Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečas obhájil: Mé vítězství nebylo zřejmé, zavazuji se lépe komunikovat

Brno – Premiér Petr Nečas obhájil funkci předsedy ODS. Na stranickém kongresu v Brně pro něj v tajné volbě hlasovalo 351 delegátů. Jeho protikandidát, exministr Ivan Fuksa, získal 178 hlasů z 592. Oznámil to předseda volební komise Jan Vidím. Staronový předseda ODS tak na kongresu získal podporu zhruba 60 procent delegátů.

4.11.2012 44
SDÍLEJ:

V Brně pokračoval 4. listopadu 23. kongres ODS. Premiér Petr Nečas, který obhajuje svůj post v čele strany, vystoupil s kandidátským projevem před volbou předsedy.Foto: ČTK

Nečas po volbě uvedl, že svůj mandát považuje za silný. V nejbližších dnech se rozhodne, jak bude řešit potíže s vnitrostranickými rebely a jejich odmítáním zvýšení daně z přidané hodnoty. Žádné řešení rozkolu uvnitř ODS doposud nenastínil.

„Cítil jsem, že situace vůbec není jednoznačná, že je to opravdu kritická volba, kritické zvažování, že nehážete automaticky volební lístky," řekl Nečas delegátům po volbě. Váží si prý „kritické podpory", kterou dostal, a bere ji jako závazek lépe komunikovat se členy ODS. „Počet získaných hlasů považuji za silný mandát," řekl Nečas na tiskové konferenci bezprostředně po vyhlášení výsledku volby.

Cílem znovuzvoleného předsedy bude, aby dosáhl jednoty uvnitř strany, protože veřejnost si podle něj již nepřeje žádné další spory občanských demokratů.

Fuksa kandidaturu veřejně oznámil v sobotu večer. Exministr zemědělství a jeden z pěti poslanců, kteří odmítají Nečasovu verzi vládního daňového balíčku, s nímž vláda spojila důvěru, získal nezanedbatelnou podporu stranického kongresu. Víkendový sjezd nyní pokračuje volbou místopředsedů.

Podle Nečase by nebylo šťastné, kdyby se Fuksa stal prvním místopředsedou strany. Uvedl k tomu, že by se zástupce skupiny rebelů ocitl ve schizofrenní roli. Podle šéfa strany si Fuksa na jedné straně myslí, že Nečas vede vládu tak špatně, že by v čele strany neměl být, na druhé straně by s ním ale nyní musel velmi úzce spolupracovat.

Oba názoroví oponenti se přitom shodují, že strana je v kritické situaci a je nutné ji názorově stmelit.

DRUHÝ DEN SLEDUJEME Z MÍSTA ONLINE

Nejvíce nominací do křesla řadového místopředsedy má exministr spravedlnosti a úspěšný lídr ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil, nominováni byli také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, opět Němcová, ministr spravedlnosti z Brna Pavel Blažek. Nominaci získali také šéf senátorů strany Jaroslav Kubera, ministr zemědělství Petr Bendl, šéf hradecké ODS Miloslav Plas či senátorka Daniela Filipiová. Nominaci na místopředsednickou funkci získal i Nečasův vyzyvatel Fuksa.

V prvním kole jsou zvoleni místopředsedové, kteří získali nadpoloviční většinu hlasů delegátů. Nezíská-li nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů tolik kandidátů, aby byl obsazen stanovený počet míst místopředsedů ODS, koná se na neobsazená místa druhé kolo volby. Do ní postupují nezvolení kandidáti z kola prvního s nejvyšším počtem hlasů, nejvýše však dvojnásobný počet kandidátů, než je počet volných míst.

Ve druhém kole jsou zvoleni kandidáti, kteří získali nadpoloviční většinu hlasů.

Kongres bude také volit členy stranické výkonné rady.

Výběr životopisných dat předsedy vlády a ODS Petra Nečase:

19. listopadu 1964 – narodil se v Uherském Hradišti.

1983 – absolvoval gymnázium v Uherském Hradišti.

1988 – dokončil studium fyziky na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně. Během studií se oženil (s manželkou Radkou mají syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii).

Září 1988 – složil na Univerzitě J. E. Purkyně rigorózní zkoušku a získal doktorát (RNDr.).

1988–1989 – absolvoval základní vojenskou službu u vrtulníkového pluku v Prostějově.

1988–1992 – technolog, výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm.

Říjen 1991 – vstoupil do ODS, zvolen předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně.

6. června 1992 – poprvé zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, znovu zvolen v letech 1996, 1998, 2002, 2006 a 2010.

1995–1996 – první náměstek ministra obrany.

Květen 1995 – ODS jej navrhla na uvolněné místo ministra vnitra; návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl z rodinných důvodů.

1996–1998 – předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.

1998–2000 – místopředseda poslaneckého klubu ODS.

1998–2002 – předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.

1998–2006 – ministr obrany stínové vlády ODS.

1999–2004 – místopředseda ODS.

2004–2006 – první místopředseda ODS.

4. září 2006–8. května 2009 – místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.

2006–2010 – místopředseda ODS.

25. března 2010 – jmenován hlavním lídrem ODS pro volby do Poslanecké sněmovny.

12. dubna 2010 – pověřen řízením ODS do volebního kongresu.

4. června 2010 – prezident Václav Klaus jej pověřil jednáním o sestavení vlády.

20. června 2010 – zvolen předsedou ODS.

28. června 2010 – jmenován předsedou vlády ČR.

4. listopadu 2012 – obhájil funkci předsedy ODS.

Nečas měl v sobotu podporu řečníků

Sobotní kongresový den se nesl v duchu nespokojenosti s výsledky senátních a krajských voleb. Zároveň ale většina řečnících delegátů podpořila stávajícího předsedu a premiéra Petra Nečase. „Kdybych měl výsledek voleb komentovat jednou větou, řekl bych, že je to výsledek činnosti populistů na obou stranách spektra. Ale voliči hlavně ztratili motivaci nás volit. Musíme mít věrohodné lidi, věrohodné představitele, kteří hlásají naše myšlenky. Pokud nás lidi budou vnímat jako partu korupčníků, můžeme mít program jaký chceme a stejně nám neuvěří. Návrat ke kořenům musí být založen na skutečných hodnotách, které mohou společnost posunovat. Důvěryhodní pravicoví politici jsou ti, co takové hodnoty představují. Petr Nečas je pro mne autentickým představitelem těchto postojů. Proto má moji podporu. Stejně jako další pokračování vlády," vyjádřil se například jihomoravský předseda strany Jiří Kadrnka.

Velká část z delegátů hrála na antikomunistickou notu. v. „Naši voliči jsou schopni uvěřit ODS jako straně úspěchu. Nezbytná podmínka je překonat sebezničující diskuzi o daňovém balíčku. Vláda nešťastně spojila balíček se svým setrváním a někteří poslanci zase proti němu iracionálně bojují. To je třeba překonat za cenu kompromisů. ODS se může nabídnout i jako hráz nebezpečí komunismu. To nedokáže malá strana. Dokážeme také nabídnout dlouhodobě ucelený program obrany národních zájmů. A to je aktuální v době, kdy pro některé politiky je národní stát překážka. Největší povinností je zabránit rozdrobení pravice. Slovenský případ atomizace pravice je cesta, kdy ODS přestane existovat. Měli bychom jí zabránit i za cenu kompromisů. A měli bychom toho dosáhnout i za pomoci prezidenta a čestného předsedy Klause," řekl poslanec a šéf organizace Brno-venkov David Šeich.

Ke spolustraníkům ale řečnili i rebelové. Kromě jiných i Tomáš Úlehla. Zdůraznil, že si jako rebel nepřipadá. „Premiér Nečas by měl vyvodit osobní zodpovědnost z prohraných voleb. Když se bojíme se přijímat zodpovědnost za neúspěchy, volič to trestá," řekl Úlehla.

Debatovalo se téměř do půlnoci

Bouřlivá diskuze trvala od poledne až do půl dvanácté v noci. Ale po osmé večer začal zájem delegátů opadat, postupem času už v sále nebylo ani potřebných 270 delegátů nutných pro usnášeníschopnost kongresu. Straně se proto nepodařilo projednat ani zprávy o činnosti strany. Poslední sobotní řečník tak mluvil jen k sálu s pár desítkami lidí. Byl jím rodák z Brna, velvyslanec ve Vídni a bývalý primátor Prahy za ODS Jan Koukal. „Na vědecké konferenci je výhoda být poslední. Dá se odpovídat na ty blbosti co ostatní říkají a vědci tam říkají. Ale ODS asi nemá dost členů, nebo mají jiný zájem," komentoval prázdný sál.

Mluvil o situaci v Rakousku a výměně vedení dvou vládních stran. „Nyní sedí strana v regionálních oligarchických skupinách a volí vedení. Máme hrůzostrašnou konfederaci místo demokratické strany. Vše je přísně definováno krajským principem. Nikdo se nemůže stát osobností, strana ho nepustí. Ztratila se komunikace mezi členy. Nikdo ji nechce. Léta jsem tu nebyl a jsem zděšen. Přesto si myslím, že strana má šanci přežít. Ale ne díky těm co odešli. Spíše díky vám, kteří jste zůstali," řekl Koukal.

První den kongresu po jeho slovech skončil. Z vedení strany celou politickou diskuzi vydrželi poslouchat jen Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil.

Přísná bezpečnostní opatření

Kongres provázejí přísná bezpečnostní opatření. Přítomní novináři musejí procházet bezpečnostním rámem jako na letišti, nemohou si nechat ani pásek na kalhotách a musí se podrobit prohledání od členů početně zastoupené bezpečnostní agentury. Část členů dokonce uvažovala o uzavření kongresu a vykázání novinářů. Proti tomu se ale ohradil senátor Jaroslav Kubera. „To bychom mohli rovnou uspořádat kongres ve věznici na Mírově," konstatoval.

Přestože je strana na ústupu, přesto si mohla dovolit investovat do pořádání kongresu čtyři miliony korun. Delegáti si tak mohli při obědě pochutnat mimo jiné na srnčím na smetaně, k večeři pak na hovězích líčkách. Obě jídla mohli mimo jiné zapíjet nejen nealkoholickými nápoji, ale také pivem a vínem.Večer je rozvážely do hotelů dva najaté kloubové autobusy dopravního podniku.

Autor: Petr Jeřábek, ČTK

4.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 44
SDÍLEJ:
Tlumočník - Jiří Menzel a Peter Simonischek
8

Menzela ocenili na Berlinale. Cenu za něj převzal rakouský kolega Simonischek

Vteřiny dne 23. února 2018

Státní firmy pod palcem ANO a kokain na ruské ambasádě: Vteřiny dne

Ukradený obraz od Degase je znovu na světě. Našli ho francouzští celníci

Francouzští celníci našli v autobusu nedaleko Paříže ukradený obraz francouzského malíře Edgara Degase. Ten byl před osmi lety zcizen z výstavy v Marseille. O nálezu obrazu informovala francouzská ministerstva kultury a financí. 

Trump oznámil nové sankce proti KLDR. Jde o dosud nejobsáhlejší balík, tvrdí

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových sankcí namířených proti Severní Koreji. „Dosud nejrozsáhlejší balík“ restriktivních opatření má postihnout zejména finanční zdroje severokorejského režimu a dodavatele paliv.

Nevšední železářství Norma v centru Olomouce zavírá. Po půl století

Tolik emocí neprovázel konec snad žádné prodejny v Olomouci. Norma, železářství s „duší“, v Riegrově ulici stříhá metr. Po půl století. Poslední šroubky, drátěnky a šlehače prodá zákazníkům v polovině příštího týdne.

Prezident chce vydat hackera Nikulina do Ruska, řekl Pelikán. Byl za ním i Mynář

Prezident Miloš Zeman letos dvakrát žádal ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby vydal údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska, a nikoli do Spojených států. Pelikán to řekl serveru Aktuálně.cz. Na začátku týdne za ním kvůli tomu byl i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Nikulin je nyní v pražské pankrácké věznici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT