Babiše zároveň zástupci opozičních stran vyzvali, aby do vyšetření kauzy Čapího hnízda odešel z funkce premiéra. Na návrhu na vyslovení nedůvěry se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří se sešli ke zhruba půlhodinovému jednání. Babiš je v kvůli padesátimilionové dotace na farmu obviněn z dotačního podvodu.

Předseda vlády považuje reportáž s vyjádřením svého syna za hyenismus a za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Babiš řekl, že jeho syn je psychicky nemocný, nebyl unesen a ze země odjel dobrovolně. Skryté natočení rozhovoru, který s jeho potomkem pořídili reportéři televize Seznam, označil za vrchol hyenismu. Novináři podle něj kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. "Natáčet psychicky nemocného člověka, tajně a tímto způsobem, je odporné a hnusné," řekl předseda vlády.

Babiš poznamenal, že mu je velmi nepříjemné veřejně komentovat zdraví svých čtyř dětí. Podotkl, že je ochoten za jejich zdraví a život položit i život. "Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici," řekl. Zopakoval, že dcera Adriana trpí 20 let bipolární poruchou a psychicky nemocný je i jeho syn Andrej. Obě dospělé děti má Babiš z prvního manželství, s nynější ženou Monikou má dceru a syna.

Záležitost označil za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Poukázal na načasování "kampaně", kdy je na zahraniční cestě a kdy se blíží oslavy 17. listopadu, během kterých proti němu budou protestovat odpůrci. Dodal, že účelem je vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení, které se zabývají kauzou Čapí hnízdo.

ČSSD nevylučuje žádný scénář

Předseda ČSSD Jan Hamáček se ve středu sejde na koaličním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Bude od něj chtít slyšet jasné vyjádření o případu Babišova syna Andreje a jeho údajném nedobrovolném držení na Krymu kvůli kauze Čapí hnízdo. Sociální demokraté podle Hamáčka před schůzkou nevylučují žádný další postup. Babiš by měl sdělit, jak si představuje případnou další koaliční spolupráci a fungování vlády, řekl Hamáček novinářům.

Hamáček uvedl, že poslanecký klub ČSSD zvažoval různé alternativy. "Jako koaliční partner musíme nejprve jednat s hnutím ANO," uvedl. Hamáček připomněl, že Babiš je nyní na zahraniční cestě. "Ve středu budeme požadovat jasnější a konkrétnější odpovědi. Nepředjímáme výsledek jednání, půjdeme tam s celou řadou otázek a budeme chtít slyšet odpovědi," řekl Hamáček.

Dodal, že ČSSD je znepokojená a situace je vážná. "Sociální demokracie nemůže vyloučit žádnou alternativu," řekl. Osud koaliční vlády je podle Hamáčka na premiérovi a záleží, jak koaliční jednání dopadne. "Nebudu předjímat výsledek toho jednání, vnímáme to velmi vážně," uvedl Hamáček. Na přímý dotaz nevyloučil ani možnost, že bude ČSSD navrhovat změnu ve vládě.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka zdůraznil, že na postupu se dnes shodl celý poslanecký klub sociální demokracie. Místopředseda ČSSD Martin Netolický ČTK a České televizi řekl, že považuje za logické a férové, že jeho strana počká na návrat Babiše ze zahraničí. "Veškeré další postoje bychom měli prezentovat až na základě koaliční schůzky," uvedl.

Od výsledku schůzky se podle Netolického bude odvíjet i to, kdy se sejde politické grémium, poslanecký a senátorský klub ČSSD. "Nevylučujeme jakákoliv řešení, těch může být mnoho," zopakoval stanovisko vedení. ČSSD podle něj problém neodkládá, naopak se ho chystá řešit při první příležitosti s hlavním aktérem.

Jak ze špatného filmu

K události se vyjádřili se představitelé Senátu. "Musí se ověřit informace, co je pravdivé, co je přidané," řekl novinářům dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Nechci se k tomu vyjadřovat, ale je toho už nějak hodně, ještě to nějak směřuje k Čapímu hnízdu. Uvidíme, co se z toho vyvrbí," uvedl Štěch. 

Pozastavil se i nad informací, že psychickou poruchou trpí také Babišova dcera. "Předat majetek dvěma dětem, které jsou duševně nemocné, to mi nějak nejde dohromady," poznamenal. Babiš již dříve uvedl, že farmu Čapí hnízdo v době, kdy získala spornou padesátimilionovou dotaci, vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr nynější manželky.

Záležitost do jejího vyjasnění nechtěl příliš komentovat ani případný Štěchův nástupce v čele Senátu Jaroslav Kubera (ODS). "Informace jsou zatím nejasné. Jasné je zatím jen to, že to vypadá jak ze špatného amerického gangsterského filmu a připomíná to případ únosu syna (bývalého) slovenského prezidenta (Michala Kováče) a určitě to bude mít nějaké politické důsledky," řekl. "Možná budou i mimořádné volby, to lze těžko předjímat, co se stane po té kauze," dodal.

Údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO) se bude Senát zabývat ve čtvrtek a požádá ho o vysvětlení. Dohodli se na tom dnes zástupci čtyř opozičních klubů ODS, STAN, KDU-ČSL a Senátor 21, které nyní mají v horní komoře pohodlnou většinu. Předseda vlády by měl podle nich vzniklou situaci, která mimo jiné souvisí s jeho střetem zájmů, řešit odstoupením z čela vlády.

Babiše otevřeně vyzval k demisi mimo jiné předseda senátorů STAN Jan Horník, který okolnosti údajně nedobrovolného převozu Babišova syna do Ruska, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, nazval predátorskými metodami.

"Patříme do středu Evropy, tyto věci by se u nás dít neměly, vracíme se nazpátek do divokých 90. let," řekl Horník. Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar uvedl, že ČR by měla být právním státem, v němž nemůže být premiérem trestně stíhaný člověk. "Žádáme důrazně, aby premiér odstoupil a aby byl učiněn průchod právu," prohlásil.

Předseda Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 Václav Láska uvedl, že poslední události jsou důsledkem Babišova permanentního střetu zájmů jako premiéra a trestně stíhaného. Poznamenal, že obvinění z trestného činu mohou lhát, přesvědčovat svědky, aby nevypovídali a vystěhovali se.

Podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila je Babiš v podezření, že jako premiér ovlivňuje vyšetřování. "Je evidentní, že se s velkou pravděpodobností tak děje. Premiér je trestně stíhaný a zároveň disponuje pravomocemi, kterými může vyšetřování ovlivňovat," řekl Vystrčil.

Vystrčil novinářům také řekl, že o dohodě byly informovány i senátorské kluby obou vládních stran, tedy ANO a ČSSD. Sociální demokraté prý stanovisko zaujmou po společném jednání svých poslanců a senátorů.

Radikálnější byli členové klubu Starostů ve svých vyjádřeních na twitteru. "V normálně fungující zemi by v tuto chvíli prezident republiky přijímal od premiéra demisi vlády. Pokud by to snad premiéra nenapadlo samo, prezident by ho k tomu vyzval ve svém vystoupení na mimořádném zasedání sněmovny," uvedl například někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer (MHS).

Babiš by měl podle senátora Tomáše Czernina (TOP 09) vysvětlit, proč policie nenašla v cizině jeho syna, jakou roli v celé věci měl a jakou roli v ní hrála žena údajného únosce a zastupitelka ANO Dita Protopopová. "Mafiánské praktiky okolo premiéra. Měl by rezignovat," dodal Czernin.

Prezident Miloš Zeman považuje informace o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym za konspirace, vládu ohrozit nemohou, řekl prezident televizi Nova. Na věc se Zeman bude Babiše ptát na schůzce, kterou mají naplánovanou na pondělí příští týden. Do té doby se nechce více vyjadřovat.

"Mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace. Já mám příští týden pravidelnou schůzku s Andrejem Babišem, tak se ho na to samozřejmě zeptám," řekl Zeman. Případné protibabišovské demonstrace, které podle prezidenta organizuje sněmovní opozice, jsou znakem "jisté politické ubohosti", dodal.

Na budoucnost ministerského předsedy je možné si vsadit. Na to, že Babiš nebude 1. února předsedou vlády s důvěrou Sněmovny, vypsala dnes společnost Tipsport kurz 1,5:1. Opačná možnost je ohodnocena kurzem 2,38:1.