„Po mši svaté se pražský arcibiskup setká s místní farností a předá jí dar, kterým bude Pražské Jezulátko," uvedl mluvčí. Večer se Duka zúčastní ceremoniálu zahájení zimní olympiády.

Podle Pištory míří Duka za sportovci. Mluvčí to uvedl k dotazům, které se týkaly mezinárodní kritiky na adresu Ruska v otázce lidských práv.

Doprovod prezidentského páru

V pátek bude kardinál Duka přítomen otevření českého domu. Požehná všem olympionikům i dalším členům českého týmu. V neděli pak bude sloužit mši pro české návštěvníky olympiády, a to v českém centru v Soči. Pak jako člen doprovodu prezidenta Miloše Zemana a první dámy Ivany zavítá Duka do olympijské vesnice, aby se pozdravil se členy české olympijské výpravy. Fandit bude Martině Sáblíkové na závodě v rychlobruslení.

Pražské arcibiskupství uvedlo, že olympijské heslo Citius, Altius, Fortius (Rychleji, výše, silněji) převzal zakladatel novodobých her baron Pierre de Coubertin od svého přítele Henri Didona, vášnivého sportovce, který byl stejně jako Duka dominikán. Duka do tajného noviciátu řádu dominikánů vstoupil začátkem roku 1968.

Rusko, organizátor zimních her, čelí kritice některých světových státníků a nevládních organizací kvůli postoji tamních úřadů k homosexualitě a lidským právům.