Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným kandidátem. Nezvolila jej ani v dnešním prvním kole, kdy získal o tři hlasy méně, než byl stanovený limit. Ve druhém kole dnešní tajné volby mu však poslanci dali přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS). Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ondráček dostal o jeden hlas víc, než bylo nutné ke zvolení. Volilo ho 79 poslanců, hlasů potřebných ke zvolení bylo 78. Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů.

Během volby se ostře debatovalo kvůli Ondráčkově minulosti. Bývalý policista Ondráček během svého projevu zdůraznil, že vždy sloužil vlasti. Diskuse se stočila i obecně k životu za socialismu a k tomu, co kdo tehdy dělal.

"I plnit rozkaz může být chyba a za chyby je namístě se omluvit," řekl na Ondráčkovu adresu Ferjenčík. Vít Rakušan (STAN) uvedl, že očekával nějakou Ondráčkovu sebereflexi, ovšem marně. Podotkl, že KSČM se naopak stále hlásí k dědictví února 1948, kdy komunisté převzali moc v bývalém Československu.

"Byl to režim, kdy se fízlovalo, udávalo, ničily se lidské životy," řekl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Na rukou komunistické strany je podle něho krev. Někteří z Ondráčkových kritiků zdůrazňovali, že nezpochybňují Ondráčkovu odbornou erudici. Jde ale podle nich o symbol.

"Mandát pana Ondráčka je úplně stejný jako mandát každého z nás," hájil Ondráčka předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Poukazoval také na to, že řada z nynějších poslanců pracovala i za socialismu. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mu opáčil, že skutečně pracovali, báli se represivních složek a mlčeli.

Ondráček řekl, že ho za socialismu nepřijali na vojenské gymnázium a přijal nabídku stát se policistou, tehdy, jak uvedl, "esenbákem". "My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky," řekl. Pokračoval, že policejní školu dokončil až v roce 1990 a po prověrce ho jmenoval vyšetřovatelem už polistopadový ministr vnitra, bývalý disident Jan Ruml. Ondráček se také pozastavil nad tím, že v minulém volebním období nikomu nevadilo, že působil v komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Rozruch způsobil v diskusi Václav Klaus mladší (ODS), když nabádal poslance, aby se už konečně volilo. "Všichni známe kandidáty. Komunistu Ondráčka, vlasatou šedesátikilovou máničku a naši zrzavou paní poslankyni Majerovou. Takže všichni víme, oč jde, všichni známe kandidáty a pojďme volit a volte zrzku," nabádal.

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost i v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.