V hlavním sále paláce Žofín na Slovanském ostrově v centru Prahy je na pódiu s červeným kobercem na katafalku rakev obložená květinami, nad ní visí velká - smutečně vyvedená - Gottova fotografie, při příchodu k pietnímu místu vpravo zaujme květinový houslový klíč, vlevo pak na půl žerdi česká vlajka, kolem rakve hoří obří bílé svíčky. Čestnou stráž drží členové Armády ČR.

Na pódiu bylo připravené obří srdce z růží, další tisíce květin nosí do žofínského sálu proudící davy lidí. „Máte deset sekund,“ zněl příkaz pořadatelů v černých oblecích, kteří s kladením věnců příchozím pomáhají.

Jenže lidé často tento časový limit před zpěvákovou rakví nedodržovali, protože si pořizovali fotografie, nebo dokonce „selfíčka“, aby se pochlubili na sociálních sítích. Během televizního přenosu venku čekající zase mávali do kamery.

Ti ukázněnější účastníci posledního rozloučení s Karlem Gottem se jen uctivě klaněli, věnovali mu tichou vzpomínku, pokřižovali se. Mnoho fanoušků si uvnitř Žofína utíralo slzy. Z reproduktorů hrají Gottovy hity i méně známé písně. Když (nejen) milenky pláčou…

Teplé oblečení, čaj i rum

„Měli jsme ho moc rádi, vyrůstali jsme na jeho písničkách, byla to pro nás povinnost sem přijet a poklonit se mu,“ řekla reportérovi Pražskému deníku ve frontě jedna z přítomných dam, která marně zadržovala dojetí.

Už od osmi hodin ráno, kdy se brány paláce otevřely, fronta v koridoru dosahovala až na druhý břeh Vltavy. Dostat se z Janáčkova nábřeží ke Gottově rakvi trvalo přes dvě hodiny. Nutností bylo teplé oblečení, někteří se zahřívali horkým čajem - někdo si pomohl třeba rumem.

Na všechny se nedostane

Lidé si chválí organizaci, přesto to vypadá, že se na všechny zájemce nedostane. Pokud bude řada postupovat stejným tempem, z očekávaného počtu více než sto tisíc lidí uctí přímo na Žofíně zpěvákovu památku sotva polovina. Na bezpečnost a hladký průběh dohlíží zhruba stovka policistů a okolo třiceti městských strážníků. Na místě jsou také záchranáři spolupracující s Českým červeným křížem.

Během dopoledne zatím nenastaly žádné komplikace. Pražský magistrát pro jistotu však oznámil vznik druhého pietního místa na Smíchově: „Od 10:00 hodin se lidé mohou památce Karla Gotta poklonit také v Kinského zahradě v Praze 5, a to do nedělní půlnoci. Praha toto pietní místo zřídila společně s pátou městskou částí po dohodě s rodinou, organizátory posledního rozloučení v paláci Žofín a Policií ČR.“

Tramvajová doprava na mostě Legií je rovněž bezproblémová. Dopravní podnik hlavního města (DPP) doporučuje účastníkům piety vystoupit z metra ve stanici Anděl, odkud jsou cestující navigováni na poslední rozloučení s Karlem Gottem na informačních tabulích.

Otázka je, jak se do pohodové atmosféry promítne odpolední konec pracovní doby, fotbalový zápas Česko - Anglie ve vršovickém Edenu či večerní světelná show Signal Festival.

Na Slovanském ostrově se truchlící Gottovi fanoušci podepisují do několika kondolenčních knih. „Bylo to moc krásný, půjdu ještě jednou,“ vzkázala po východu ze Žofína jedna z účastnic páteční pietní akce.

Zavzpomínejte na jedinečného Karla Gotta

Posílejte nám fotografie související s pohřbem Karla Gotta. Jak na něj vzpomínáte, jedete se s ním rozloučit přímo do Prahy? Nebo zapálíte svíčku ve vašem městě?

Zašlete nám vaše snímky na adresu webeditori.centrala@vlmedia.cz a pomozte vytvořit speciální pietní galerii, skrze kterou vzdáme hold zesnulé legendě české hudby.