Vacka odmítl premiér Petr Nečas (ODS). Předsednictvo nejmenší vládní strany se bude zabývat obsazením pozice ministra dopravy v úterý, potom zasednou i koaliční špičky.
Situaci kolem jmenování ministra dopravy pokládá Vacek za neudržitelnou. "Nechci jakkoli ohrožovat kontinuitu a stabilitu vlády České republiky, a proto jsem se rozhodl neucházet se o post ministra dopravy," uvedl.

Předsedkyně LIDEM a vicepremiéra Karolína Peake si Vackova přístupu váží. "Naprosto chápu, že nechce být dále osočován a nechce také být důvodem vládní roztržky, kterou sám nezpůsobil," sdělila. Jednání s premiérem budou podle ní pokračovat.

Nečas odmítl Vacka jako kandidáta na ministra dopravy s vysvětlením, že reference na něho byly mimořádně špatné. Peake na to reagovala prohlášením, že kvůli jednomu jménu její strana kabinet klidně opustí. Jde podle ní o princip dodržování dohod.

Místopředseda LIDEM Jiří Rusnok v neděli řekl, že strana by byla případně schopna nabídnout do čela ministerstva dopravy jiného kandidáta než Vacka. "Osobně si myslím, že určitě nejsme strana, která by generovala pouze jednoho kandidáta na post ministra dopravy," zdůraznil a dodal, že LIDEM záležitost dál řeší.

Kvůli Nečasovu vetu ohledně Vacka hovořila dříve Peake o možném odchodu této strany z koaličního kabinetu. Jde podle ní o princip dodržování dohod.

Náměstek vicepremiérky Vacek byl bezpečnostním ředitelem ministerstva dopravy v době, kdy ho vedl neformální lídr Věcí veřejných a bývalý šéf bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. "Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty prostě v mé vládě jako ministr sedět nebude, tečka," prohlásil v pátek premiér.

Vacek dnes opět zdůraznil, že nikdy nepracoval pro ABL ani pro jinou bezpečnostní agenturu.