Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněmovna končí, pro rozpuštění zdvihlo ruku 140 poslanců

Praha /FOTOGALERIE/ - Poslanci si dnes schválili rozpuštění Sněmovny. Česko míří k předčasným volbám, které by se mohly uskutečnit koncem října. Celé dnešní odpoledne jsme sledovali on-line.

20.8.2013 97 AKTUALIZOVÁNO 20.8.2013
SDÍLEJ:

Nová vizáž Petra Nečase při jednání Poslanecké sněmovny o jejím rozpuštění. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

18:25 - Sněmovna se rozpustila, předčasné volby Česká republika zažije pravděpodobně 25.-26. října. Děkujeme Vám za pozornost při sledování dnešního on-line přenosu a u některého z dalších se budeme těšit na shledanou.

18:22 - S názorem Miroslava Kalouska naopak nesouhlasí předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), podle níž poslanci udělali chybu. „Spíš si myslím, že děláme chybu, kterou teď nikdo neuvidí a až ji uvidí, bude už pozdě," řekla. Současnou krizi podle ní předčasné volby nevyřeší a sněmovna si měla vybrat náročnější cestu než své rozpuštění, s nímž však prý již počítala. „My jsme říkali, že se nebojíme předčasných voleb a já se jich nebojím, já jsem připravena do nich jít, ale to neznamená, že pro ně musím hlasovat," prohlásila.

Jednání Poslanecké sněmovny o rozpuštění, 20. 8. 201318:21 - Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek očekává, že prezident sněmovnu rozpustí bez zbytečných průtahů. Předčasné volby jsou podle něj jedinou cestou k ukončení krize. „Tak, jak jsme řekli, všech 42 poslanců TOP 09 hlasovalo pro rozpuštění, neboť při hlasování o Rusnokově vládě se ukázalo, že díky postoji dvou poslanců ODS a paní poslankyně Karolíny Peake neexistuje politická většina pro podporu jakékoli funkční vlády. Potom předčasné volby jsou jediným legitimním řešením, jak ukončit politickou krizi," řekl Kalousek.

18:20 - Rozpuštění Poslanecké sněmovny uvítaly také VV, které jej podpořily deseti hlasy. „Vyjíždíme všichni do svých volebních kaváren, které připravujeme pro to, abychom voličům představili naše další kroky. Podařilo se nám zvítězit nad dinosaury," řekl předseda Věcí veřejných Vít Bárta. „Věci veřejné jsou v plném proudu z hlediska přípravy voleb," doplnil.

18:18 - „Já bych rád vyzval pana prezidenta, aby co nejdříve uskutečnil schůzku s předsedy parlamentních stran, abychom co nejdříve mohli vést diskusi o reálném termínu voleb do Poslanecké sněmovny," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že sociální demokraté preferují co nejdřívější termín hlasování. Návrh Zemana, který hovořil o 25. a 26. říjnu, si prý ČSSD dokáže velmi dobře představit. Mluvčí Hradu Hana Burianová předpokládá, že schůzku s šéfy stran bude prezident domlouvat během středy. Řekla to ČTK. Podle dřívějších informací se schůzka pravděpodobně uskuteční v pátek.

18:13 - Pro návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny hlasovali všichni poslanci ČSSD, TOP 09 a Starostů, KSČM a všech deset přítomných poslanců Věcí veřejných. Pro rozpuštění byli rovněž Karolína Peake, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio (LIDEM), Jiří Paroubek (NS-LEV 21), Michal Doktor (Jihočeši 2012), Radim Fiala (hnutí Úsvit přímé demokracie) a nezařazení Kristýna Kočí a Jan Florián. Proti rozpuštění byla Miroslava Němcová (ODS), Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok, Radim Vysloužil, Martin Vacek a Jana Suchá (LIDEM) a nezařazený Jaroslav Škárka. Jak kdo hlasoval - podívejte se ZDE.

18:00 - Bílá je černá. Kdo to nevidí, je hloupý, v lepším případě barvoslepý. O tom v úterý přesvědčovali své kolegy poslanci ODS. Varovali před rozpuštěním sněmovny, neboť prý předčasně vyklízejí hřiště levici. Pohled Deníku najdete ZDE.

17:50 - „To, že ODS utekla z boje, to mě nepřekvapilo," okomentoval počínání občanských demokratů v souvislosti s tím, že opustili při hlasování jednací sál, předseda KSČM Vojtěch Filip.

17:39 - Poslanci využili možnost rozpuštění sněmovny vůbec poprvé od přijetí příslušné ústavní novely zhruba před čtyřmi lety.

17:36 - „Rozpuštění Poslanecké sněmovny za současné patové situace dává šanci k obnově politické kultury. Nové volby jsou na obzoru. Strana zelených bude v předčasných volbách usilovat o hlasy voličů a je připravena vyvést zemi ze stagnace. Návrat zelených do Poslanecké sněmovny je spojen s programem postaveným na silné protikorupční strategii i konkrétních návrzích k oživení ekonomiky a zlepšení životní úrovně občanů," zaznělo v tiskovém prohlášení Strany zelených.

Jednání o rozpuštění Poslanecké sněmovny, 20. 8. 201317:31 - Občanští demokraté při hlasování opustili sál, jak předem avizovali. Výjimkou byla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která hlasovala proti.

17:29 - Sociální demokraté rozhodnutí poslanců vítají, předčasné volby jsou cestou ze současné krize. ČSSD půjde do voleb s tím, aby vznikla silná vláda, která bude napravovat škody napáchané Nečasovým kabinetem.

17:20 - Sněmovna bude rozpuštěna v momentě, až bude usnesení doručeno prezidentovi a ten jej přijme.

17:18 - Pro návrh bylo 140 poslanců, proti 7. V jednacím sále bylo přítomno 147 poslanců. Lubomír Zaorálek (ČSSD) končí poslední jednání poslanců v tomto volebním období.

17:15 - Poslanecká sněmovna navrhuje prezidentu republiky, aby Poslaneckou sněmovnu rozpustil. Tak zní název usnesení, které přednesl Jeroným Tejc z ČSSD. Schyluje se k hlasování.

17:12 - Miroslava Němcová v závěru svých slov poděkovala aktivním občanům, kteří vyjadřovali svůj názor, co se jim líbí i co se jim nelíbí. Poděkovala i všem kolegyním a kolegům poslancům, i zaměstnancům Poslanecké sněmovny. 

17:06 - „Kdykoliv příště se znelíbí nějaká vláda sněmovně pod nějakým nepopulárním krokem, který bude muset dělat, tak tu bude precedens, aby se sněmovna rozpustila. Vždyť není nic snadnějšího," řekla Němcová. Tématem voleb bude podle Němcové nejen téma svobody, ale i téma odvahy.

16:56 - Jako poslední hovoří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podotkla, že když někteří hovořili o tom, že Poslanecká sněmovna byla mnohými vnímána jako divadlo, nebyli daleko od pravdy. V 18. století totiž skutečně budova Poslanecké sněmovny byla divadlem tehdejších majitelů budovy, Thunů. 

16:38 - Poslanec Pavel Bém (ODS) nezklamal - pustil se do definice slova sebevražda. Zároveň sdělil, že podle něj bude volební kampaň třetím kolem prezidentských voleb.

16:26 - „Tak dnes přijmeme usnesení o rozpuštění. Zítra Ústavní soud vydá předběžné opatření, které prezidentovi zakáže jej vyhlásit, než senát soudu zasedne a definitivně rozhodne. Sněmovna paralyzována. Vláda bez důvěry tady bude do konce roku. To je vize, což?" napsal na svůj facebookový profil poslanec Stanislav Huml.

16:22 - „Jste svědky pohřbu pravice v přímém přenosu. Ale začíná to být trapné," vystoupil s faktickou poznámkou poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

16:21 - „Rozpuštěním Poslanecké sněmovny končí parlamentní demokracie a posiluje se moc prezidenta," uvedla poslankyně Jana Suchá. 

Jednání Poslanecké sněmovny o rozpuštění, 20. 8. 201316:20 - Pokud není politická většina ve sněmovně, jediným krokem k ukončení politické krize jsou předčasné volby, řekl při svém projevu exministr financí Miroslav Kalousek.

16:13 -  Situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je dlouhodobě napjatá, se stane jedním z předvolebních témat minimálně dvou stran, a to ODS a KDU-ČSL. Pnutí v ÚSTR se projevilo například poté, co nová vědecká rada začala v červnu hodnotit odborné činnosti ústavu.

16:08 - Jestliže se dnes sněmovna rozpustí, prezident Miloš Zeman bude mít na vyhlášení předčasných voleb dva týdny, pokud v souladu se svým prohlášením stanoví jejich termín na poslední říjnový víkend. Podle volebního zákona musí volby vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich konáním. Více čtěte ZDE.

16:06 - „Jedna řada seriálu Nemocnice uprostřed města zjevně končí. Stěžovali jste si, ale ruku na srdce: Necítili jste i cosi jako perverzní potěšení, když kamery přinášely bizarní výkony těch, které už nejspíš nikdy neuvidíte? Postav jménem pištivý Bárta, starostlivý Benda, hrozivý Paroubek, vzdělaný Babák, rozpustilá Kočí, nevyzpytatelná Peake… A taky ten řidič pana Hrdličky… Ty by ani Dietl nevymyslel. Nu což, nezbývá než si počkat na další rundu s novými borci. Stay tuned. The show will go on," napsal na svém facebookovém profilu textař Michal Horáček.

16:03 - Podle Petra Skokana leží na Ústavním soudu ještě jedna stížnost, na neregulérnost rychlého vypsaní voleb. Podle této stížnosti se politické strany nebudou moci dostatečně připravit. 

16:00 - Jak uvedla Česká televize, Skokan mimo jiné žádá o to, aby soud předběžným opatřením uložil prezidentu republiky, aby do doby svého rozhodnutí nereagoval na žádné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny. 

15:49 - Poslanec VV Petr Skokan potvrdil, že podal ústavní stížnost. Podle něj však ústavní stížnost podaná kvůli svolání schůze o důvěře vládě Jiřího Rusnoka nesouvisí s dnešním jednáním o rozpuštění Poslanecké sněmovny.

15:45 - Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka není nutné vytvářet dojem, že jsme v ústavní krizi. To by byla podle něj lež. Postoj ODS komentuje slovy: „Když už nejsme schopni škodit, budeme aspoň překážet."

15:32 - Expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas překvapil Poslaneckou sněmovnu novou vizáží.

Jednání Poslanecké sněmovny o rozpuštění, 20. 8. 2013

15:16 - Poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) hájí za sněmovním pultíkem zákon o sociálních službách. „Nejde o snahu odložit konání předčasných voleb, já ani mí kolegové nemáme nic proti tomu vypsat volby v říjnu. Ale termín rozpuštění by měl korelovat s ukončením legislativního procesu," pokračovala Kohoutová.

15:03 - Poslanec Michal Doktor považuje předčasné volby za projev zoufalství - řemeslného, ideového i lidského, nepřinesou podle něj žádné klíčové řešení. Zároveň to, že 45 % voličů hlásících se k pravici nemá koho volit a zvažuje, že nepůjde k volbám, považuje za nejsmutnější vysvědčení volebního období.

14:45 - Poslanci vyrušují při dlouhém monologu poslance Jiřího Paroubka. Umravňuje je šéfka sněmovny a její slova naznačují, jak celé dnešní jednání dopadne. „Je to poslední jednací den této sněmovny, prosila bych o klid," řekla Miroslava Němcová.

14:40 - K Tejcovi se přidal i Jiří Paroubek, který připomněl, jak se před lety předčasné volby nekonaly kvůli poslanci ČSSD Melčákovi. Ten také tehdy totiž podal ústavní stížnost, proti zkrácení volebního období. A u Ústavního soudu tehdy uspěl.

Jednání Poslanecké sněmovny o rozpuštění, 20. 8. 201314:32 - Šéf Věcí veřejných Vít Bárta odmítl Tejcovu připomínku, podle Tejce si tak Věci veřejné ve skutečnosti rozpuštění sněmovny nepřejí. K Tejcovi se přidal i Stanislav Polčák z TOP 09/Starostové. 

14:31 - O ústavní stížnosti poslance Věcí veřejných Petra Skokana bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech soudců. Skokan si stěžuje na způsob svolání a průběh schůze sněmovny, na které poslanci 7. srpna jednali o žádosti úřednické vlády Jiřího Rusnoka o vyslovení důvěry.

14:26 - Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc děkuje všem poslancům, kteří se rozhodnou podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny. Apeluje na Víta Bártu a Kateřinu Klasnovou, aby jejich poslanec Petr Skokan stáhl svou ústavní stížnost, která by podle Tejce mohla vést k odložení rozpuštění sněmovny a předčasných voleb. 

14:24 - „Pokud dnes Poslaneckou sněmovnu rozpustíme, je to to nejlepší, co můžeme udělat pro to, aby si občané České republiky začali znovu vážit funkce poslance," řekl předseda VV Vít Bárta.

14:20 - „Přeji voličům šťastnou ruku a dobrou paměť při tom, koho budou volit," uzavřela Klasnová.

14:18 - Kromě toho, že Kateřina Klasnová (VV) vyjmenovává přínos Věcí veřejných pro Českou republiku, svým voličům se rovněž omlouvá. Za to, že do politiky přivedli lidi, kteří v ní neměli co dělat. „Pocit marnosti a deziluze možná sdílím s těmi, kdo se ve sněmovně objevili v tomto volebním období poprvé," řekla. 

14:13 - Zástupce TOP 09 a Starostů jako další z navrhovatelů návrhu na rozpuštění dolní komory vystoupit nechtěl.

14:12 - „Já už mám v kanceláři téměř sbaleno a už se moc těším na novou životní etapu," napsala na svém facebookovém profilu poslankyně Kristýna Kočí. 

14:11 - Podle Vojtěcha Filipa (KSČM), kteří u řečnického pultíku vystřídal Bohuslava Sobotku, je důležité, aby ti, kteří byli zvoleni do Poslanecké sněmovny, byli schopni tuto odpovědnost unést. Volbami může získat politická scéna novou sílu.

14:08 - „ODS by neměla ze sněmovny utíkat a měla by přijmout odpovědnost," hřímal Sobotka u sněmovního pultíku.

14:06 - „Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že jediným řešením této politické krize je rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby," řekl v úvodním slovu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by se dnes Poslanecká sněmovna nerozpustila, hrozí jí podle Sobotky chaos. Vládla by vláda v demisi, která nemá potřebnou legitimitu. Více čtěte ZDE.

Jednání Poslanecké sněmovny o rozpuštění, 20. 8. 201314:03 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová zahájila dnešní jednání. Schůze byla zahájena již v pátek, na žádost Petra Gazdíka (TOP 09) byla přerušena do dnešního dne. Schůze má jeden jediný bod, návrh prezidentu republiky k rozpuštění sněmovny.

13:53 - „Poslanecký klub ČSSD je ve sněmovně kompletní a bude hlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," řekl Deníku první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

13:44 - ODS vyzvala vládu a Senát, aby se v případě rozpuštění sněmovny zdržely „prosazování dlouhodobých levicových záměrů pomocí zneužívání zákonných opatření Senátu". ODS je proti tomu, aby vláda schválila například změny, které se týkají sociálních a daňových zákonů.

13:30 - Poslanci ODS při hlasování o rozpuštění sněmovny opustí jednací sál. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl jeho předseda Marek Benda. Občanští demokraté chtějí, aby byly před rozpuštěním dolní komory schváleny některé zákony, jako je zákon o obnovitelných zdrojích či doprovodná legislativa k občanskému zákoníku. Více čtěte ZDE.

13:29 - Pro návrh by měli zvednout ruku poslanci ČSSD, TOP 09 a Starostů a KSČM. Věci veřejné dnes rovněž oznámily, že deset z 11 členů jejich klubu rozpuštění dolní komory podpoří. Dohromady mají pohodlně víc než potřebnou ústavní většinu 120 hlasů. Více o rozpuštění Poslanecké sněmovny čtěte ZDE.

13:27 - O návrhu na rozpuštění sněmovny poslanci hlasovali už v červenci. Někdejší opozice tehdy neuspěla. Poslanci dříve vládní frakce TOP 09 a Starostů se k návrhu připojili poté, co strany bývalé koalice ztratily v dolní komoře nadpoloviční většinu.

13:25 - Sněmovna hlasuje o návrhu prezidentovi Miloši Zemanovi, který ji fakticky rozpustí. Nemá na to lhůtu, deklaroval už ale, že s krokem nebude otálet. Předtím se chce sejít ještě s představiteli stran. Zeman vyhlásí také volby, které se musejí konat do 60 dnů od rozpuštění Sněmovny. Už avizoval, že by mohly být 25. a 26. října.

Autor: ČTK, Redakce, Vendula Fižová

20.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 97
SDÍLEJ:
Protestní akce zaměstnanců ArcelorMittal.
1 13

Odmítáme být levnou pracovní silou pana Mittala, volali odboráři

Ministr životního prostředí Richard Brabec
15

OBRAZEM: Vláda v kresbách Milana Kounovského

Údajná bankovní loupež v Brně. Policisté zasahovali v Masarykově ulici

/FOTOGALERIE/ Chvíle napětí zažili zaměstnanci i zákazníci brněnské pobočky Raiffeisenbank v Masarykově ulici. V odpoledních hodinách se tam podle svědka muž dožadoval peněz. Hrozil údajně bombou.

Budu kandidovat sám za sebe, oznámil Putin

Současný ruský prezident se nebude o post hlavy státu ucházet za Jednotné Rusko. Opozice by zemi uvrhla do chaosu, varoval Putin během konference.

Sežehnou vás plameny válek, hrozí Islámský stát Američanům. Kvůli Trumpovi

Islámský stát pohrozil Spojeným státům chystanými útoky na americkém území. Teroristická organizace tak reagovala na uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. O výhružce Islámského státu informovala agentura Reuters s odvoláním na sociální sítě. 

AKTUALIZOVÁNO

Konec nadvlády týmů. Zlatého kanára v Přerově převzala Karolína Plíšková

Vloni na korunovaci fedcupových tenisových královen v Přerově chyběla, letos to byl její večer, který si nemohla nechat ujít. Karolína Plíšková dle očekávání ovládla prestižní anketu časopisu Tenis a Českého tenisového svazu Zlatý kanár za rok 2017. Absolutní triumf si coby jednotlivec užívala poprvé v kariéře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT