Policisté ve druhé polovině listopadu zajišťovali důkazy mimo jiné v sídle ministerstva pro místní rozvoj, CzechTourismu, na autodromu v Mostě či agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, přičemž odvezli její služební počítač. 

"Prověřované trestné činnosti se měla v průběhu roku 2016 dopustit Ing. Klára Dostálová jakožto náměstkyně ministryně pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ministerstva pro místní rozvoj České republiky," stojí údajně v dokumentu, který má Česká televize k dispozici. 

Podle České televize jsou dalšími podezřelými čerstvě odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v agentuře CzechTourism Aleš Pangrác a podnikatel, jenž se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě. 

Podezřelé smlouvy za 38 milionů

Ze soudního dokumentu vyplývá, že policie má důkazy o sofistikované trestné činnosti, upozornila Česká televize. Podle vyšetřovatelů rozhodovala ministryně "o vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourismu ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně, mimo standardní úřední postup". Konkrétně považují za podezřelé smlouvy za celkem 38 milionů korun. 

Mezi důkazy policie zařadila například výpisy z bankovních účtů. "Mimo jiné prostřednictvím zajištění rozsáhlého množství informací podléhající bankovnímu tajemství (…) bylo toto podezření z nehospodárného a klientelismem poháněného nakládání s rozpočtovými prostředky agentury CzechToursim potvrzeno," píše se podle ČT v soudním příkazu.

Pangrác údajně ovládal dvě společnosti, které skrytě inkasovaly provize ze zakázek CzechTourismu.

Nic takového ale Dostálová nepřipouští. Za nesmysl považuje i "pouhé" podezření z dotačního podvodu. "Jsem si absolutně jistá, že jsem nic špatného neudělala," zdůraznila podle České televize. "My jsme dokonce zavedli transparentní kritéria na výběr eventů, aby se takzvaně nemohly leštit kliky na Czech Tourismu. Všechny akce prošly legitimním vyhodnocením," dodala Dostálová. Pangrác se odmítl vyjádřit.

Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve, kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem.

U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Dostálová působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj od února 2014. Nejprve měla na starosti evropské fondy a operační programy, později se ale stala první náměstkyní pro regionální rozvoj. Ve funkci skončila po loňském zvolení do Sněmovny, ministryní je od prosince 2017.