Do voleb se přihlásilo deset kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční podporu, rozhodne druhé kolo o týden později. Vítěz bude mít jisté místo v horní komoře parlamentu jen do řádných voleb, které budou příští rok v říjnu.

Nadcházející volby mají dvě veřejně zvučnější jména. Za koalici ODS a lidovců kandiduje Jan Jarolím, který je od 90. let ve vedení Prahy 9 a posledních třináct let je jejím starostou. Matador komunální politiky v nedávném obsáhlém rozhovoru pro Pražský deník uvedl, že v obecních volbách se o přízeň lidí ucházel naposledy. „Nechci umřít za pracovním stolem. Teď mě ještě kolegové přesvědčili, abych dokončil několik důležitých akcí,“ řekl Jarolím.

Hnutí STAN posílá do volebního klání Davida Smoljaka. Filmaře, občanského aktivistu a radního Vinoře podpořil na včerejší tiskové konferenci Zdeněk Svěrák, celoživotní pracovní partner Smoljaka staršího. David Smoljak by chtěl v Senátu bojovat za větší podíl malých obcí na rozpočtovém určení daní. „Stále víc starostů a zastupitelů trápí, že nemohou plánovat a realizovat projekty, které potřebují, ale jen ty, na které se někde nahoře zrovna uvolní peníze,“ prohlásil filmař Smoljak.

Z ostatních kandidátů má reálnou šanci na úspěch šéf stavebního bytového družstva Martin Kroh (TOP 09), bezpečnostní expert a držitel poháru ČR v korespondenčním šachu Martin Hrubčík (ANO) a také učitel a vášnivý cestovatel Petr Daubner (Piráti s podporou Zelených a ČSSD).