Soudkyně Silvie Slepičková původně plánovala, že kauzu začne veřejně projednávat v termínech 8. až 12. října a 15. až 19. října. Tato stání však musela ze zmíněných procesních důvodů zrušit. "Další termíny hlavního líčení zůstávají beze změn," uvedla mluvčí. Proces by měl tedy začít 26. listopadu.

Ilustrační foto
Policisté navrhli obžalovat šest mužů v kauze Mostecké uhelné

"Těmi, kdo nebyli řádně vyrozuměni, jsou zúčastněné osoby, tedy ti, jichž se týká zajištěný majetek, jehož zabrání navrhuje státní zástupce v podané obžalobě," vysvětlila Puci. Zároveň zdůraznila, že obsílky pro obžalované se naopak podařilo bez problémů doručit prostřednictvím jejich obhájců.

Podvedli stát

Obžaloba viní bývalé manažery MUS Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že vymysleli a realizovali plán, jehož cílem bylo ovládnout uhelnou společnost jejími vlastními finančními prostředky. Podvedli údajně stát jakožto menšinového akcionáře, když při nákupu jeho podílu ve firmě záměrně zatajili, že předtím získali přes polovinu akcií MUS prostřednictvím jimi ovládaných společností. ČR údajně způsobili škodu ve výši nejméně 3,2 miliardy korun.

Vedle podvodu viní obžaloba pětici také ze zneužití postavení v obchodním styku. Mužům hrozí pět až deset let vězení a také to, že jim soud uloží povinnost nahradit způsobenou škodu. Ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného celkem 8,6 miliardy korun.

Marek Čmejla (uprostřed) odchází od soudu ve švýcarské Bellinzoně, kde 15. května pokračoval proces s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti, kteří jsou obžalováni z praní špinavých peněz, podvodů a korupce.
Policie ukončila vyšetřování kauzy Mostecké uhelné

Manažeři vinu popírají a navíc odmítají, aby jejich kauzu řešila česká justice. Prohlašují, že skutky popsané v obžalobě jsou totožné s těmi, za něž už byli odsouzeni ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz. Federální trestní soud v Bellinzoně muže potrestal vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Podle českého trestního řádu by musel pražský soud řízení s exmanažery zastavit, jestliže by si ve Švýcarsku začali odpykávat odnětí svobody za totožný skutek. Advokátka obžalovaných Karolina Zelenková už na jaře uvedla, že se muži k nástupu za švýcarské mříže chystají.

Švýcaři na dotazy zatím neodpověděli

Mluvčí soudu Puci však na dotaz ČTK sdělila, že Švýcaři zatím neodpověděli na dotazy, kterými se Praha snažila počátkem letošního roku zjistit, kdy budou pravomocné tresty vězení vykonány a jaký bude další postup u těch obžalovaných, jejichž věc byla vrácena k novému projednání.

"Do současné doby nemáme ani žádné zprávy od obhájců obžalovaných, že by s výkonem trestů bylo započato," podotkla mluvčí. "Podle našeho názoru proto nelze rozhodnout o zastavení trestního stíhání," uzavřela.

Pražský městský soud obdržel obžalobu na jaře 2017. Podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství má trestní spis přes 100.000 listů. Vedle exmanažerů čelí obvinění také bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora, a to z přijímání úplatku. Hrozí mu až osmileté vězení.

Shahram Abdullah Zadeh
Podnikatel Zadeh nemá nárok na odškodné 2,8 milionu, potvrdil soud