TOP 09 půjde do voleb v koalici se svým tradičním partnerem, tedy hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Na kampaň, která má být převážně kontaktní, přispějí i krajské a regionální organizace obou politických uskupení.

TOP 09 a STAN dnes v Praze představily lídry jednotlivých krajských kandidátek. Jsou mezi nimi tváře známé z působení ve sněmovně, například šéf poslaneckého klubu Petr Gazdík jako lídr kandidátky ve Zlínském kraji či Helena Langšádlová, která se uchází o post hejtmanky ve Středních Čechách.

Cogan je jednička

TOP 09 společně se starosty ale nabídnou voličům i lidi známé především z komunální politiky, v Královéhradeckém kraji je jedničkou Rudolf Cogan, starosta Nové Paky, na Pardubicku zase starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Nejmladším lídrem je osmatřicetiletý Gazdík, nejstarším osmašedesátiletý Ladislav Jirků na Vysočině.

Právě úspěšné absolvování „testu přímých voleb" bylo podle Gazdíka podmínkou pro to, aby se politik, ať už z řad TOP 09 či Starostů, dostal na přední místa krajské kandidátky. Gazdík sám dnes novinářům řekl, že pokud v krajských volbách uspěje a podaří se mu na Zlínsku stát hejtmanem, vzdá se poslaneckého mandátu.

Předvolební průzkum

Kalousek poznamenal, že TOP 09 bere krajské volby, které jsou pro mladou stranu první v její historii, mimořádně vážně. Volební štáb proto pracuje už od poloviny loňského roku, strana si nechala vypracovat rozsáhlý předvolební průzkum. „Doba není nakloněna velkým, bombastickým kampaním, velkým drahým reklamním akcím. Chceme se maximálně soustředit na kontakt s občany a spoléháme na naše podporovatele a příznivce," řekl Kalousek.

Témata jsou podle něj zřejmá. „Nebudeme předstírat, že reformy a úsporná opatření nedopadají na život v krajích. Pochopitelně dopadají, ovlivňují je. Tuto politiku chceme obhajovat na krajské úrovni," prohlásil ministr financí vlády, která je za své škrty a úspory kritizována nejen v průzkumech jasně dominující opozicí, ale i na demonstracích na náměstích.

Odvaha kandidátů

Předseda strany Karel Schwarzenberg si je nálad ve společnosti vědom. „Naše kandidáty vyznamenává jedna věc: odvaha. Jdou do boje za politiku, o které víme, že neužívá přízně médií ani publika," řekl dnes novinářům.

Podle Gazdíka se po volbách TOP 09 a Starostové také pokusí v krajích rozbít mnohdy dlouhodobé koalice ODS a ČSSD. „Věříme, že se podaří tyto koalice rozbít a rozbít také ty vazby na podnikatelské prostředí," řekl Gazdík. Slíbil v případě úspěchu větší transparentnost krajů a zveřejňování jejich smluv a hospodaření.

Lídři krajských kandidátek TOP 09 a STAN:

Středočeský kraj: Helena Langšádlová

Jihočeský kraj: Zdeněk Bezecný

Plzeňský kraj: Pavel Čížek

Karlovarský kraj: Jan Horník

Ústecký kraj: Karola Haasová

Liberecký kraj: Jiří Kočandrle

Královéhradecký kraj: Rudolf Cogan

Pardubický kraj: Jaroslav Zedník

kraj Vysočina: Ladislav Jirků

Moravskoslezský kraj: Pavol Lukša

Olomoucký kraj: Bořivoj Šarapatka

Jihomoravský kraj: Jan Vitula

Zlínský kraj: Petr Gazdík