Předchozí
1 z 9
Další

Ústecký kraj

Vánoční trhy v Ústí nad Labem.Vánoční trhy 2020 v Ústí nad Labem.Zdroj: Vilém Maruš

Ústí nad Labem: Zatím beze změn
Ústí nad Labem do pondělního odpoledne žádné omezení programu neoznámilo. „V tuto chvíli jednáme s pořadatelem, jaký bude průběh letošního adventu,“ řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Teplice: Očkovaní s neočkovanými
Změny zatím neohlásily ani Teplice, kde chystají na sobotu 27. listopadu rozsvícení vánočního stromu. „Budeme se chovat podle nařízení. Co nebude zakázáno, to budeme mít. Já osobně nejsem zastáncem toho, abychom jakkoliv veřejnost rozdělovali na očkované a neočkované. Pokud to nebude nařízené, dělat to nebudeme,“ má jasno primátor Teplic Hynek Hanza. Tepličtí se tak i nadále mohou těšit například na koncert několika big bandů na náměstí Svobody.

Děčín: Krampusáci strašit nebudou
V Děčíně také pokračují v přípravě adventního programu, který by měl začít tento týden v sobotu. Již dříve magistrát oznámil, že ruší rozsvícení stromečku v pevný čas. Ani letos pak Masarykově náměstí neprojdou krampusáci, kteří v minulosti přilákali na největší děčínské náměstí více než pět tisíc lidí. 

Moravskoslezský kraj

Vánoční trhy na Masarykově náměstí v Ostravě, 19. prosince 2020.Vánoční trhy na Masarykově náměstí v Ostravě, 19. prosince 2020Zdroj: Deník / Lukáš Ston

Ostrava: Kluziště ano, slavnost u stromečku ne, kultura možná
O podobě vánočních trhů v Ostravě ještě zcela jasno není. „Doprovodný program jako ruské kolo, vánoční kluziště, workshopy či stánkový prodej určitě bude, jelikož se tam dá regulovat počet lidí,“ potvrdila Deníku mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová s tím, že jaká bude podoba kulturního programu, a bude-li nějaký, se veřejnost dozví ve středu.

Už při přívozu vánočního stromu na centrální Masarykovo náměstí však upozornila, že samotné rozsvícení vánočního stromu se kvůli covidu obejde bez kulturního doprovodu a veřejnost se nedozví ani přesný den a čas rozsvícení. 

Desetimtrový smrk přivezli a usadili v Ostravě včera. „V tuto chvíli si nemůžeme dovolit zvát na náměstí velké množství lidí,“ konstatovala s ohledem na proticovidová opatření Merendová. „Jsme si vědomi, že rozsvícení stromu je tradičně velmi oblíbeným bodem programu, který táhne tisíce návštěvníků,“ popsala dilema volby náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Havířov: Vánoční městečko bez živé hudby, Nový rok bez ohňostroje
Stále sílící koronavirová pandemie a řada omezení dopadla i na kulturní akce. Vedení Havířova v pondělí rozhodlo o zrušení programu letošního Vánočního městečka, které začíná tento pátek na náměstí Republiky.

„Mohu potvrdil, že vzhledem k závažnosti situace, která doprovází pandemii koronaviru, se vedení města rozhodlo zrušit program Vánočního městečka. Stánky s vánočním zbožím, jídlem a pitím, i vánoční strom zůstávají,“ uvedla mluvčí havířovské radnice Rosalie Seidl Pokorná s tím, že vánoční podkres zajistí reprodukovaná hudba.

Ruší se také organizované hromadné rozsvícení vánočního stromečku, které mělo proběhnout v sobotu v podvečer.
Podle havířovského primátora Josefa Bělici je rozhodnutí o zrušení programu Vánočního městečka především záležitostí solidární.

„Zdá se přímo nemorální, aby se na náměstí lidé veseli a nasávali vánoční atmosféru, zatímco o několik stovek metrů dál, v nemocnici, je situace napjaté, a zdravotníci bojují o životy těch, které napadl koronavirus,“ komentoval kolektivní rozhodnutí vedení města primátor.

Podle pondělního rozhodnutí vedení Havířova se neuskuteční ani novoroční ohňostroj, který se tradičně začínal 15 minut po půlnoci 1. ledna.

Karviná: Stromeček se rozsvítí bez přihlížejících
A Havířov následuje v opatřeních i Karviná. Vedení města se v pondělí odpoledne dohodlo s vedením Městského domu kultury v Karviné na zrušení původně plánovaného rozsvícení vánočního stromu a následného kulturního programu. Lidé ale o vánoční jarmark nepřijdou. Na Masarykově náměstí proběhne od 28. listopadu do 23. prosince.

„Z důvodu nepříznivě se vyvíjející epidemické situace jsme se rozhodli zrušit slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Zrušen je i následující kulturní program Karvinského vánočního jarmarku. Omezují nás i platná mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, kdy by se celé akce mohlo zúčastnit jen tisíc lidí. Z předešlých let však víme, že se těchto akci účastní několik tisíc lidí,“ říká náměstek primátora pro kulturu, sport a školství Andrzej Bizoń.

Návštěvníci jarmarku se i tak mohou těšit na tradiční vánoční stánky. „Ani letos nebude chybět kovář se svou dílnou, zvěřinec, pečení kaštanů a reprodukovaná vánoční hudba. Děti i dospělí budou moci využít Ježíškovu poštovní schránku pro zaslání přáníček,“ doplnil náměstek primátora.

Na Karvinském vánočním jarmarku bude zapotřebí dodržovat aktuální platná hygienická opatření, jejichž souhrn bude vyvěšen i na všech stáncích na Masarykově náměstí. 

Krnov: S adventními trhy počítáme, program neomezíme
Krnované se setkávání ve venkovním prostoru nebojí. „Co se týče adventního programu na náměstí, stále počítáme, že proběhne v nezměněné podobě, ale jsme samozřejmě závislí na aktuálních protiepidemických opatřeních,“ vzkázal občanům starosta Krnova Tomáš Hradil.

První adventní neděli tak bude samozřejmé sledovat slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na krnovském náměstí. Uskuteční se 28. listopadu v 17 hodin a nebude chybět ani ohňostroj.

V případě příznivé epidemické situace budou o týden později na stejném místě zahájeny Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem, které potrvají od neděle 5. do soboty 11. prosince, a to vždy od 10 hodin do 19 hodin. Chybět nebude kolotoč pro děti, tvoření v kouzelné dílničce, Ježíškova pošta a bohatý doprovodný program. 

Královéhradecký kraj

Muzejní adventní trhy v Hradci Králové.Muzejní adventní trhy v Hradci KrálovéZdroj: Deník/ Michal Fanta

Hradec Králové: Vedení města rozhodne v úterý
V nejistotě, zda si u stánku dají punč, koupí těsto či jmelí, žijí nyní i v Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti (HKVS). Ta chtěla loňské trhy, kterým dala stopku pandemická situace, nahradit velkým tržištěm na místním Velkém náměstí. To se podle původních plánů mělo otevřít 10. prosince.

„Po prostudování všech těch opatření mi nyní přijde, že uskutečnit vánoční trhy v Hradci Králové je teď spíše nereálné. A to i s ohledem na to, že asi nikdo neočekává, že se v prosinci bude rozvolňovat. Spíš přijdou další omezení. Rozhodnutí je však na vedení města,“ informoval ředitel HKVS Miroslav Franc.

Podle mluvčí radnice Kateřiny Šmídové rozhodne o letošních vánočních trzích vedení města v úterý.

Jičín: Občané přijdou o slavnostní zahájení adventu
Jasno o budoucnosti trhů již mají některá města a obce na Jičínsku. V Jičíně Rada města na pátečním mimořádném zasedání rozhodla, že advent v Jičíně nebude. Zrušení se týká veřejného rozsvícení stromečku s programem i Mikuláše. Podle starosty Jana Malého by se měly uskutečnit adventní trhy v omezeném režimu podobně, jako probíhaly farmářské trhy na jaře.

"Budeme dbát na dodržování rozestupů a nošení respirátorů a dezinfekci. Budeme také z městského rozhlasu opět vysílat hlášení o nutnosti dodržování opatření, jako tomu bylo na jaře. O podrobnostech adventních akcí bude Rada města hlasovat v pondělí odpoledne," uvedl v pondělí starosta Malý.

Pardubický kraj

Adventní trhy nabídnou nejen stánky.Adventní trhy v Pardubicích, ilustrační fotoZdroj: archiv

Pardubice: Vzniká tržiště zbytečně?
Problém s výkladem a dodržováním pravidel u nových opatření mají i sousední Pardubice. Tam již v centru města roste tržiště.

„Rozhodnutí vlády, které bylo opět velmi překotné, nám udělalo vrásky na čele. Nyní se celou věcí zabývají naši právníci a analyzují, co se povolit může a co ne. Zatím jedeme v módu, že se trhy uskuteční, ale konečné rozhodnutí padne do poloviny týdne,“ řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek. 

Jihomoravský kraj

Vánoční trhy v Brně.Vánoční trhy 2020 v BrněZdroj: Deník / Attila Racek

Adamov či Blansko: Bez kultury
Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci s pandemií koronaviru ale města postupně ruší doprovodné programy a vystoupení. Po Blansku se tak v pondělí rozhodli i v Adamově. „Vánoční strom v pátek rozsvítíme, ale bude to bez kulturního programu a vystoupení. Musíme dodržet aktuálně stanovená hygienická nařízení,“ uvedl adamovský starosta Roman Pilát.

Olomoucký kraj

Vánoční trhy na olomouckém Horním náměstí, 3. prosince 2020Vánoční trhy na olomouckém Horním náměstí, 3. prosince 2020Zdroj: Deník / Jiří Kopáč

Olomouc: Strom už svítí, pódium zůstane prázdné
Letošní Vánoční trhy se kvůli problematické covidové situaci uskuteční bez kulturního programu, stánky s tematickým zbožím a s punčem však zůstávají otevřené. Trhy budou probíhat do 23. prosince. Otevřeny budou každý den od 10 do 21 hodin, v pátek a sobotu pak do desáté hodiny večerní.

Na změnách se dohodlo vedení města s pořadatelem vánočních trhů. Strom na Horním náměstí svítí už od pátku 19. listopadu. „Neproběhne ani žádný z avizovaných koncertů,“ sdělilo město. Stánky i punče podle vedení města zatím zůstávají. Vánoční atmosféru v centru Olomouce by měla navodit místo živých koncertů alespoň reprodukovaná hudba.

Zlínský kraj

Adventní trhy ve Zlíně 2019Adventní trhy ve Zlíně 2019Zdroj: Deník/Jarmila Kuncová

Zlín: Naděje žije
Vánoční jarmark by se měl konat od 27. listopadu do 23. prosince. „Poté bude následovat povánoční období od 26. prosince do prvního ledna, kdy na náměstí zůstanou stánky s občerstvením,“ uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu Eva Manišová. Rušení plánovaného kulturního programu nebo jinou změnu v organizaci trhů zatím město neoznámilo.

Jihočeský kraj

Adventní trhy bez punče?! Trhy jsou povolené, ale i na nich platí povinnost nosit respirátor a navíc zákaz konzumu.Adventní trhy bez punče?! Trhy jsou povolené, ale i na nich platí povinnost nosit respirátor a navíc zákaz konzumu.Zdroj: Deník/OÖN

České Budějovice: Anděl letos nepřiletíLidé v krajském městě neuvidí přílet anděla z Černé věže ani rozsvícení vánočního stromu. Dobrou zprávou je, že adventní trhy na náměstí Přemysla Otakara II. zůstanou přístupné všem bez omezení. 

Písek: Mikuláš musí do kulturáku
Nová omezení se dotknou také dvou největších akcí adventu v Písku. Kompletně zrušeno bylo slavnostní rozsvícení vánočního stromu v neděli 28. listopadu. Tradiční Mikulášská show se pak přesune do prostor kulturního domu. Protože organizátoři nejsou schopni ohlídat podmínky na náměstí.

Karlovarský kraj

Karlovy Vary mají letos hned dvoje vánoční trhy.Vánoční trhy v Karlových Varech Zdroj: Deník/Jana Kopecká

Karlovy Vary: Trhy? Vstup jen pro očkované
Ačkoliv se černá mračna stahovala nad zahájením letošních vánočních trhů v Karlových Varech, ty se nakonec uskuteční, tedy pokud to nezakáže nouzový stav.

Vedení města ještě v závěru týdne nevědělo, komu by vlastně umožnilo vstup na trhy. V pondělí měla už ale primátorka Andrea Pfeffer Ferklová jasno. "Trhy chceme pořádat a budou. Vstup na ně ale bude možný jen pro očkované nebo ty, co covid prodělali. Budeme to řešit dvěma vstupními branami," dodala primátorka.