Šok zažili klienti i pracovníci směnárny Ell Change, s.r.o. Na zamčených dveřích několika poboček v Plzeňském i Jihočeském kraji informovala cedule v trojjazyčném provedení o zrušení provozoven, a to bez jakéhokoliv vysvětlení.

Bez práce skončilo ze dne na den několik zaměstnanců, podvedeni se cítí i klienti, kteří nabídky směnárny na finanční transakce bez poplatků od roku 1998 využívali. Pan Josef (jméno redakce na přání poškozeného klienta směnárny změnila, ale má jej k dispozici) tímto způsobem přišel o jeden milion 431 tisíc korun korun. „Služeb směnárny Ell Change jsem využil několikrát po sobě a vždy bez problémů. V srpnu jsem se s jednatelem firmy Petrem Löffelmannem osobně domluvil převod 1,4 milionu korun na mé dolarové konto. Když po týdnu peníze na kontě nebyly, volal jsem jednateli znovu, ale on mě ujistil, že peníze určitě dojdou,“ líčí svou smutnou zkušenost pan Josef. „V pondělí 20. srpna jednatel zničeho nic zavřel pobočky a od té doby ani telefon nebere,“ dodal poškozený muž, který prostřednictvím advokáta podal na jednatele Petra Löffelmanna trestní oznámení ze zpronevěry a podvodu.

V sídle společnosti Ell Change v Plzni nikdo nezvedá telefony, mobil jednatele je vypnutý. V současné době Löffelmanna zastupuje plzeňská advokátka Ivana Palánová. Ačkoliv ji Deník několikrát telefonicky kontaktoval, nepodařilo se ji zastihnout a ani na několik otázek zaslaných e–mailem neodpověděla.

O stávající situaci firmy se příliš nechtějí bavit ani řadoví zaměstnanci, kteří do poslední chvíle netušili, že přijdou o práci. „Byl to šok. Ráno jsem přišla do práce a kolegyně mi zavolala, že mám vyvěsit cedulku, že končíme. Sama se to dozvěděla krátce předtím od manželky šéfa, která jí volala,“ řekla Deníku bývalá zaměstnankyně klatovské pobočky, která si nepřála uvést jméno. „Za červenec jsme výplatu dostali, co bude se srpnem, to nikdo z nás stál netuší. Je to těžká situace,“ dodala žena.

Případem se již zabývá i policie. „Mohu potvrdit, že 5. září bylo v této věci podáno trestní oznámení pro poškozování věřitele. Vše je ale v současné době v šetření, takže nemohu poskytnout bližší infomace,“ řekl včera Deníku Josef Švec z klatovského okresního policejního ředitelství.

Firma byla založena na jaře 1998, Plzeňan Petr Löffelmann je jejím 100% vlastníkem. Ačkoliv už podle Obchodního rejstříku vykazovala společnost za rok 2005 ztrátu 10 milionů korun, nesplnil si Löffelmann svoji zákonnou povinnost úpadce a dosud nepodal návrh na konkurz. To zřejmě budou muset udělat až věřitelé.

Jak se Deníku podařilo zjistit, Löffelmann vlastní tři nemovitosti po republice, všechny jsou ale v současné době zastaveny bankami.