„Onen nesmírně obtížný řez, který jsme před dvaceti lety společně provedli, se ukázal jako nezbytný a potřebný. Pomohl nám všem," uvedl Klaus v dopise, který zveřejnil na webové stránce www.klaus.cz. Rozdělení země, která byla „nám oběma i většině Čechů a Slováků drahá" se podle Klause odehrálo ve složité době geopolitických změn a existenčních nejistot.

„Po dvaceti letech jsou oba naše státy v evropském srovnání úspěšné a stabilní. Ale ještě důležitější je to, že jsme stále – možná i více než dříve – nejbližšími přáteli a spojenci," napsal Klaus. Velký dík za úspěšné rozdělení Československa podle něj patří Mečiarovi. „Poznal jsem vás jako silného a rázného politika, skutečného slovenského vlastence, i jako člověka, který se nebojí riskovat," uvedl Klaus. Mečiar podle něj byl uvážlivý státník a jako politik držel slovo.

Politické špičky

Slovensko si tento týden připomenulo 20. výročí přijetí deklarace svrchovanosti země národním parlamentem, která v roce 1992 odstartovala proces rozdělení Československa. V den přijetí dokumentu oznámil poslední československý prezident Václav Havel svou rezignaci. Politické špičky Česka a Slovenska se později dohodli na rozdělení federace, která zanikla na konci roku 1992.

Hlavním architektem deklarace byl tehdejší premiér Vladimír Mečiar, jehož HZDS v červnu 1992 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Mečiar byl ale pro část slovenské i zahraniční veřejnosti vždy problematickým politikem, zejména kvůli svému působení v čele slovenské vlády v 90. letech. Podle kritiků svými autoritářskými sklony v premiérské funkci ohrozil vstup Slovenska do euroatlantických struktur a uvrhl zemi do mezinárodní izolace. Pro své příznivce je ale velkou osobností, jedním ze zakladatelů samostatného slovenského státu.