Podle Klause ústava počítá s tím, že poslanecký mandát je osobní a nelze ho podmínečně převést na někoho jiného. Spojení funkce ministra a poslance je podle něj v parlamentním systému žádoucí. Klaus své stanovisko k návrhu zveřejnil na své webové stránce www.klaus.cz. Dopis kritizující klouzavý mandát adresoval premiéru Petru Nečasovi.

„Klouzavost mandátu nebezpečně odděluje mandát od jeho fyzického nositele. Může tak vést k oslabení zcela výsostné role zákonodárce jako fyzického nositele vůle lidu. To může celkově podlomit postavení legislativy v ústavním systému,“ napsal Klaus v dopise. Se zavedením klouzavého mandátu prý zásadně nesouhlasí „z principiálních důvodů“.

Vláda ještě nerozhodla

ODS, TOP 09 a VV se k uzákonění klouzavého mandátu zavázaly v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení. Příslušnou změnu ústavy připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). K návrhu se nyní vyjadřují ostatní ministerstva, vláda o něm ještě nerozhodla. Prezident se obvykle k zákonům kriticky vyjadřuje až na konci legislativního procesu, když zdůvodňuje své veto některých norem.

Princip klouzavého mandátu podle Klause nerespektuje článek 26 ústavy, podle nějž poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně. „To znamená, že jakékoli zastupování poslance je nepřípustné,“ uvedl Klaus.

Podle Pospíšila zavedení klouzavého mandátu přispěje k výraznějšímu oddělení exekutivy od moci zákonodárné. Na dobu, kdy je poslanec členem vlády, by přešel výkon mandátu poslance na náhradníka, který má postavení poslance. Mandát poslance, který je členem vlády, by ale podle návrhu nezanikl. Změna ústavy by podle návrhu mohla nabýt účinnosti od 1. ledna 2012.