Agentura STEM provedla výzkum více než týden po zveřejnění reportáže o údajném únosu premiérova syna na Krym a ve dnech kolem hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. "Data ukazují, že nedávné události aktivizovaly a posílily tábor příznivců hnutí ANO," uvedl STEM. Růst podpory hnutí ANO zaznamenal také o víkendu zveřejněný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

Pirát Ivan Bartoš
Lidé nejvíc věří Babišovi a Bartošovi, nejmenší důvěru má Okamura a Bělobrádek

Své postavení posílili v listopadovém průzkumu STEM rovněž Piráti. Podle volebního modelu by ve volbách skončili druzí se ziskem 13,1 procenta, zatímco v říjnu by získali 12,6 procenta.

ODS třetí, pod hranicí TOPka i STAN

Třetí nejsilnější stranou ve Sněmovně by byla ODS se ziskem 12,4 procenta. Na čtvrtém místě by skončili komunisté (7,6 procenta), následovaní SPD (6,9 procenta) a vládními sociálními demokraty, kterým by dalo hlas 6,6 procenta voličů. Nejslabší parlamentní stranou by byli lidovci, kteří by pětiprocentní práh pro vstup do Sněmovny překročili o jednu desetinu procentního bodu.

Český prezident Miloš Zeman
Průzkum: Prezidentovi věří polovina lidí, v listopadu si polepšila i vláda

Těsně pod pětiprocentní hranicí by podle volebního modelu skončila TOP 09 (4,9 procenta) i Starostové a nezávislí (4,6 procenta).

Průzkum agentury STEM se konal od 19. do 30. listopadu. Na otázky odpovědělo 1034 respondentů.

Andrej Babiš.
Babiš ve střetu zájmů? Má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, tvrdí EK