Otázka: Budete prosazovat zavedení eura v Česku do roku 2023, tedy do konce svého případného prezidentského mandátu?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd
Prezident není ten, kdo má prosazovat zavedení eura za každou cenu. Já se chci zasadit o zahájení opravdu seriózní diskuse. Položit na stůl podstatné argumenty pro a proti. Osobně si myslím, že těch "pro" je více. Jsou pro občany podstatnější, míří více do budoucnosti. Například právě z důvodu, abychom patřili mezi ty, kdo sedí v EU u rozhodovacího stolu a nekrčí se v předsíni. Ale určitě bych euro netlačil proti vůli většiny odborníků i občanů.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii
Není na prezidentovi, aby stanovoval parametry přijetí eura, to je odpovědností vlády. Chápu však, že zavedení nové měny může u celé řady občanů vyvolat obavy. I proto je úkolem prezidenta nastolit politický dialog o přijetí eura a do celého procesu vstoupit jako prostředník.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní
Ne. Jsem zásadně proti euru, jehož přijetí znehodnotí důchody a úspory občanů ČR. Euro je dobré pro ty nejbohatší podnikatele - miliardáře, neboť jim šetří bankovní poplatky. Chci být prezidentem dolních deseti milionů a horních tisíců.

Ilustrační foto
Kdo by jmenoval trestně stíhaného premiéra? Podívejte se

Marek Hilšer, lékař, aktivista
Úkolem prezidenta není prosazovat euro. To je v kompetenci vlády a parlamentní politické reprezentace. K otázce eura musíme přistupovat s chladnou hlavou. Ukáže-li se, že koruna zůstane maličkou zranitelnou měnou v moři eura, naše ekonomika bude tratit odchodem investorů, platy obyvatel se nebudou zvyšovat a životní úroveň bude stagnovat, nebudu proti zavedení eura vystupovat.

Michal Horáček, podnikatel a textař
Zavedení eura k určitému datu je věcí vlády. Jako prezident bych se snažil o hlubší obecné pochopení potenciálních přínosů a rizik. Proto jsem slíbil, že na Hradě bych uspořádal konferenci za účasti našich slovenských přátel v čele s prezidentem a premiérem Slovenska. Právě oni by nám ve vnímání celé složité záležitosti velmi pomohli. Rozhodnutí není totiž záležitostí odbornou, ale spíše politickou a nepochybně citovou.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
Euro je mrtvý projekt a nikdy jeho přijetí prosazovat nebudu.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto
Impulz k zavedení společné evropské měny dává vláda, nikoliv prezident. Proti zavedení eura nejsem vyhrocený, ale časový rámec dnes neví nikdo, ani odborníci z bankovního sektoru se na datu nedokážou shodnout.

Na otázku neodpověděli bývalý premiér Mirek Topolánek a prezident Miloš Zeman.

Ilustrační foto
Do boje o Hrad jde devítka kandidátů, zbylých 11 nesplnilo podmínky

Prezidentští kandidátiZdroj: DENÍK

Návštěva prezidenta Zemana na krajském úřadě v Olomouci
Česká televize neodvysílala mojí tiskovku z Olomouce, stěžuje si Zeman