Místopředseda ČSSD Michal Šmarda o svém rozhodnutí vzdát se nominace na ministra informoval Hamáčka v pondělí večer. Rozhodnutí předsedu strany překvapilo, na twitteru ale uvedl, že Šmardovo rozhodnutí respektuje a lidsky chápe, ačkoli ho mrzí.

"Pan Hamáček mi neřekl, koho navrhnou. On to musí projednat na grémiu nebo nějakém stranickém orgánu," řekl Babiš.

V pátek odpoledne bude jednat předsednictvo ČSSD. Babiš předpokládá, že se pak dozví nové jméno. "Potřebujeme mít tuto záležitost co nejdřív uzavřenou," dodal. "Počkám na nominaci sociální demokracie. Nechci komentovat jména, to je jejich záležitost a je potřeba tentokrát všechno nějak lépe zkomunikovat," doplnil premiér.

Schůzka se Zemanem

Dnešní Babišova schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem se podle premiéra netýká jen situace na ministerstvu kultury. "My máme pravidelně každý měsíc schůzku, na které probíráme veškerou problematiku a politiku. Hlavně ho chci informovat o vývoji rozpočtu, ale samozřejmě toto je nová situace a doufejme, že se to podaří do pátku uzavřít, protože už nemůžeme nadále řešit tuhle záležitost," řekl Babiš.

Předseda vlády uvedl, že s ním Hamáček nemluvil o možnosti, že by mohli sociální demokraté opustit menšinový kabinet. "Nikdy jsme o tom nemluvili, nikdy to nebylo na stole," konstatoval Babiš.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

Krajští politici ČSSD spekulovat nechtějí

Regionální lídři sociální demokracie nechtějí spekulovat, kdo by měl být novým kandidátem strany na ministra kultury poté, co se nominace v pondělí vzdal místopředseda ČSSD Michal Šmarda. V anketě ČTK většinou preferují setrvání v koaličním kabinetu s ANO, očekávají o tom diskusi na pátečním jednání předsednictva. Kritičtí jsou ústečtí sociální demokraté, kteří hodnotí vstup do koalice jako neúspěšný a žádají odstoupení šéfa strany Jana Hamáčka.

Předseda ČSSD ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín ČTK řekl, že jméno vhodného kandidáta na post ministra kultury by se mělo odvíjet od jednání Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem. "Nemyslím si, že je potřeba pouštět v této chvíli nějaká jména do éteru," uvedl Vaculín, který je v současné situaci pro setrvání ČSSD ve vládě.

Zůstat v kabinetu by měla sociální demokracie i podle středočeského místopředsedy Petra Větrovského. K tomu, kdo by mohl být navržen místo Šmardy, se nechtěl vyjadřovat. "Netroufám si to říct. Je to v gesci našeho předsedy. Věřím, že vybere dobrého kandidáta," dodal.

Šéf ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl také konkrétní tip na roli čekatele nemá. "Těch lidí je spousta, které můžeme nominovat. Na předsednictvu se poradíme," řekl dnes ČTK. K případnému odchodu z vlády se nechtěl vyjádřit. Předseda náchodské okresní ČSSD a radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko věří, že vedení strany najde vhodného kandidáta. V koalici by ČSSD podle něj měla zůstat, a to při dodržení všech pravidel a mantinelů, které byly dohodnuty před vstupem ČSSD do vlády.

Enormní tlak

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka uvedl, že tlak na Šmardu byl enormní. "A gradoval zvlášť v posledních dnech. Lidsky se proto s jeho rozhodnutím dokážu smířit. Jeho nejmenování považuji za špatný politický precedens, který muže zásadně snížit kvalitu české demokracie," uvedl.

Hejtman pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) na facebooku poděkoval Šmardovi, že pomohl odblokovat situaci i za cenu osobní oběti. "Ústava je bohužel za prezidentství Miloše Zemana ohýbána jako nikdy a smutné je, že premiér ani Parlament tomu není ochoten zabránit," uvedl. Odmítl zároveň, že by se kandidátem na ministra mohl stát sám poté, co ho mezi vhodnými adepty zmínil Šmarda.

Ústečtí sociální demokraté se v pondělí usnesli, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. "Za stejně neúspěšné považuje (krajské předsednictvo) i vyjednávání předsedy o osobě ministra kultury," stojí v usnesení, které kritizuje i údajné snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD a žádá kvůli tomu Hamáčkův konec. Foldyna kritizuje politiku současného vedení a minulý týden prohlásil, že by podpořil i kabinet po odchodu ČSSD z vlády. ČTK pak řekl, že je mu lhostejné, zda ho strana vyloučí.