Úvěry by mohla poskytovat jedna, nebo více bank, případně i Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMRZB). Řekli to vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pro školství.

Ještě je čas

"Vládní prohlášení nemůže být úplnou kuchařkou a stanovením detailů pro příštího ministra. Musí mít určitou volnost," uvedl vyjednávač ODS Jiří Pospíšil. Pokud budou půjčky bankovní, stát bude minimálně poskytovat záruky. Podle Jana Vituly v TOP 09 by se školné mělo zavádět v roce 2013, a je tedy čas určit možné varianty a na vyjednávaní s bankami. Vitula se zmínil i o možnosti, že by půjčky poskytovala ČMZRB.

Vyjednávač VV Josef Dobeš je přesvědčen o tom, že na poskytovatele půjček na školné bude výběrové řízení a úroky budou nižší než komerční. O tom, zda by úvěry poskytovala jedna nebo více bank, se prý neuvažovalo. "Stanovíme základní mantinely, v nich se budoucí garant školství bude muset pohybovat," podotkl Dobeš.

Kompromis

Podle dohody lídrů ODS, TOP 09 a VV si budou moci vzít studenti na školné půjčku, kterou začnou splácet až potom, co dosáhnou nejméně průměrné mzdy. Školy ale dostanou peníze hned. Pokud by se absolventi přes hranici průměrného platu nepřehoupli, úvěr by za ně zaplatil stát. Výši školného by si určovaly školy, strop by činil 20.000 korun za rok.

Dohoda na školném je kompromisem. ODS a VV prosazovaly čistě odložené školné, TOP 09 naopak přímé. Vitula soudí, že zvolené řešení má svá rizika a bude se muset pečlivě připravit. Jde například o to, že pokud by lidé měli začít hradit půjčku až třeba za 20 let, splátky by mohly být kvůli úrokům vysoké. Vitula soudí, že pro stát bude lepší stanovit významné zvýhodnění pro studenty, kteří si půjčku na školné nevezmou a zaplatí je sami. Zatím není navíc zřejmé, zda bude stanovena věková hranice, po níž by už lidé školné splácet nemuseli. "ODS vstupovala do jednání s tím, že povinnost platit školné by bylo vázáno na 45 let věku. Starší člověk by již povinnost neměl. Jak bude vypadat konkrétní vládní návrh, na to je nutné počkat," uvedl Pospíšil.