Premiér Babiš: Krčálova rezignace byla jediným možným řešením. Výběr nástupce nechávám na ČSSD.

Krčál odchází poté, co server Seznam zprávy odhalil, že ve své bakalářské práci z roku 2007 na zlínské Univerzitě Tomáše Bati opisoval. „Nechci být zátěží jak pro vládu, tak pro sociální demokracii. Nabídl jsem předsedovi strany svoji rezignaci a později podám i demisi na člena vlády,” konstatoval Krčál.

Dodal, že bakalářskému projektu věnoval hodně úsilí, ale k pochybení dojít mohlo. Univerzita jeho práci zpětně prověří, ale titul už mu odebrat nemůže, neboť ji obhájil před více než třemi lety. Vysočinský politik se měl stát ministrem už v Sobotkově vládě, ale kvůli bratrově sebevraždě se nakonec do Prahy nepřesunul. Prodělal i onkologické onemocnění, takže své rychlé rozhodnutí zdůvodnil i snahou vyhnout se zátěžové situaci.

Bleskurychlá reakce ČSSD má zřejmě vyvážit pachuť, která vznikla po trapném vymlouvání exministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). Navíc sociální demokraté jsou ve vládě oslabeni, neboť jejich lídr zastává funkci ministra vnitra i zahraničí. Prezident Miloš Zeman se přitom nechystá Miroslava Pocheho šéfem diplomacie jmenovat.

Úřednice do vedení

Jana Maláčová je erudovaná třicátnice, která studovala v zahraničí a působila i na Úřadu vlády a ministerstvu po místní rozvoj v oblasti evropských fondů. Aktivně se účastní akcí na téma dětských skupin a umisťování dětí do mateřských škol. Vystupuje zde ovšem striktně jako státní úřednice, která plní politické zadání.

Na nedávné konferenci ve sněmovně například uvedla: „Dvě třetiny každoročních absolventů vysokých škol jsou ženy, které se často chtějí po mateřské co nejrychleji vrátit do práce. Přitom pracující matky odvádějí na daních a pojištění do rozpočtu daleko víc, než stojí jedno místo v dětské skupině, což je 8000 korun.“ Jak nedávno upozornil Deník, ve vládě za ČSSD nesedí ani jedna žena, což je v evropském kontextu nevídané. Nominací Maláčové se nepříznivý poměr aspoň trochu napraví.

Ryba smrdí od hlavy

Opozice se k letní ministerské rošádě vyjadřuje s despektem. „Dokládá to personální vyprázdněnost a manažerské pochybení, kdy Andrej Babiš po osmi měsících není schopen sestavit vládu z lidí, kteří by třeba neopisovali,“ uvedla v ČT místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek má za to, že „ve vládě, která je podporovaná komunisty a řídí ji trestně stíhaný premiér, jsou personální otázky sekundární“. Naopak lídr KSČM Vojtěch Filip Krčálovo rozhodnutí označil za „odpovědné vůči vládě i ČSSD“ .