Ukázaly to zkušenosti z návštěvy izraelského Tel Avivu, kam se na sklonku července na tři dny pracovně vydali lidé, kteří právě do bezpečnostních opatření v metru, stejně jako do uplatňování dalších moderních technologií v životě hlavního města mají možnost promluvit: primátorka Adriana Krnáčová (ANO), generální ředitel dopravního podniku Martin Gillar, vedoucí oddělení krizového managementu magistrátu Daniel Barták a předseda představenstva společnosti Operátor ICT Michal Fišer.

Bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor.
Generál Andor Šándor: Bezpečné metro? Nedělejme si iluze

Bezpečnostní a kamerové systémy ve veřejné dopravě (což je oblast, s níž má židovský stát vzhledem k situaci v jeho okolí velmi obsáhlé zkušenosti) se staly jedním ze stěžejních bodů zájmu pražské delegace.

A ukázalo se, že tamější poznatky by mohly najít uplatnění i v Praze. Právě v metru – zpočátku na zkoušku alespoň v jeho části – by mohl pomáhat počítačový software schopný v davu lidí označit jedince, kteří se chovají podezřele.

Zbraň i na kapsáře

Typický příklad? Někdo odloží na zem zavazadlo a nenápadně se vzdaluje. Automatická analýza záběrů série kamer dokáže reagovat zpravidla dřív, než by si něčeho všimli lidé v okolí – a dohledové centrum okamžitě upozorní jak na opuštěné zavazadlo, tak na člověka, který je přinesl (a v této chvíli se stává podezřelým).

Existuje přitom celá řada vyhodnocovaných jevů schopných napovědět, že se nějaký člověk, který se na první pohled neliší od ostatních, chystá k něčemu neobvyklému.

Podezřelí ze zapálení historického kostela v Gutech u Třince.
Soud poslal do vazby mladíky, kteří podpálili kostel v Gutech

Automatické vyhodnocování kamerových záběrů má přitom využití nejen v rámci opatření proti terorismu či dalším bezpečnostním rizikům; systém zaznamená jakékoli nestandardní chování. Mohl by tak být schopen upozornit třeba i na jedince, kteří se mimořádně dobře vyznají v tlačenici: na kapsáře.

Další nápady

„Jsem rád, že jsem mohl načerpat zkušenosti od špičkových odborníků,“ chválí přínos pracovní cesty šéf dopravního podniku Gillar. A nehovoří v té chvíli jen o expertech na bezpečnost. Z Tel Avivu si přivezl i několik nápadů k zavádění prvků „chytré“ veřejné dopravy. Což je právě směr, kterým se chce česká metropole ubírat. „Spolu s hlavním městem se dlouhodobě snažíme obyvatelům i návštěvníkům Prahy včetně zahraničních turistů veškeré procesy ulehčit a cestování jim zpříjemnit,“ pochlubil se Gillar.

Pražská delegace si z Tel Avivu přivezla i řadu dalších zkušeností s konkrétním uplatňováním technologií Smart City. V případě některých z nich by přitom k jejich vyzkoušení v našich podmínkách nemuselo být daleko.

Na „blízkou dobu“ ohlásila primátorka Krnáčová start pilotního projektu chytrého parkování. I ten by z velké části mohl využívat již existujícího městského kamerového systému. Právě na fóru organizovaném Izraelsko-českou obchodní komorou primátorku zaujala prezentace týkající se navigace na volná parkovací místa prostřednictvím mobilní aplikace.

„Izrael velmi těží ze silné start-upové scény. I my jsme se vydali podobnou cestou, otevřeli jsme Prague start up centrum a hodláme ho rozšiřovat,“ zdůraznila také primátorka. „Chceme vytvářet takové podmínky, abychom do Prahy dál lákali nejen české start-upy, ale i ty světové. V tom je obrovský potenciál,“ poznamenala Krnáčová.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák: Příští Pan Tau bude asi Němec