Kdo se postaví Miloši Zemanovi v prezidentské volbě? Tak začíná skoro každá debata o příštím obyvateli Pražského hradu. Současná hlava státu přitom ještě nepotvrdila, že chce mandát obhajovat. Je to ale velmi pravděpodobné, neboť třímá všechny trumfy. Miloš Zeman sice národ rozděluje, ale ta část obyvatel, která mu fandí, je mnohem větší než ta, která by ho ráda poslala do politického důchodu. Může za to především prezidentův postoj k migrační otázce, v němž se ztotožňuje s většinou národa. Jen to by ale nestačilo. Miloš Zeman si pěstuje image lidového prezidenta, což podporuje opakovanými výjezdy do regionů. I to by však bylo málo. Kromě náměstí a sálů kulturních domů Zeman chodí i do pražských salonů, kde se stýká s podnikatelskou elitou, jež převážně oceňuje jeho ekonomickou východní diplomacii.

PELOTON BEZ HORÁČKA

Politici či občanští aktivisté, kteří by na Hradě chtěli vidět typově jinou osobnost, hledají jakéhosi Antizemana. Iniciativa Peleton, která vydala Kroměřížskou výzvu, soudí: „Jsme v bodu zlomu. Stojíme na křižovatce Západ, nebo Východ, demokracie, nebo autoritativní režim, prosperita, nebo chudoba. Nejde o nic menšího, dnes probíhá boj o to, kam naše země bude směřovat. Prezident, jakožto nejvyšší ústavní činitel, může významnou měrou toto směřování ovlivnit," napsali autoři v dokumentu.

Kupodivu muž, který by splňoval antizemanovská kritéria – producent a textař Michal Horáček – se od Kocábova Pelotonu distancoval. Evidentně mu je jasné, že kandidát, který by byl na první pohled rozpoznatelný jako produkt Hradem vysmívané pražské kavárny, by paběrkoval na konci volebního pelotonu. „Podpora od této iniciativy bude pro vybrané prezidentské kandidáty jasným polibkem smrti," ironicky podotkl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Včera hradně volební téma osvěžil muž, který už se jednou málem hradním pánem stal, profesor Jan Švejnar. „Pokud by to Zemanovi zdraví dovolilo a znovu by kandidoval a pokud by toto otáčení na Východ pokračovalo a byly zpochybňovány demokratické principy, pak bych byl připraven vyzvat současného prezidenta k souboji. Není neporazitelný," uvedl Švejnar v LN.

ŽENY MAJÍ NADĚJI

Politologové ovšem soudí, že největší šanci na vyrovnaný souboj s Milošem Zemanem by měla žena, která by se primárně vůči němu nevymezovala, ale měla by vlastní agendu. A pochopitelně respekt.

Andrej Babiš, který lavíruje a ještě se nerozhodl, zda podpoří Zemana, nebo nominuje vlastního uchazeče o Hrad, naposledy přišel se jménem eurokomisařky Věry Jourové. Ta se ovšem k jeho nápadu postavila velmi zdrženlivě.

Hojně se skloňuje také jméno vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. Ta ale Deníku před týdnem v rozhovoru řekla, že o tom v dané chvíli neuvažuje: „Moje místo je nyní na státním zastupitelství." Co platí v červnu 2016, ovšem za rok platné být nemusí.

Kdo by mohl kandidovat v roce 2018?