Novelu, která upravuje mimo jiné náhrady za hospodaření v chráněných místech, v únoru projednala vláda. Ministerstvo zemědělství nyní požaduje její úpravu právě kvůli systému náhrad. Nelíbí se mu, že by státní lesy neměly dostávat náhradu za hospodaření v chráněných místech. Sněmovna začne novelu projednávat zřejmě příští týden. Platit začne podle předpokladů v lednu 2017.

Ministerstvo životního prostředí plánovalo zahájení kampaně na začátku letošního roku. Vyhlášení parku by se mělo týkat 17 obcí. Část jejich obyvatel považuje dosavadní ochranu území za dostatečnou a obává se případných omezení. Proti vyhlášení národního parku se lidé vyjádřili i v anketách, petici proti vyhlášení podepsalo už dříve na 14.000 lidí. "Projednání petice čeká na dobu, kdy se začne rozhodovat o vyhlášení národního parku," řekl mluvčí petičního výboru Miroslav Pecha.

Středočeský kraj podle Nicole Mertinové z krajského úřadu analyzuje předešlá jednání a do doby legislativních změn bude hledat optimální nastavení režimu hospodaření v zamýšleném NP Křivoklátsko. "V dalším jednání s obcemi budou samozřejmě pozvány všechny obce, kterých se záměr týká," uvedla Mertinová.

Status národního parku by mělo získat nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, tedy 16 procent nynější chráněné krajinné oblasti. S výjimkou klidového území se budou lidé na většině území pohybovat svobodně, místní obyvatelé, vlastníci a nájemci neomezeně. V NP má ležet jen Karlova Ves, ostatní obce by zůstaly za jeho hranicemi.