„Spis jsem přezkoumal a shodl jsem se s názorem policistů, že jsou splněny podmínky pro odložení případu. Pachatel nebyl zjištěn,“ řekl Bajger. Kriminalisté podle něj provedli dostatek důkazů, které byly v případu možné. Bližší informace k ukončenému vyšetřování ale zveřejnit nechce, není totiž vyloučeno to, že se vyšetřování znovu otevře. „Pokud by se v budoucnu podařilo pachatele najít, vše, co bychom dnes zveřejnili, by mohl použít ve svůj prospěch,“ vysvětlil žalobce.

Vyšetřování už mělo být ukončeno několikrát. Poprvé 2. října. Tehdy ale kriminalisté požádali o další čas na provedení zbývajících důkazů. Později Bajger lhůtu prodloužil ještě dvakrát. Vyšetřování tak policisté ukončili loni a první dva týdny letošního roku se žalobce seznamoval s výsledky jejich práce. Konečné rozhodnutí zveřejnil dnes.

Zveřejněná výpověď svědka

Deníky Mladá fronta Dnes a Právo loni 11. května zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v případu údajně předraženého čtrnáctimiliar­dového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Szücs prý uvedl, že si přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) dalo podle mluvčí Heleny Markusové 13. května příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo. Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula ale už dříve vyloučil stejně jako Markusová, že informace unikly z jejich úřadu. Rampula také řekl, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ. Vyslechnout svědka se do Rakouska vydali koncem loňského března vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou, napsal už dříve Respekt.

Odmítají výpověď opakovat

Podle týdeníku vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině loňského července. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Výběr událostí kolem vyšetřování úniku informací v kauze Pandur:

11. května 2011 – Deníky Mladá fronta Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo do kauzy podezřelého nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Szücs se ze strachu z pomsty za svou výpověď, v níž údajně dosvědčil, že si Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun, začal skrývat.

13. května 2011 – Vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) dalo příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo.

8. června 2011 – Protikorupční policie začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka. Detektivové jsou podle týdeníku Respekt, který s informací přišel, přesvědčeni, že informace mohla uniknout pouze z úřadu, kterému tehdy šéfoval Vlastimil Rampula.

13. června 2011 – Rampula řekl, že policie začala prověřovat únik informací na základě trestního oznámení, které podal 6. června on sám. Bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze také řekl, že se média mohla dostat k Szücsově výpovědi od žalobců z vrchního či nejvyššího státního zastupitelství. Dodal, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.

15. června 2011 – Policie při pátrání po zdroji úniku provedla prohlídky v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policejního orgánu, který měl ke složkám s výpovědí přístup.

Konec listopadu 2011 – Od policie odešel vyšetřovatel kauzy Pandur, detektiv Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality František Zahálka. Podle médií mimo jiné špatně nesl stupňující se tlak a prohlídku své kanceláře kvůli úniku informací z výslechu utajeného svědka. Podle týdeníku Respekt Zahálka nyní pracuje jako placený poradce ministra vnitra Jana Kubiceho.

17. ledna 2012 – Státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger oznámil, že se policii nepodařilo najít viníka úniku informací, a případ byl proto odložen. Bajger ale nevyloučil, že se vyšetřování v budoucnu znovu otevře.