednictví měl nejbližší vztah i velmi obdobné názory, byl Peer Steinbrück, německý ministr financí za sociální demokracii. Nicméně kdyby své názory říkal u nás jako člen ODS, tak ho Petr Nečas označí za pravicového populistu a doktoři Sobotka s Šťastný by řekli, že prosazuje kapitalismus 19. století. Tady vidíte, jak se některé pojmy a nálepky v Česku ve vnímání společnosti posunuly. I na láhev s rumem můžete přilepit vinětu Martell, a přesto je v ní rum. ČSSD dává dnes na stůl neokomunistický program a její předseda Jiří Paroubek se taky tak chová. Tam je koalice vyloučena.

Takže přece jen ODS jako koaliční partner?

Jistě, to je program odpovědné a zdrženlivé sociální demokracie. Když odhodíme nálepky, tak tu máme jednu zdivočelou, agresivní, neokomunistickou, negativní sociální demokracii Jiřího Paroubka, s níž je koalice vyloučena jak z programového, tak personálního hlediska. A pak tu máme slušnou, zdrženlivou sociální demokracii Petra Nečase, s níž je koalice představitelná.

Kmotři v ODS jsou riziko

Včetně jejích kmotrů typu Patrika Oulického, který si zprivatizoval proti všem zákonů a kus severních Čech, na němž si dělá, co chce?

To je samozřejmě obrovské riziko, nejen pro ODS a její potenciální partnery, ale pro celou českou politickou scénu. To je nepředvídatelnost ODS. S odchodem Mirka Topolánka a příchodem Petra Nečase se nezměnilo vůbec nic. Pánové, kterým Topolánek říkal kmotři a já jim říkám privatizátoři veřejné moci, neztratili nic ze svého vlivu.

A budou rozhodovat o budoucí koalici?

To právě nevím a riziko spočívá v tom, že to neví nikdo. Petru Nečasovi obrovsky držím palce, aby to ustál, ale tak trochu se bojím, že se dostal do úplně stejné situace jako Vladimír Špidla. Že totiž zůstane u moci tak dlouho, dokud to příslušná bratrstva uznají za vhodné.

Tak to počítám, že už vám zbývají jen Věci veřejné.

Pro nás je základní podmínkou, že se nebudeme účastnit ani podporovat žádnou vládu, která nebude věrohodně snižovat veřejné výdaje. Problém je, že program ODS vede do Řecka stejně spolehlivě jako program pana Paroubka. Nicméně věřím, že bychom s ODS dokázali domluvit kompromis při stanovení milníku, kdy už si nebudeme muset půjčovat na svůj provoz. Program Věcí veřejných je typický švédský stůl, jejichž nabídky se vzájemně vylučují. Nemůžete slibovat spoustu nových výdajů a zároveň snížit zadlužení.

Radek John tvrdí, že jejich hlavním programem je boj s korupcí.

Ale kdo to říká? Vy snad víte, kdo opravdu vlastní Věci veřejné, když jejich zvolený předseda Radek John za tu stranu ani nesmí oficiálně jednat?

Chcete říct, že John nemá podpisové právo.

Nejen. Jednatel za tu stranu jedná a cokoliv za ni dohodne, je závazkem té strany. Pan John ho nemá.

Asi ho delegoval na někoho jiného.

Ne. To by mohl udělat, kdyby ho měl. Deleguje Karel Schwarzenberg na mne, protože podle rejstříku za stranu mohu jednat já, on a Stanislav Motyčka. Já nevím, komu patří Věci veřejné a kdo rozhodl, že za tu stranu nesmí jednat její předseda, ale pan Škárka. Možná titíž lidé, kteří kdysi dali panu Johnovi podpisové právo v Ora Printu a když zjistili, že tím moc riskovali, nyní mu ho nesvěřili.

To zní jako teorie o bílém koni.

Je to spekulace, ale bylo by to vysvětlení. Nikoho z nás v TOP 09 pochopitelně nikdy nenapadlo, že by předseda strany nesměl za stranu jednat navenek a podepisovat dokumenty, protože máme nějaký vzorec uvažování. Podnikatelé určitého typu, o nichž se ví, že stojí za VV, mají vzorec uvažování, kam patří bílí koně. Proto asi pan John za stranu nesmí jednat.

Jestli vy nejste naštvaný, že vás John nazval politickým dinosaurem.

To je mi úplně jedno. Zvláště když vzývá k resuscitaci Jozefa Zieleniece, vůči němuž jsem, pří vší úctě, přece jen mladší vývojový druh. To on by byl Tyranosaurus rex.

Nechme druhohorní ještěry jejich minulosti, ale nemáte skutečně dojem, že po dvaceti letech už bychom si zasloužilcovou generaci politiků?

S novou generací je třeba pracovat a do politiky ji postupně přivádět. Proto TOP 09 jako se svým strategickým partnerem spolupracuje se Starosty a nezávislými, protože máme zájem na uvádění komunálních osobností na centrální úroveň. Nezbytné je znovu dostat do české politiky nejen mocenská, ale také ideová východiska. Nikde není napsáno, že se to podaří, když tam pustíte samé nové tváře. Politika je řemeslo jako každé jiné a za dinosaura může být označen někdo jenom proto, že je kompetentní a zkušený a nenechá sebou manipulovat.

Je hrdý na dceru. Ta si zvolila povolání patoložky, protože má ráda práci s lidmi

Miroslav Kalousek letos s manželkou Radkou oslaví 25. výročí svatby. Nicméně paní inženýrku Kalouskovou, která je odbornou asistentkou na pražské Vysoké škole chemicko-technologické, se žádnému novináři nepovedlo přemluvit k rozhovoru. Minimálně od chvíle, kdy byl zavražděn její bratr, podnikatel Lubomír Kašák. V jeho bytě na Veleslavíně nyní Kalouskovi žijí, na střídačku s rodinným domem v Bechyni, který si postavili před dvanácti lety. Kalousek je hrdý otec dcery Radky (24) a syna Petra (20), v červenci se stane dědečkem.

Radka studuje pátým rokem medicínu a Kalousek tvrdí: „Obdivuji cílevědomost své dcery, která chtěla být od dvanácti let patoložkou, což zdůvodňovala tím, že má ráda práci s lidmi.“ Petr studuje Národohospodářskou fakultu VŠE a je – stejně jako otec – nadšeným tenistou. Kalousek senior ho prý ale stále na kurtu poráží.

Bývalý šéf KDU-ČSL a první místopředseda TOP 09 proslul jako jeden z nejpohotovějších řečníků, který nejde pro břitké slovo daleko. Do sněmovní historie například vešla jeho replika určená Davidu Rathovi: „Jsem ochoten připustit, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat.“ Přitom Kalousek má mezi levicovými politiky řadu přátel, počínaje Milošem Zemanem a konče zesnulým ministrem kultury Pavlem Dostálem.. Koneckonců když Karel Schwarzenberg nedávno svému prvnímu zástupci v TOP 09 vyčítal, že on a jeho syn si o něm myslí, že je levičák, Kalousek odvětil: „My si to, Karle nemyslíme, my to o vás víme.“

Je také známo, že Kalousek píše peprné rýmovačky pro své kolegy a pro pobavení. „ Proto jsem se zařekl, že je nikdy nebudu publikovat. S kým jsem si je ale rád posílal, byl Pavel Dostál. Nezapomenu na tu, kterou mi napsal, když odjížděl na Žlutý kopec do onkologického ústavu, odkud už se nevrátil. Já mu na cestu poslal strašně sprostou básničku, na jejímž konci bylo, že se těším, až se zase uvidíme. A on mi odepsal:

Přivez jsem si z Tater rakovinu jater
Já se z toho poseru, v Ostravě maj choleru
Na Šumavě ňáká miss rozdává zas syfilis
Myslím tedy na poklopec
A jedu na Žlutej kopec
Měj se fajn. Pavel

To je poslední sms, kterou jsem od něj dostal, protože za týden dorazila ta hrozná zpráva, že už Pavel není. A já si od té doby říkám, že bych v sobě jednou chtěl najít tolik odvahy odcházet tak, jak odcházel on,“ uzavřel vzpomínku na přítele Miroslav Kalousek.

DESET OTÁZEK DENÍKU PRO LÍDRY POLITICKÝCH STRAN

Odpovídá Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09


1. Měly by daně z příjmu fyzických osob zůstat na současné výši? Pokud ne, jak je chcete změnit?
Ano, nemáme v plánu měnit daň z příjmu fyzických osob.

2. Za jakých podmínek by se měla proplácet plná výše podpory v nezaměstnanosti?

Při splnění následujících předpokladů: Zaprvé, nezaměstnaný nepodal sám výpověď, popřípadě nerozvázal pracovní poměr dohodou, nebo nebyl propuštěn pro hrubé porušení pracovní kázně. Zadruhé, navštěvuje v době nezaměstnanosti rekvalifikační kurs, nebo pracuje v rozsahu 20 hodin týdně ve veřejné službě. A zatřetí, podpora v nezaměstnanosti by mu nepříslušela po přiměřenou dobu, která odpovídá výši odstupného.

3. Jste pro větší volnost zaměstnavatelů při dávání výpovědí z práce?
Ano, jsme, nejsme však pro výpověď bez udání důvodu.

4. Chcete vázat platy politiků na stav veřejných financí?

Chceme snížit platy politiků o 10%, protože šetřit budou muset všichni.

5. Jaké výše by měl v roce 2015 dosáhnout průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu? Kolik z této částky by mělo činit soukromé spoření na důchod?
Do roku 2015 (a ještě o něco déle) musíme udržet současnou úroveň důchodů v poměru k reálnému příjmu. I kdyby startovala důchodová reforma dnes, byl by v roce 2015 poměr ze soukromého spoření zcela marginální.

6. Jste pro zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví?
Ano, jsme.

7. Na jaké úkony ve zdravotnictví by si měl pacient připlácet?
Výčet těchto úkonů nesmí být v kompetenci politiků, ale v kompetenci odborných společností, zdravotních pojišťoven a ČLK. Úkolem politiků je pak stanovit celkový limit spoluúčasti na daný rok. Nezastíráme, že pokládáme za nezbytné tento limit postupně zvyšovat.

8. Chcete zavést školné na VŠ?
Ano, chceme. Současně s půjčkami a stipendii na celkové náklady na vzdělání, nejen na školné.

9. Prosadíte po volbách přímou volbu prezidenta a kdo je vaším osobním kandidátem?

Přímou volbu chceme prosazovat. Zda ji prosadíme, záleží na celkovém výsledku voleb do poslanecké sněmovny a Senátu. Na konkrétní personální návrh ještě není ten pravý čas.

10. Podporujete udělení státního vyznamenání bratrům Mašínovým?

Bratrů Mašínových si hluboce vážím. Bojovali se zlem v čase, který právem považovali za válečný a chovali se podle toho. Udělení státního vyznamenání je však akt, který by měl společnost spíše spojovat než rozdělovat. Proto bych byl v tomto případě spíše zdrženlivý.