Rozvod nebo rozchod je pro mnohé rodiče nezletilých dětí něčím nepředstavitelným. Bohužel ale někdy neexistuje jiné řešení nefungujícího vztahu. V takové situaci je dobré zachovat chladnou hlavu a rozhodovat se ne pod vlivem negativních emocí, které cítíte vůči partnerovi, ale s ohledem na děti. Ty si totiž z nezvládnutého rozvodu, mohou odnést traumatický zážitek, který je ovlivní i v dospělosti.

I přesto, že mnozí žáci a studenti se po karanténě vrátili do školních lavic, řada z nich zůstává po březnovém uzavření škol doma.
Zavřené školy nejsou pro děti výhrou: hrozí psychické problémy a závislosti

Magazín Víkend.Zdroj: DeníkJaké může mít následky takový konfliktní rozchod rodičů, záleží na mnoha faktorech. Tím hlavním je samotné chování rodičů, dále hraje roli i věk dítěte a jeho pohlaví. Děti často musí čelit smutku ze ztráty jednoho z rodičů, dochází k narušení bezstarostného dětství.

„V dospělosti se mohou u dětí, které zažily rozchod rodičů objevit problémy v navazování intimních vztahů, společenských vztahů, problémy se sebedůvěrou, ale může to také ovlivnit i dosažený stupeň vzdělání. Vyhrocený a konfliktní rozchod rodičů je pro dítě bezpochyby trauma,“ říká terapeutka Kamila Šafková z projektu Servis vztahů, který patří mezi aktivity obecně prospěšné společnosti Women for Women. Podle odbornice děti na rozchod rodičů reagují vždy, i když každé jiným způsobem.

Když se při rozchodu s partnerem nejste schopni dohodnout, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Nabízí se například možnost takzvané mediace, při které vám nestranný terapeut nebo psycholog pomůže vyřešit vaše spory, a nemusí dojít až na náročné soudní jednání.

Více o tématu se dozvíte v sobotním magazínu Víkend, který je součástí regionálních Deníků.

Mezi rizikové faktory patří preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze, první těhotenství, věk pod 20 let nebo nad 40 let, obezita, vícečetné těhotenství či těhotenská cukrovka.
Preeklampsie. Strašák budoucích maminek, který může mít fatální následky

Co dalšího najdete v magazínu Víkend?

- Rozhovor s terapeutkou Lenkou Matoušovou ze Servisu Vztahů
- Rozhovor s herečkou Andreou Růžičkovou
- Cyklotrasy: Po stopách horníků z Landeku do Bezručova sadu
- Gastronomie: je libo českou rybičku?
- TV Tipy aneb Co stojí za to vidět

Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.