Dominik Duka v den svých 75. narozenin 26. dubna poslal papeži svůj rezignační dopis tak, jak to musejí učinit všichni biskupové po dovršení tohoto věku.

"Z pověření Kongregace pro biskupy je mi ctí Vám oznámit, že Svatý otec přijal Vaši rezignaci na úřad pražského arcibiskupa a vyzývá Vás, abyste pokračoval ve svém úřadu 'donec aliter provideatur' (dokud nebude stanoveno jinak)," stojí v dopise z Vatikánu.

Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Duka zastoupí papeže na oslavách poznaňské diecéze

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl v reakci na papežovo rozhodnutí na twitteru uvedl, že se těší na další spolupráci. Případné prodloužení doby, po níž by měl Duka vykonávat funcki pražského arcibiskupa, mělo i své kritiky. Skupina křesťanských aktivistů ji letos v únoru vyjádřila i veřejně. Vadí jim údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici.

"Prodloužení Dukova mandátu jsme bohužel očekávali. Fakt, že papež František arcibiskupovi Dukovi mandát prodloužil, není podle nás výrazem toho, že by chtěl vyjádřit respekt k jeho dosavadní práci a už vůbec ne přitakání jeho nacionalismu a nekřesťanským názorům na migraci, ale spíše důsledkem decentralizovaného pojetí církve, které papež dlouhodobě zastává," řekl dnes ČTK jeden z organizátorů protestu Jan Bierhanzl. Duka podle něj se svými "nacionalistickými, ultrakonzervativními a identitářskými tendencemi odpovídá náladám proudů, které mají momentálně navrch v české katolické církvi".

Kardinál Dominik Duka u příležitosti svých 75. narozenin odsloužil bohoslužbu v polenském chrámu Nanebevzetí Panny Marie.
Kardinál Dominik Duka slavil své narozeniny na Vysočině

Jestli by chtěl odstoupit, či zůstat ve funkci, Duka před podáním rezignace neřekl. Zásadní rozhodnutí a strategické koncepční změny ale už v poslední době nečinil. Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Měl blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi, dlouhodobě dobré vztahy má i s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Zeman naproti tomu v březnu napsal papeži Františkovi dopis s žádostí, aby mandát Dukovi prodloužil. Reagoval tak na zmíněné protesty několika katolíků, kteří hlavu katolické církve žádali, aby se pražským arcibiskupem stal někdo jiný. Na dnešní rozhodnutí papeže Zeman nereagoval, jeho mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že "prezident již svůj názor uvedl v osobním dopise Svatému otci, který zasílal".

Zeman v březnovém dopise chválil činnost kardinála Duky. Duka podle Zemana přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem. "Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi," napsal tehdy Zeman.

Za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a Konfederace politických vězňů ČR. Další petici s 3000 podpisy na Dukovu podporu předali její iniciátoři kardinálovi po mši, kterou Duka v dubnu sloužil v katedrále sv. Víta u příležitosti repatriace ostatků kardinála Josefa Berana.

Kardinál Dominik Duka při bohoslužbě.
Pražský arcibiskup Duka se dožívá 75 let, odeslal rezignaci papeži