Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VINEN! Petr Kramný dostal 28 let, pozůstalým musí zaplatit přes 8 milionů

Ostrava /SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE/ - Deník sledoval online i poslední den hlavního líčení s Petrem Kramným, který byl uznán vinným z vraždy manželky a dcery na dovolené v Egyptě.

7.1.2016 56 AKTUALIZOVÁNO 7.1.2016
SDÍLEJ:

Závěrečný den jednání Krajského soudu v Ostravě s vyhlášením rozsudku nad Petrem Kramným.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Jediným bodem čtvrtečního programu bylo vyhlášení rozsudku.

12.30

Přestože do zahájení líčení zbývá půl hodina, u jednací síně Krajského soudu v Ostravě již postávájí desítky lidí z řad novinářů i veřejnosti.

Dorazila již také matka obžalovaného Petra Kramného a jeho otčím.

12.39

Jako první stojí u dveří do jednací síně starší muž s berlí.

Na dotaz Deníku, zda se jej případ nějakým způsobem dotýká, případně zda znal někoho z rodiny Kramných odpověděl: "Nikoho neznám, jen mě zajímá, jak to dopadne. Sleduji tento případ v médiích."

Přichází již i obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková.

12.45

Počet lidí před jednací síni se zvětšuje. Aktuálně na chodbě ostravského krajského soudu je zhruba 40 osob čekajících na vstup do místnosti.

12.50

Závěrečný den jednání Krajského soudu v Ostravě s vyhlášením rozsudku nad Petrem Kramným, Počet příchozích se stále zvyšuje. Je zřejmé, že kauza poutá pozornost nejen mezi novináři a veřejností, ale i mezi odborníky.

12.55

Justiční stráž vpouští veřejnost do největší jednací síně Krajského soudu v Ostravě. U dveří je při vstupu do místnosti tlačenice.

13.05 

Vězeňská eskorta přivádí Petra Kramného.

Místnost je zaplněna do posledního místa, někteří lidé vzadu stojí.

Předsedkyně senátu Renata Gilová vyzývá všechny přítomné v jednací síni, aby povstali a vyslechli rozsudek.

Soudkyně začíná číst rozsudek. Jménem republiky…

Kramný je uznán vinným z vraždy své manželky a dcery.

Soudkyně čte, čeho se měl Kramný v Egyptě dopustit. Teprve poté oznámí výši trestu.

Soudkyně oznamuje, že Kramný byl odsouzen k 28 rokům ve věznici se zvýšenou ostrahou.

13.17

Soudkyně ukončuje čtení rozsudku a vyzývá přítomné k usednutí. Začíná zdůvodňovat rozsudek.

Zdůrazňuje, že shromažďování důkazů bylo velmi náročné. Očekává se, že zdůvodnění bude dlouhé a potrvá desítky minut.

Soudkyně: "Byl zajištěn dostatek důkazů, aby soud mohl rozhodnout. Důkazy podle senátu tvoří ucelený řetěz, jehož články do sebe zapadají."

"Absentují přímé důkazy, což však nic nemění na závěru soudu," uvedla soudkyně s tím, že stěžejní jsou lékařské posudky.

Obhajoba obžalovaného je ale podle slov soudkyně vyvrácena i řadou dalších důkazů.

Petr Kramný sleduje soudkyni. Nedává na sobě znát žádné emoce.

13.25

Soudkyně uvádí, že k činu došlo v době od 28. července 2013 od 22 hodin do nočních hodin 29. července 2013.

Zmiňuje toaletní papíry nalezené v pokoji a služby, které si Kramný objednal kvůli údajným zdravotním problémům celé rodiny. Toaletní papíry však nebyly vůbec použity.

Podle soudkyně Kramný pochopil, že se rodinný vztah rozpadá. Bral to jako degradaci a ponížení. Pak začal uvažovat o definitivním řešení v podobě rozšířené sebevraždy.

12.27

Soudkyně rozebírá verzi Kramného o otravě - například z nápojů v hotelu. Také zmiňuje, že Kramný začal vytvářet dojem, že do pití mohla něco dát i samotná Monika.

Soud jeho obhajobě neuvěřil, protože nekoresponduje s provedenými důkazy. Verze o otravě byla spolehlivě vyvrácena znaleckými posudky.

K znaleckým posudkům

12.30

"Znaleckými posudky bylo prokázáno, že příčinou smrti bylo náhlé selhání srdce po zásahu elektrickým proudem. A senát se s tím ztotožnil, a to i přesto, že znalecké posudky obhajoby hovořily o něčem jiném," pokračuje soudkyně.

Rozebírá lékařské znalecké posudky a věnuje se detailům. Říká také, že egyptským lékařům provádějícím pitvu mohly uniknout některé drobnosti.

Podle soudkyně nelze ani hovořit o syndromu toxického šoku, jak hovořili znalci obhajoby. Rozebírá jejich údajnou věcnou nesprávnost. "To bylo potvrzeno revizní posudkem," dodává.

12.35

Revizní posudek podle soudkyně potvrdil správnost závěru prvního znaleckého posudku, který vypracovali ostravští znalci z ústavu soudního lékařství, a který hovořil o smrti v důsledku zásahu elektrickým proudem.

Soudkyně se opět věnuje lékařským detailům. Zdůrazňuje, že egyptský soudní znalec některé detaily mohl přehlédnout.

13.39

Soudkyně dále zdůrazňuje, že v revizním znaleckém lékařském posudku bylo poukázáno na řadu nesprávností a nesrovnalostí v posudku obhajoby.

Petr Kramný působí dojmem sfingy. Po celou dobu se téměř nepohnul a nedal na sobě nic znát.

Soudkyně rozebírá fotografie, které byly součástí posudků.

Soudkyně uvádí, že jak ostravští znalci, tak znalci, kteří vypracovali revizní posudek patří ke špičce ve svém oboru.

Své závěry konzultovali s dalšími odborníky a nakonec zcela vyvrátili možnost otravy. Podle nich šlo jednoznačně o zásah elektrickým proudem.

K verzi obhajoby

13.45

Soudkyně se věnuje verzi obhajoby Kramného, že všichni byli otráveni. To ale podle ní bylo vyvráceno toxikologickými zkoumáními již v Egyptě.

Komplex důkazů také podle soudkyně vyvrátil verzi Kramného o tom, že celá rodina měla střevní problémy, průjem a zvracela. To bylo vyvráceno svědectvími lidí, kteří byli v Egpytě a také znalecká zkoumání provedená v Ostravě.

"Nic na tom nemění skutečnost, že egyptský patolog vydal zprávu s podezřením na otravu," pokračuje soudkyně Renáta Gilová.

Obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková si dělá poznámky.

Bez projevů emocí poslouchá slova předsedkyně senátu i státní žalobce Vít Legerský.

"Poté, co soud vzal za prokázané, že příčinou smrti byla akutní zástava srdce po zásahu elektrickým proudem, se soud zabýval otázkou, zda k zásahu nemohlo dojít nešťastnou náhodou. To považujeme za vyloučené," uvádí soudkyně a doplňuje, že nebyly nalezeny žádné elektrospotřebiče a nešťastnou náhodu vyloučil i znalec.

Vražedná zbraň

13.51

"Znalec vysvětlil, jak snadnou mohlo k usmrcení dojít další osobou," dodává Renáta Gilová.

"I když obžalovaný popřel, že by měl zkušenosti, soud dospěl k závěru, že k usmrcení není zapořebí žádných sofistikovaných znalostí. Nelze přehlédnout, že obžalovaný je zručný. Navíc obžalovaný absolvoval kurz svařování elektrickým proudem," pokračuje ve zdůvodnění soudkyně.

Podle ní není důežité, že znalec z oboru elektro nebyl na místě činu, jak opakovaně zdůraznila obhajoba. 

Petr Kramný stále působí dojmem, jakoby se ho rozsudek netýkal.

"Faktem je, že smrtící nástroj nebyl nalezen. Také nebylo možno zjistit, zda smrt byla způsobena jednopolovým či dvoupolovým způsobem. My se kloníme ke dvoupolovému," uvedla předsedkyně senátu.

14.00

To, že se nenašla vražedná zbraň, není podle soudkyně až tak důležité. Předsedkyně senátu připomenula případ, kdy byl obžalovaný odsouzen, aniž by se našlo tělo oběti. 

Podle ní je nemožná i verze, kterou naznačoval Kramný, a to ta, že někdo mohl vniknout na pokoj.

"To je absurdní. Není možné, aby tak někdo jednal, aniž by to on zaznamenal," řekla Renáta Gilová.

14.05

Soudkyně zdůraznila, že je nemyslitelné, aby někdo vešel do pokoje, když tam byl i Kramný, měl připravený vražedný nástroj a pak usmrtí dvě osoby: "Je to výsledek naprosté argumentační tísně obžalovaného. Navíc schází motiv. Proč by chtěl někdo usmrtit dvě neznámé turistky?"

Soudkyně dále uvádí, že Kramní neměli žádné větší problémy s personálem.

Chování obžalovaného a motiv

Podle soudkyně na Kramného jako vraha poukazují i psychologické posudky. Dále jsou tu odposlechy, e-mailová korespondce a další nepřímé důkazy.

Soudkyně připomíná i hovor s asistentkou pojišťovny, které Petr Kramný volal poté, co údajně našel mrtvou manželku a dceru. 

Soudkyně poukázala na rozpory v porovnání s pozdějšími výpověďmi ohledně okamžiku, kdy své nejbližší našel mrtvé.

14.10 

"Obžalovaný tvrdí, že všichni měli mít průjem," připomenula soudkyně, která se vrátila ke chvíli, kdy Kramný chtěl po pokojské službě-uklizeči toaletní papír, který jim údajně došel.

Toaletní papíry ale byly později v rámci zkoumání fotodokumentace objeveny na fotografií v pokoji netknuté.

 "I to má význam při hodnocení důkazů," upozornila soudkyně.

Podivila se také nad tím, že Kramný po nálezu těl svých nejlibžších nejprve volá matce, pak klepe na vedlejší pokoj a následně volá asistenční službě, pro kterou má připraveny potřebné smlouvy.

Zmiňuje výpověď sestry Petra Kramného, která uvedla, že když se Kramného přímo zeptala, zda to udělal, odpověděl s úsměvem, že nejsou důkazy.

14.15

Předsedkyně senátu připomíná i snahu Petra Kramného na cizí pas bez svolení egyptských úřadů vycestovat ze země.

"Soužití nebylo tak lyrické a bez vážnějších konfliktů, jak se snažil obžalovaný přesvědčit. Byl žárlivý, měli problémy v intimním životě. Obžalovaný měl poznatky o nevěrnosti manželky," vyjadřuje se soudkyně k motivu Petra Kramného.

Nesoulad v manželství podle soudu potvrdila řada svědků.

Soudkyně připomíná situace, kdy Monika musela Kramnému na smrt dcery přísahat, že mu nebyla nevěrná.

"S tímto problémem nebyl rozhodně vyrovnán," řekla soudkyně.

14.25

Soudkyně hovoří o posudku znalkyně psycholožky, podle které byly u Kramného zjištěny některé problematické rysy osobnosti.

Znalkyně také zmiňovala sebevražedné sklony Kramného.

"Úvahy o rozšířené sebevraždě mají oporu v provedeném dokazování. Chování obžalovaného po události je těžko pochopitelné. Chybí u něj pocit viny. Netrápí se výčitkami svědomí. Ani u introverta nelze očekávat, že se to obejde bez depresivních prožitků a zoufalství," komentuje dále rozhodnutí soudu předsedkyně senátu.

Při zkoumání byly podle soudkyně u Kramného zjištěny sebevražedné sklony.

14.30

Soudkyně zmiňuje Kramného sexuální a lechtivou korespondenci a flirtování.

Verzi o rozšířené sebevraždě podle jejích slov nasvědčuje i výběr místa činu - hotelový pokoj, kde jsou všichni pohromadě. Kdyby chtěl zabít jen manželku, zvolil by podle soudkyně jiné místo.

"Vzhledem ke všem skutečnostem soud uzavřel, že obžalovaný jednal v přímém úmyslu obě poškozené usmrtit," uvedla předsedkyně senátu Renáta Gilová.

14.35

"Jelikož usmrtil dvě osoby, čin navíc spáchal na osobě mladší patnáct let a jednal po pečlivém uvážení, naplnil tak po objektivní a subjektivní stránce všechny znaky skutkové povahy zvlášť závažného zločinu vraždy, jímž byl uznán vinným. Činu se dopustil jako osoba plně trestně odpovědná. Netrpěl žádnou duševní poruchou ani chorobou,"  dodala a v hodnocení chování Petra Kramného dále pokračovala slovy: "Činu se dopustil vůči svému dítěti, které svého otce milovalo a pro které měl být zárukou bezpečí. Není nic výjimečného, že si lidé v manželství přestanou rozumět. Je nepochopitelné, jak to řešil obžalovaný, který vzal život dvěma nejbližším osobám."

"Po zvážení všech kritérií jsme dospěli k závěru, že na obžalovaného je nutné působit již výjimečným trestem. Každý pachatel takového trestného činu si musí být vědom, že za toto společensky nebezpečné chování bude následovat důrazný trest. U takového činu zákon dovoluje uložit výjimečný trest," uvedla soudkyně.

14.45

Resocializace je podle ní u obžalovaného možná. Za situace nepřijetí viny je však u Kramného ztížená. 

Soudkyně: "U obžalovaného nebyly splněny podmínky o případném uložení trestu na doživotí." 

Při úvahách o výměře trestu obžalovanému přitížilo, že čin spáchal vůči dvěma osobám, a že jednou z obětí je dítě. "Obžalovaný neprojevil vinu."

Soudkyně: "Nelze připustit, ay se manželské krize a rozchody řešily způsobem, který zvolil obžalovaný. Jedinou polehčující okolností je to, že vedl bezúhonný život a dosud nebyl trestán. Soud po zvážení všech okolností obžalovanému uložil trest odnětí svobody ve výměře osmadvaceti let."

14.50

Soud také rozhodoval o náhradě škody, kdy již vycházel z občanského zákoníku, kde se hovoří také o nemajetkové újmě.

"Ta se dá při ztrátě nejbližších jen ztěží vyčíslit," připustila soudkyně.

Senát rozhodl, že obžalovaný Kramný musí pozůstalým zaplatit celkem přes osm milionů korun.

Soudkyně ukončila zdůvodnění rozsudku. Nyní všechny strany poučuje, že se lze proti rozsudku odvolat.

Obžalovaný Petr Kramný se po poradě s obhájkyní odvolal.

Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření.

Předsedkyně senátu končí hlavní líčení.


Všechny články související s kauzou Kramný, a to od první informace o smrti dvou českých turistek v Egyptě, najdete zde.


Autor: Redakce

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 56
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ/-KA NC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBRÁBĚČ/-KA NC STROJŮ, - Požadujeme: vyučení nebo praxi v oboru strojírenství, znalost práce na NC strojích výhodou, - znalost měřidel - posuvka, mikrometr, čtení výkresů, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem, kontaktní osoba Maryšková Renata, tel. 495 778 130, e-mail: renata.maryskova@almet.cz. Pracoviště: Almet, a. s. [1], Ležáky, č.p. 668, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Renata Maryšková, +420 495 778 130.

Obchod - Obsluha čerpací stanice MOL 18 000 Kč

Přijmu zaměstnance na čerpací stanici MOL Strakonická 3, Praha 5, na ČS MOL Modřanská ul., Praha 4 a na ČS MOL Svatoplukova ul. Praha 2. Práce na dvě směny, krátký dlouhý týden. Plat cca 16 - 18.000 Kč čistého plus stravenky. Pohovory v pracovní dny denně 11 - 13 hod. na čerpací stanici nebo na ČS MOL Strakonická

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 16 760 Kč

Specialisté v oblasti statistiky referent/ka oddělení justiční analýzy a statistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Podílení na zajišťování sběru dat do datové základny a na vytváření metodik výkazů a statistických listů soudů a státních zastupitelství. Provádění kontroly správnosti vyplňování statistických listů. Zpracování a prezentování údajů dle požadavků příslušných útvarů ministerstva na statistiku a výkaznictví soudů a státních zastupitelství. Zpracování a poskytování statistických údajů o činnosti soudů a státních zastupitelství pro potřeby resortu, orgánů státní správy, vědeckých pracovišť a veřejnosti.. Pracoviště: Ministerstvo spravedlnosti, Vyšehradská, č.p. 424, 128 00 Praha 28. Informace: Jana Krpálková, .


Podomní prodej. Ilustrační foto.
8

Duel Deníku: Pomůže omezení podomního prodeje v boji s energošmejdy?

Protesty proti zákazu potratů v Irsku
AKTUALIZOVÁNO
6 5

Irské ženy dosáhly svého. Pro povolení potratů hlasovaly dvě třetiny voličů

Cestovatelé Michal a Martin: Budeme první, co do Moskvy přijedou na pionýrech

/ROZHOVOR/ Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Týdenní zkrat: Kdo tady umí počítat?

Pošťáci sice už dávno dvakrát nezazvoní, za to si s chutí na nás zazvoní kontroloři. Jsme nemocný národ, v němž o podvodníky není nouze. A nemusejí mít ani bílé límečky.  

Rekord: Na den otevřených dveří letecké základny dorazilo přes 30 tisíc lidí

Počasí jako na objednávku, rekordní účast či ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová s dítětem v náručí. To vše charakterizuje letošní Den otevřených dveří na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Uskutečnil se v sobotu 26. května.

Od mateřinky po střední. Škola pro autisty se rozroste, nabídne dvojnásobek míst

Vzdělání pro autistické děti od mateřinky po střední školu nabídne v nejbližších letech základní škola v brněnské Štolcově ulici. Střední a mateřskou školu vybudují v Hapalově. Za dvě sta milionů korun tam opraví budovu bývalé školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT