Informaci přinesl server Týden.cz.

Časopis Týden již loni uvedl, že vilu v Praze-Troji si Peake v roce 2003 s manželem pořizovali z větší části na úvěr za částku skoro deset milionů a po několikamilionové rekonstrukci ji prodali. „Za neprůhlednou společností Nice View, která Peakovým na konci roku 2009 v době realitní krize vyplatila tučných 57 milionů korun, nakonec de facto stojí obchodník s diamanty Luboš Říha," uvedl tehdy časopis.

Server dnes uvedl, že později Říha připustil, že firmu Nice View ovládají jeho rodiče, a nyní už otevřeně hájí i přiměřenost své investice, kterou přitom v médiích zpochybňovali někteří realitní makléři. „Peakovy jsem předtím vůbec neznal, setkali jsme se až při prodeji toho domu. Cena mi přišla přiměřená. Vždyť jenom v okolí se prodávají pozemky za třicet milionů korun, nedaleko se nabízela i vila za sto padesát milionů," cituje web Říhu.

O půjčce ani zmínka

Podle svých posledních vyjádření nehradil zmiňovaných 57 milionů z vlastní kapsy, zásadní část z těchto peněz totiž poskytla půjčkou jeho společnost D.I.C. „V oficiálních účetních uzávěrkách firmy není ovšem o půjčce jedinému akcionáři ani zmínka, i když by to tak ze zákona být mělo," uvádí server. Píše také, že Říhův nejbližší spolupracovník je nyní kvůli obchodům s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem ve vězení.

O prodeji vily se loni psalo i v souvislosti s tím, že Peake v majetkovém přiznání neuvedla příjem více než 18 milionů korun. Prodej vily se sice uskutečnil v roce 2009, server Česká pozice ale tehdy upozornil na to, že část peněz obdržela ve splátkách až v době, kdy již zasedala ve Sněmovně. Vicepremiérka loni záležitost vysvětlovala mylnými informace své účetní, která podle ní tvrdila, že tento příjem přiznávat nemusí. Uvedla také, že majetkové přiznání o příjmy z prodeje vily v Troji doplní a že za přestupek je připravena nést následky.