Podle Vlka byli reprezentanti církve příliš vstřícní a nešli cestou práva, ale snažili se o dohodu. "A to, jak vidět ve vztahu k našim politikům, nefunguje! Bude opravdu nutné se obrátit na Ústavní soud, aby rozhodl nejen o Mladotově domě," napsal kardinál na své webové stránce.

Jak Vlk také uvedl, současná politická reprezentace nemá často žádný smysl pro právo a spravedlnost. „Spíše se arogantně staví nad zákon a nad ústavu a chce většinou rozhodovat autoritářským stylem, který dobře známe z naší totalitní minulosti," napsal.

Podle Vlka stát jedná odlišně s církví a odlišně se soukromými restituenty. Těm se totiž dům v areálu Hradu již vrátil, s církví se však stále vyjednává. Zeman je prý ochoten navrátit dva objekty – Jiřský klášter a Nové probošství, které jsou však velmi zpustlé. Na investice prý stát nemá. "Jaká hrubost! Nechají to zpustnout a v takovémto stavu, ještě s takovou podmínkou, jsou ochotni to laskavě vrátit," rozčílil se Vlk.

"Takovýto styl a způsob omezování práva a svobod církve nám silně připomíná neblahé minulé doby, kdy strana a vláda stály nad zákonem," dodal.

V případu tak není vyloučena ani soudní dohra.