"Co se stalo ve Spojených státech, je bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé. Předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Pevně doufám, že tyto incidenty nebudou pokračovat," uvedl na twitteru předseda vlády.

"Jeho (Trumpova) rétorika tím, že stále opakoval, že volby neproběhly korektně a že to byl podvod, tak živil v lidech tuhle atmosféru a to je špatně," řekl později novinářům. Důležité podle Babiše ale je, že Trump nakonec vyzval příznivce, aby se podobné věci neopakovaly. "Doufejme, že už se to nestane. Bylo by velmi špatné, kdyby takovéto bezprecedentní útoky pokračovaly někde v ulicích," dodal premiér.

Strach v jednacím sále. Kongresmani v Kapitolu poté, co demonstranti vtrhli do budovy.
Čtyři mrtví po násilném vpádu do Kapitolu. Kongres poté uznal vítězství Bidena

Na profilové fotografii na twitteru měl Babiš dosud červenou čepici s nápisem Silné Česko po Trumpově vzoru, na což někteří jeho kritici poukazovali i po nynějších nepokojích v Kongresu. Dopoledne se na Babišově profilu objevila jiná fotografie, na níž má místo červené kšiltovky bílou roušku s českou vlajkou, stejnou má nyní i na facebooku. S červenou čepicí se premiér a předseda ANO na sociálních sítích prezentoval od kampaně před evropskými volbami na jaře 2019.

Reakce dalších politiků

Dění v Kapitolu už dříve odsoudili i další čeští politici. "Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii," uvedl večer šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, okomentoval prezident Miloš Zeman aktuální dění ve Spojených státech. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

Ochranka Kapitolu míří zbraněmi na zabarikádované dveře u jednacího sálu, kam chtějí vtrhnout demonstranti.
Střelili ji do krku, krvácela z úst i nosu. Svědek popsal smrt ženy v Kapitolu

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) scény z Kapitolu ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a neochota přijmout výsledek demokratických voleb.

"Děsivé (ne)odcházení" prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy, reagoval na dramatické události v sídle amerického Kongresu předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Vpád do Kapitolu 

Americký Kongres se ve středu sešel kvůli potvrzení výsledků prezidentských voleb, v nichž Trumpa porazil jeho demokratický soupeř Joe Biden. Současný šéf Bílého domu ale dosud zvolení svého nástupce neuznal.

Střet policie s příznivci Donalda Trumpa před Kapitolem.
Šokující a ostudné. Světoví lídři odsoudili události ve Washingtonu

Členové Senátu i Sněmovny demonstrantů museli přerušit jednání poté, co do Kapitolu vnikli demonstranti. Policie proti nim použila uvnitř budovy slzný plyn, Trumpovi příznivci přesto pronikli do jednacích sálů obou komor Kongresu. Několik lidí bylo zraněno, čtyři lidé podle dostupných informací zemřeli. Přes 50 lidí policie zadržela.

Někteří politici považují nepokoje za výsledek Trumpova chování a jeho opakovaného odmítání volebních výsledků.