Ústavní soud usnesení zpřístupnil na svém webu. Zdůraznil, že odkladem vykonatelnosti nepředjímá výsledek řízení, jen chce zabránit nevratným následkům. "V případě výkonu rozhodnutí vyklizením nemovitostí by práva stěžovatelů byla dotčena v takové míře, že by jejich navrácení zpět bylo velmi ztíženo, ne-li zcela znemožněno. Odložení vykonatelnosti napadeného rozhodnutí současně nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem," uvedla Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí ÚS.

Část klientů zkrachovalého H-Systemu sdružených ve družstvu Svatopluk tak může být alespoň prozatím v klidu.

Mimořádnost případu

Stížnost k Ústavnímu soudu podal právník družstva Svatopluk Lubomír Kincl, který usiloval o odklad vykonatelnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení domů. Lhůta pro vyklizení by totiž skončila již tento čtvrtek 23. srpna

Kincl dříve také uvedl, že soud by měl zvážit, zda stížnost v zhledem k mimořádnosti případu neprojednat mimo pořadník běžné agendy. 

Rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká šedesáti rodin, které si domy po krachu firmy H-System sami dostavěli a nechtějí je vyklidit. Tvoří ale jen část poškozených z kauzy H-System a podle Nejvyššího soudu má konkurzní správce Josef Monsport právo zpeněžit domy ve prospěch všech věřitelů. Monsport sice avizoval, že nikoho do vyřešení případu vystěhovávat nebude, členové Svatopluku ale chtěli mít jistotu, proto požádali ÚS o odklad vykonatelnosti.

O případ se také již zajímá ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který přislíbil, že se podívá na konkrétní kauzu, která se týká majetku, jenž by ještě mohl "spadnout" do konkurzní podstaty H-Systemu. "Ověřím si, v jaké fázi se kauza nachází," podotkl Kněžínek.

Odškodnění od státu

Podle názoru předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala by měl stát odškodnit všechny lidi, kteří do H-Systemu vložili peníze. Kněžínek se však k tomu staví skepticky, speciální odškodné pro klienty jedné zkrachovalé firmy by podle něj mohlo vést k požadavkům na odškodnění dalších lidí, kteří přišli o majetek při jiných podvodech v 90. letech. Takové požadavky však prý ministerstvo prozatím nezaznamenalo. "Nemyslím si, že by kauza H-Systemu, která už je navíc dneska promlčena, strhla lavinu nových žádostí," podotkl ministr.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.