Další se mají jako prevence kriminality objevit v budoucnu také na sídlištích. Deníku to řekl ředitel liberecké městské policie Čestmír Hřebík.

„Už máme vytipované lokality, které potřebujeme pokrýt v souvislosti s konáním Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Vybrali jsme místa, kde se dá předpokládat zvýšený dopravní ruch, nebo kde dochází k pouliční kriminalitě,“ uvedl ředitel Čestmír Hřebík.

Kamery tak budou nově střežit například křižovatku v ulici 1. máje, Košické ulici, na Poštovním náměstí nebo u libereckého zámku.

Kamery se mají objevit také na Nerudově náměstí a na sídlištích ve Františkově, Kunraticích, Ruprechticích a Pavlovicích.

Prozatím jsou pod nepřetržitým dohledem strážníků pouze dvě sídliště, a sice Broumovská a Dobiášova.

Naopak z několika míst již nainstalované kamery zmizí. Podle náměstka libereckého primátora pro bezpečnost Milana Šíra je potřeba kamerový systém zrevidovat.

A to zejména proto, že některé lokality ve městě zásadně změnily svou tvář kvůli nové zástavbě.

„Buď je přemístíme, nebo naistalujeme na potřebnější místa. Například do dolního centra Liberce, kde vznikají nové bary a je zde mnohem větší pohyb lidí než býval,“ řekl Milan Šír. Kolik peněz na to město vynaloží, zatím neví.

Vidí při činu zloděje i vandaly

Díky kamerám se městské policii daří odhalovat přestupky, drobné krádeže i vandalismus. Systém ale pomáhá také hasičům, zdravotnické záchranné službě či policistům.

„Stává se, že si všimneme požáru nebo člověka, který leží na zemi v bezvědomí. Když vidíme vandala, který ničí například popelnice, tak vyšleme na místo naši hlídku. Uchovávané záznamy z kamer navíc pomáhají vyšetřovatelům při objasňování trestných činů,“ sdělil operátor z řídícího centra libereckého kamerového systému.

Záznam vydrží tři týdny

Zneužití záznamů se lidé podle Čestmíra Hřebíka obávat nemusejí. Záznamy se ukládají do zabezpečeného počítače, kde se archivují tři týdny. Poté se automaticky přemazávají novými daty.

„Přístup k těmto informacím má pouze vybraný okruh pracovníků městské policie,“ dodal Čestmír Hřebík.

Čerstvé zkušennosti s kamerovým systémem mají strážníci ve Frýdlantě.

Systém zde spustili naostro teprve před několika týdny. Na rozdíl od Liberce tu ale kamery nesledují on–line 24 hodin denně.

„Záznamy z kamer využíváme hlavně pro vyhledávání ohlášených případů. Záznam události pak stážníkům a policistům slouží jako usvědčující materiál,“ uvedl vedoucí strážník Městské policie ve Frýdlantě František Kloz.

Zdejší kamery již slaví první úspěchy. Strážníkům se nedávno podařilo odhalit pojišťovací podvod.

„Řidič tvrdil, že mu někdo zničil vůz na parkovišti, přičemž ze záznamu z kamer bylo patrné, že s rozbitým vozem již na parkoviště přijel,“ popsal František Kloz.

Kamerový systém v Liberci funguje už několik let. Před rokem ho nechalo město kompletně zmodernizovat.

Za digitalizaci systému, nové kamery a rekonstrukci řídícího centra, které sídlí v krajském úřadu, město zaplatilo více jak deset milionů korun.