Vypočtěte si, kolik budete po schválení reformy odvádět státu!

KALKULAČKA

Lidé jsou bezradní. Obávají se plánovaných zdražení, které ohlásily jak plynárny, tak vláda v rámci své reformy financí. Domácnosti si prý budou muset už brzy připlatit například za dodávky zemního plynu. Od října má dojít k mírnému zdražení jen v řádu několika procent, od ledna pak znovu až o deset procent. V současné době je cena plynu v České republice na stejné úrovni jako v Polsku, Maďarsku či na Slovensku.

„Už nyní platíme vysoké zálohy a je to pro nás hodně drahé. Pokud ještě zdraží, půjdeme snad na dlažbu. Důchodci to nemohou v žádném případě unést. Problémy mají i matky samoživitelky nebo mladé rodiny. Co budeme dělat? Vláda nám zavede placení u doktora, na co si tedy celý život platíme?“ zlobí se Božena Tomanová z Klatov.

Podle předběžných informací navrhuje vláda to, že u lékaře budou platit všichni včetně dětí bez omezení věku. Původně měly být děti do 6 let od platby osvobozeny. Hradit se prý bude i každý den pobytu v nemocnici, návštěva lékaře a každý recept, který vám lékař předepíše.

„Já věřím, že to v parlamentu neprojde a že se nás někdo zastane. Nedovedu si představit, že bych měla platit za každý recept nebo návštěvu lékaře. Pak nám zdraží i léky. Raději bych umřela. My staří se bez doktora a léků neobejdeme. Máme malé důchody, jsme rádi, že zaplatíme co máme. S pomocí mladých počítat nemohu. Oni sami potřebují peníze,“ stěžuje si Markéta Krausová z Klatov.

Při pracovní neschopnosti vláda navrhuje, že první tři dny na nemocenské nedostane člověk ani korunu a při dalších dnech neschopnosti dostane méně peněz než nyní. „Ten stav vede k tomu, že se rozmohou různé nemoci, protože lidi přestanou navštěvovat lékaře a brát potřebné léky. Dějiny se prostě opakují. Mám strach, že se vrátí do společnosti takové nemoci, které nás kosily před staletími,“ říká student Jan Kraus.

Reforma veřejných financí - články, rozhovory, online přenos ze sněmovny - čtěte ve SPECIÁLU

Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou

ANALÝZA - Zavedení poplatků ve zdravotnictví - součást reformy schválené v úterý poslanci - se výrazně dotkne téměř všech Čechů.

Lidé zaplatí v průměru o několik set korun ročně více. Často nemocní, zejména důchodci, kteří se opětovně léčí v nemocnicích, a také rodiny s dětmi, však připlatí tisíce.

Zjednodušeně řečeno - na 150 tisíc chronicky nemocných si na začátku roku musí odložit 5 tisíc korun, které jistě výdaje na zdraví spolykají.

Nutná změna

Zkušenosti z ostatních států potvrzují, že poplatky jsou prospěšné pro fungování zdravotnického systému. Omezují plýtvání léky a počet návštěv u lékaře.

Experti se shodují, že tato regulace je v Česku potřebná. Průměrný Čech jde za rok třináctkrát k lékaři, což je nejčastěji ze všech zemí Evropské unie. Nadto český důchodce bere nejvíc léků v celéEU - v průběhu jednoho měsíce v průměru devět různých preparátů. Tak vysoké číslo přitom podle lékařů zdraví pacienta spíše ohrožuje.

Zavedeníspoluúčasti pacientůznamená přísun několika miliard do zdravotnického systému. Mohlo by také posílit roli pacienta, který za poplatek bude požadovat odpovídající přístup lékaře, nebo třeba kvalitnější jídlo v nemocnicích.

Poplatky se však finančně dotknou rozpočtu téměř všech Čechů. Podle odhadů pojišťoven a expertů na zdravotnictví doplatí za zdravotní péči každý Čech v průměru o zhruba 800 až 1000 korun ročně více než dosud. Důchodci doplatí v průměru o 1800 korun více než nyní.

Za návštěvu lékaře a položku na receptu zaplatíme 30 korun, za pobyt v nemocnici nebo lázních 60 korun a za návštěvu pohotovosti 90 korun.

Tisíce navíc

Podle údajů pojišťoven jsou však i chronicky nemocní, kterým reforma prospěje, a to díky zavedení limitu na poplatky a doplatky za léky. Jde o pár set až tisíc lidí, kteří mají několik nemocí současně a berou řadu léků, za které dnes doplácejí více než 5000 korun ročně. Těm limit ve výši 5000 korun pomůže.

Podle odhadů pojišťoven dosáhne po zavedení poplatků na limit 5000 korun za rok až 150 tisíc lidí.

"Je to sociální opatření, poprvé v historii bude mít každý jistotu, že nezaplatí víc," říká Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví. Dá se to však říct i jinak: zhruba 150 tisíc chronicky nemocných lidí, hlavně důchodců,po reformě jistě doplatí za lékařskou péči minimálně 5000 korun ročně.

Do limitu se nezapočítávají například poplatky za pobyt v nemocnici, celková částka tak může limit 5000 korun překročit.

Někteří chronicky nemocní, kteří jsou několikrát ročně hospitalizovaní v nemocnicích a například jezdí do lázní, budou tedy za zdravotní péči doplácet i více než 7000 ročně. Přitom dnes dopláceli třeba jen dva až tři tisíce za doplatky za léky.

Aktualne.cz