Papírnu Neograph (dnes Security Paper Mill) Sitta založil a ve funkci jejího generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma v ní uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil své povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak svou činností v údajně konkurenční společnosti Nanograph.

Obvodní soud dospěl loni v červnu k závěru, že z dokazování konkrétně nevyplynulo, jakým způsobem měl Sitta Neograph poškodit. „V kontextu s probíhajícím trestním řízením má soud zato, že ze strany žalované (Security Paper Mill) se jedná o pokračování boje o kontrolu nad žalovanou společností," konstatoval v rozsudku, který má redakce k dispozici. Podle něj nebyly naplněny důvody okamžitého zrušení pracovního poměru.

Nevěrohodný příběh?

Security Paper Mill nyní staví své argumenty na tom, že Sittova pracovní smlouva byla neplatná, protože ji Sitta podepsal jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele. Sitta tvrdí, že toto nedopatření v Neographu obratem napravili a vznikla smlouva nová, podepsaná dvěma zbývajícími členy představenstva. Ti to dnes u soudu dosvědčili, právník Security Paper Mill to však označil za značně nevěrohodný příběh. Soudní jednání bude pokračovat 3. února, kdy senát vyslechne samotného Sittu.

Sitta už dříve prohlásil, že si nepřál, aby byla společnost Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil, a proto „přeťal penězovod, který plynul do společnosti na Panenské ostrovy". Jízdenky pro dopravní podnik byly podle něj nesmyslně předražené téměř o 50 procent. V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a především na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k Rittigovi.

Sitta čelí kvůli svému působení v Neographu obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku. Pražský městský soud ho v tomto ohledu zatím nepravomocně uznal vinným, upustil však od potrestání. Sittovi prý šlo o dobrou věc, avšak bojoval za ni nesprávnými prostředky. Soudce připustil, že za trestním stíháním mohla stát pomsta Rittigových lidí právě kvůli zveřejnění informací o vyvádění peněz z dopravního podniku.

V Sittův prospěch neúspěšně podala stížnost pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se týkala toho, že státní zástupkyně obviněnému Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu, a muž tak ve firmě přišel o 43 procent akcií. Sitta chce kvůli tomu žalovat stát o 200 milionů ko­run.