Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystřídá Čunka v čele lidovců Východočech?

VÝCHODNÍ ČECHY - Pokud Jiří Čunek odstoupí na úterním republikovém výboru KDU–ČSL i z postu předsedy strany, stane se jím automaticky místopředseda Roman Línek.

2.11.2007 1
SDÍLEJ:

PODLÉZT, NEBO PŘESKOČIT? Jako by Roman Línek ukazoval Jiřímu Čunkovi při jeho červencové návštěvě v Pardubicích způsob, jak se mají milionáři vypořádat se sociálními dávkami. Nakonec bude Línek možná tím, kdo dostane za úkol napravit reputaci KDU–ČSL.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Pardubický vicehejtman a první místopředseda KDU–ČSL Roman Línek včera nechtěl bortící se židli pod Jiřím Čunkem na dálku komentovat. Jednal zrovna v Evropském výboru regionů ve Španělsku.

„Do sobotního návratu se k aktuálnímu vývoji nebudu vyjadřovat. Mám pouze zprostředkované informace. Na dalším postupu se domluvíme, až se setkám s vedením strany,“ poslal v esemesce Deníku.

Dodal ale, že pokud Čunek v úterý na jednání republikového výboru lidovců odstoupí, je připraven převzít do dubnového sjezdu vedení strany. Do té doby však o předsednické křeslo usilovat nebude.

Čunek chce zůstat

Pokud ovšem Línkovi premiér Mirek Topolánek nabídne funkci ministra pro místní rozvoj, bude o tom podle manažera východočeských lidovců Tomáše Zdechovského vážně uvažovat. Na ministerstvu pro místní rozvoj již jako náměstek v minulosti působil.

Línkovy ambice však závisejí na Čunkovi. Ten se totiž už včera odpoledne nechal slyšet, že z postu předsedy strany rozhodně odcházet nehodlá. Republikový výbor navíc Čunka nemůže odvolat, musel by rezignovat sám.

Východočeští lidovci vůbec nevědí, co si mají o Čunkově aféře se sociálními dávkami myslet. Komentář odmítl dokonce i jindy upovídaný východočeský poslanec Jiří Hanuš. „Nebudu se teď vyjadřovat, počkáme do úterního jednání vedení,“ řekl Hanuš Deníku.

Popřel však, že by nechtěl mluvit kvůli tomu, aby každý lidovec neříkal něco jiného. „V úterý si nebudeme ujasňovat, co říkat novinářům, budeme jednat o dalším postupu.“ Nálady uvnitř východočeské KDU–ČSL jsou ale, zdá se, jednoznačné. „Čunek bude v úterý smeten,“ řekl Deníku nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj.

Oficiální prohlášení jsou mnohem uhlazenější. „Většina členů KDU–ČSL ve východních Čechách postoj Jiřího Čunka vítá a rezignaci z postu místopředsedy vlády bere jako způsob, jak se od nařčení očistit,“ uvedl Zdechovský.

První místopředseda strany Línek je horkým kandidátem na šéfa lidovců nejen v jeho domovských východních Čechách. Podle Zdechovského má podporu v celé republice. „Po barvitém samorostovi Čunkovi je teď poptávka po kompetentní, nikoli nutně charismatické osobě, která otřesenou stranu zklidní. Takovým dočasným šéfem může být Roman Línek,“ napsaly třeba Hospodářské noviny.

Línek, či Juránek?

Rivalem ve volbách by Línkovi mohl být jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nebo europoslanec Jan Březina. Odstoupení Čunka ve vládě včera uvítali východočeští politologové či představitelé katolické církve, se kterou je KDU–ČSL svázána.

„Pryč měl být dávno. Jeho odstoupení bylo potřeba už kvůli zachování politické kultury v Česku,“ sdělil šéf Ústavu filosofie a společenských věd na královéhradecké univerzitě Lubomír Brokl.

„Kvalita člověka se ovšem neodvíjí podle množství prohřešků, ty děláme všichni. Nýbrž podle toho, jak se k nim postavíme,“ varoval před unáhlenými soudy populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik.

Čunek končí, Vsetín mluví o politické vraždě

VSETÍN - Předseda lidovců Jiří Čunek má ve Vsetíně i po ohlášení odchodu z vládních funkcí více příznivců než odpůrců. Svědčí o tom převládající názory představitelů vsetínské radnice, osobností kulturního života i obyvatel města.

Zdá se, že i v případě jeho odchodu z vysoké politiky vůbec, by jej většina lidí ve Vsetíně přivítala. Jednoznačně se k celému případu vyjádřila starostka města Květoslava Othová. „Je to naprosto nechutná a vykonstruovaná kauza. Mrzí mne, že se vůbec nikdo nezabývá skutečností, že jsou vytahovány ze spisů věci a dávány médiím, a tím je porušován zákon,“ uvedla starostka s tím, že Jiřímu Čunkovi věří a nemá důvod na něj měnit názor. „Podle mne to byla politická vražda díky médiím,“ řekla Othová.

Nad únikem informací z vyšetřovacího spisu se pozastavoval také valašský hudebník František Segrado. „Já samozřejmě nemůžu vědět, na čí straně je pravda, ale zdá se mi, že v tomto případě není měřeno stejným metrem. Je rozhodně podivné, že se média dostala například k výpisům z jeho účtů,“ sdělil.

K případnému Čunkovu návratu do komunální politiky hudebník uvedl: „Pokud se očistí, tak by měl mít tu možnost.“
Že Čunkovi dost ublížili, si myslí vsetínská zpěvačka Jarmila Šuláková. „Já o politice nerada mluvím, ale věřím, že on není takový, jakého z něho v Praze dělají,“ řekla.

Podobné názory mají také obyvatelé města, kde Čunek dříve starostoval. „Je škoda, že odstoupil. Myslím, že mohl udělat ještě kus práce.“ uvedl například Martin Mrlina ze Vsetína. Veronika Fialová z Janové u Vsetína si zase myslí, že se vzdal příliš brzo. „Myslím, že odstoupil příliš rychle na to, že se takovou dobu bil za to, že nic špatného neudělal,“ řekla Fialová.

K Čunkovu odstoupení se vyjádřila i jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová. „Odstoupení z vládních funkcí je čistě volba pana Čunka. Já vůbec nemám radost z toho, co jsem si musela za celý rok prožít a byla bych nejraději, aby se o mně vůbec nepsalo. Znovuotevřením případu mám znovu možnost očistit své jméno,“ sdělila.

Politikova kauza je opět ve hře

KATEŘINA PERKNEROVÁ

PRAHA - Topolánkovu vládní sestavu ve středu opustí vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Včera oznámil, že tak učiní kvůli rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké znovu otevřít jeho korupční kauzu. „Odstoupím, abych zabránil dohadům, že něco ovlivňuji,“ sdělil Čunek po jednání s premiérem Topolánkem a předsedou zelených Bursíkem. Čunek dále zůstává šéfem lidovců a senátorem.

Vesecká včera zvrátila verdikt jihlavského žalobce Arifa Salichova odložit Čunkovu korupční kauzu. Usoudila, že se musí doplnit další důkazy. Politiky znepokojil i únik informací z policejního spisu, především kopie Čunkových bankovních účtů.

Inspekce ministra vnitra Ivana Langera únik již dva dny šetří. „Někteří policisté a státní zástupci podkopávají důvěru v nestrannost a objektivitu orgánů činných v trestním řízení. Probíhají výslechy, výsledky zatím nejsou, ale bude to mít personální důsledky,“ sdělil Deníku Langer.

Co měsíc, to aféra

Raketovou kariéru bývalého vsetínského starosty ohrozilo několik afér. Čunek ale všechny ustál. Těsně před vznesením obžaloby například Vesecká odebrala jeho případ žalobci Obstovi a předala ho Salichovovi.

Ten Čunkovo stíhání zastavil a Topolánek vzápětí úspěšně protlačil sněmovnou reformní batoh.

Čunkovi zlomila politický vaz až kauza, kterou otevřela v pondělí Česká televize. Podle ní si totiž Čunek v době, kdy pobíral sociální dávky, uložil do bank 3,5 milionu korun. To nepřekousli senátoři KDU, kteří jako první vyzvali Čunka k rezignaci a stále trvají na jeho odchodu z čela strany.

Čunek byl v letech 1996–99 bezpečnostním technikem ve zbrojovce a opozičním zastupitelem ve Vsetíně. Bral 20 tisíc korun hrubého a jeho manželka čekala čtvrté dítě. Od státu za tuto dobu na dávkách vyinkasoval 193 tisíc korun.

Čunek: Mravní ohled mě nezajímá

Odstupující vicepremiér Jiří Čunek je přesvědčen, že neporušil žádný zákon a na sociální dávky měl nárok

Proč jste se odhodlal rezignovat na vládní funkce?
Kvůli rozhodnutí státní zástupkyně znovu otevřít mou kauzu. Abych zabránil dohadům, že něco ovlivňuji.

Jakou roli v tom sehrálo odhalení, že jste jako milionář čerpal sociální dávky?
Žádnou. Na povrch se dostávají spletené věci staré dvacet let. Dělá se ze mne darebák, který krade nějaké dávky. V té době jsem ale neměl ani potuchy, že budu politikem, choval jsem se podle zákona. Jako normální občan, který měl čtyři děti, jsem využil nárok na dávky.

Vy si myslíte, že je normální čerpat státní podporu, když jste měl přes milion korun na účtu?
Zákon je tak postaven.

A co morální hledisko?
Zákon o nějakém mravním hledisku nic neříká. To má mít každý v sobě. Zákon je založen na rozhodnutí podat žádost o dávky, na něž máte nárok.
Jenže kdybych měla milion na kontě, tak ji nepodám.

Čili když někdo ten milion projí a tváří se chudě, má mít na dávky nárok a ten, kdo ho ušetří, ne? Mravní hledisko je v tom, zda je čerpání v souladu se zákonem. Což v mém případě bylo. Podobných příkladů jsou ve sněmovně stovky. Nediskutoval bych o tom, zda je to nemorální.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Čunek oznámil rezignaci, Bursík povede školství

Vesecká: V kauze Čunka se musí rozhodovat jen podle zákona

2.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloslav Ludvík.
5 12

Ministři odcházejí. Na rozjezd dostanou od státu statisíce

Ilustrační foto
3

K čemu používáme mobil za volantem? Průzkum přinesl šokující zjištění

Brněnská univerzita oslaví sté výročí s novou podobou

Sova, slon nebo v případě Brna liška by se jistě mohli stát symbolem univerzity. Druhá česká nejstarší vysoká škola si ale řekla, že je čas na změnu. Rozhodla se, že v příštích desetiletích ji bude charakterizovat moderní, dynamické a inspirující písmo.

Oblíbená akce je tu. Česko si už dnes zazpívá po celé republice koledy

Zpříjemněte si s Deníkem čekání na Ježíška zpíváním. Po celé republice už dnes od 18 hodin zazní koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán či Půjdem spolu do Betléma. Celý večer pak zakončíte vánoční písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

Působí v zahraničí. Najdou si českou firmu, vytvoří e-mail podobný tomu, jaký v ní používá ředitel. Pošlou zprávu účetní a nechají si poukázat peníze na zahraniční účet. Okradených firem přibývá.

Režisér Polanski čelí novému obvinění. Měl sexuálně obtěžovat desetiletou dívku

Policie v Los Angeles řeší další obvinění oscarového režiséra polského původu Romana Polanského. Marianne Barnardová na sociální síti Twitter uvedla, že když byla dítě, nutil ji Polanski při fotografování pózovat nahou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT