Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každá sedmá ZŠ zaznamenala zájem rodičů o podporu nadaných dětí

Praha - Zhruba každá sedmá základní škola se setkala se zájmem rodičů o podporu mimořádně nadaných dětí, zjistil průzkum pro nadační fond Qiido, který podporuje vzdělávání takových žáků. Téměř čtvrtina škol uvedla, že žádného mimořádně nadaného žáka nemá. Zadavatelé průzkumu poukázali na to, že identifikovat mimořádné nadání nemusí být vždy jednoduché. Do průzkumu se zapojilo 785 z bezmála čtyř tisíc oslovených ředitelů ZŠ.

11.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Nadační fond Qiido odhaduje, že v České republice je více než 52.000 dětí ve věku od 5 do 18 let s celkovým průměrným IQ vyšším než 130. "Většina lidí si mimořádně intelektově nadané dítě spojuje s představou dítěte, které zapáleně pracuje doma i ve škole, má vynikající výsledky, vítězí v soutěžích a je všeobecně vnímáno jako nejlepší ve třídě," uvedl fond. Tato představa ale podle něj nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Kvůli nerovnoměrnému vývoji a jiným problémům nemusí děti navzdory nadání ve škole prospívat a jejich výjimečnost nemusí být odhalena.

Prakticky všichni ředitelé považují zvláštní podporu nadaných dětí za potřebnou. Přibližně každá pátá škola uvedla, že má na prvním stupni jednoho až pět oficiálně diagnostikovaných žáků s mimořádným nadáním. Na druhém stupni takový počet uvádí každá čtrnáctá ZŠ. Je to dané i odchodem nadaných dětí na víceletá gymnázia.

Nejčastější podporou pro nadané děti je poskytování prohlubujícího učiva přesahujícího běžné nároky daného ročníku. Ředitelé také vedou učitele k identifikaci nadaných dětí a nabízejí těmto dětem vzdělávací kroužky jako volnočasovou aktivitu. Naopak školy jen minimálně využívají oddělenou skupinovou výuku vybraných předmětů v rámci stejného ročníku nebo napříč ročníky, a také asistenty pedagoga ve třídě s vyšším počtem mimořádně nadaných dětí.

Školám nejčastěji chybějí obohacující vzdělávací materiály a konkrétní ukázky a nápady pro výuku. Přibližně polovina ředitelů poukázala na nedostatek personálu na podporu nadaných dětí. Nejčastěji vidí v řešení v dalším učiteli, v menší míře v odborném garantovi a asistentu pedagoga.

Financování podpory při vzdělávání dětí, u nichž bylo odhaleno mimořádné nadání, by se mohlo zlepšit v souvislosti s nedávnou novelou školského zákona. V té mají nárok na státem hrazenou podporu nejen děti s handicapem a jiným znevýhodněním, ale také nadaní žáci.

Průzkum provedla letos na jaře komunikační agentura Donath Business & Media za odborného dohledu výzkumné agentury ppm factum research.

Autor: ČTK

11.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci Pirátů sledují výsledky sněmovních voleb, Ivan Bartoš. 21. 10. 2017
3 25

Lídr Pirátů Bartoš: S ANO žádná koalice nebude

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
14 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení