Za dnešní krizi, a také v užším smyslu za krizi eurozóny, je podle něj odpovědná samotná Evropa – svým způsobem hospodaření v minulosti a tím, jak se rozhodla žít nad poměry. Krizi Evropy označil za fundamentální.

„Stále říkám, že není pravdou jen to, že si Řecko nadměrně a nezodpovědně půjčovalo. Druhou stranou téže mince je to, že Řecku někdo nadměrně a zcela nezodpovědně půjčoval,“ poznamenal prezident. Upozornil, že Řecko do eurozóny nevstoupilo samo, někdo jej musel do systému evropské jednotné měny také přijmout.

Podle Klause je třeba tyto věci mít vždy na paměti. „Proto já za dnešní evropskou krizi, a ani tu v užším slova smyslu krizi eurozóny, neviním Řecko,“ řekl Klaus. Řecko je podle něj jen nejviditelnějším příkladem širšího problému. „Kdybychom, nedejbůh, zúžili debatu o problému dnešní Evropy a fundamentální zásadní evropské krizi na Řecko, tak bychom se vůbec nedotýkali samotné podstaty věcí,“ uzavřel český prezident.

Řecká krize bude nejspíš hlavním tématem summitu G20, který se ode čtvrtku do soboty odehraje ve francouzském Cannes. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy mají dnes jednat zvlášť se zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU a pak právě Řecka. Uklidnit se budou snažit napjatou situaci na finančních trzích, kterou vyhrotilo prohlášení řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že vyhlásí referendum k nové pomoci od eurozóny, na níž se minulý týden dohodl summit EU.