Záznamy se nemohou dostat do nepovolených rukou. Systém neslouží ani k šmírování občanů, jak se někdy mnohdy mylně domnívají.

„Máme dvanáct kamer. Jednoznačně můžu říci, že nám zmíněné zařízení pomáhá hodně. V podstatě strážník, který u toho sedí, má velký přehled. Navíc jde o člověka s praxí u Městské policie, takže už odtuší podezřelé chování lidí. Skupinka ještě nemusí ani nic provést, a dotyčný strážník už raději na místo z preventivních důvodů posílá hlídku. Stačí, aby kolem projela, a skupinka se hned stáhne. Samozřejmě na záznamech vidíme nejen dopravní prohřešky, ale máme možnost vidět i pachatele při činu.“ uvedl ke kamerovému systému Miloš Friml, velitel rychnovské Městské policie.

Pokračoval, že záznam je přísně chráněný. „Jde o automatické nahrávání, které se po pěti dnech samo maže. Pokud tedy potřebujeme záznam jako důkazní prostředek, pak jej mohou pouze osoby k tomu určené přehrát. Záznam se dostává pouze do rukou Městské policie, Policie České republiky, soudu a dalším orgánům správního řízení. Jeho zneužití je nemožné,“ vysvětlil Friml.

Zdůraznil, že kamerový systém výrazně pomáhá při dopadení pachatelů jakékoli trestné činnosti. Jak jsem již řekl, často se daří chytit dotyčného přímo při činu,“ uvedl velitel.

Rychlý zásah

Zařízení si chválí i další Městská policie, a to kostelecká. „Jednoznačně nám kamerový systém pomáhá mít větší přehled o dění na náměstí a dalších místech, kde jsou kamery. Osobně jsem seděl u zařízení, když jsem na záznamu viděl romské chlapce, jak se pokouší o vloupání. Mladistvé jsme chytli přímo při činu. Takových případů je ale více,“ sdělil k výhodám kamerového systému velitel kosteleckých strážníků Petr Černohorský.

Jedno z nejlépe vybavených pracovišť Městských policií, služebna dobrušských strážníků, zatím kamerový systém postrádá.

Půjčená kamera

„Nyní se jedná o zapůjčení systému na zkoušku. V dohledné době bychom tedy měli získat jednu kameru. Setkáváme se však s hlasy lidí, kteří mají obavy, že je strážníci budou šmírovat. To jednoznačně odmítáme. Vidíme sami, jak kamerový systém pomáhá při dopadu zločinců, ale usnadňuje i práci při potížích s dopravou. Záznamy navíc nelze zneužít. Strážníci osobně nemohou být na více místech najednu. Jestliže však kamera zachytí podezřelý pohyb, operátor na inkriminované místo vyšle hlídku,“ uvedl velitel dobrušské Městské policie Luboš Adamec.

Šárka Ehlová

Klikni pro zvětčení

Kamery pomohly proti radikálům

Opilý mladík se nechal vyhecovat kamarády při ranní cestě z baru, popadl na chodníku ležící láhev a hodil ji nic netušící rodině přímo do okna. Měl ovšem smůlu. Jeho počínání celou dobu sledoval policista na monitoru. Okamžitě na místo vyslal hlídku, která jej zadržela. To je poslední případ, kdy v Hodoníně policistům pomohl kamerový systém.

„Služba sledovala kamery a zaujala ji skupinka opilců, proto se na ni zaměřila. Nebýt kamer, nic by se nezjistilo. Tak jsme pachatele ihned zadrželi a ve stejný den se dokonce domluvil s postiženou rodinou na náhradě škody,“ pochlubil se několik dní starým úspěchem velitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Hodonín má nyní celkem jedenáct kamer, které sledují dění nejčastěji v centru města či na největším tamním sídlišti Jihovýchod. V létě přibude ještě dvanáctá kamera na Masarykovo náměstí.

Technika pomáhá řešit především drobnou kriminalitu, jako jsou výtržnosti či krádeže aut. V okresním městě se také osvědčila před dvěma lety při potyčkách nacionalistů s anarchisty. Kriminalisté si tehdy odvezli cenné záznamy v délce několika hodin.

„Umístění jsme si vytipovali. Našich sedm kamer jsme dali tam, kde byla největší kriminalita. Ta odtud v podstatě vymizela,“ potvrdil dobrou zkušenost i kyjovský velitel městské policie Luboš Plachý. Podle něj ale další zařízení Kyjov nechystá. Podle nových pravidel totiž dosáhnou na používané dotační tituly jen města s počtem obyvatel, ke kterému se Kyjov ani neblíží.

V Hodoníně by zase řešili problém s lidmi. „Uhlídat dvanáct obrazovek už je na hranici možností jednoho člověka ve službě. Pokud bychom chtěli další kamery, museli by přijít noví lidé. Na ty ale nejsou peníze,“ řekl Vašíček.

Další „prodloužená oka“ by uvítali i policisté ve Veselí nad Moravou. I tam jsou kvalitním pomocníkem. Zatím mají Veselští kamer šest, především ve středu města. Další podle slov zástupce tamního velitele Petra Daňka v brzké době nepřibudou.

Na svou první kameru se chystá i Bzenec. „Bude jen jedna a bude namířená na náměstí,“ informoval tamní starosta Pavel Čejka.

Natočené záznamy jsou ve všech městech regionu k dispozici Polici ČR po dobu několika dní, v Hodoníně například dnů dvanáct. Pokud si je policie nevezme, automaticky se přemažou.

Zdeněk Šmýd